Radio Białystok | Wiadomości | W jakiej kondycji finansowej są podlaskie samorządy?

W jakiej kondycji finansowej są podlaskie samorządy?

autor: Adam Dąbrowski

21.11.2023, 11:19, akt. 11:28

Wysokie Mazowieckie wśród miast powiatowych, Czyżew spośród miasteczek i gmina wiejska Suwałki to podlaskie samorządy gminne w najlepszej kondycji finansowej.
Jak wynika z najnowszego rankingu pisma ‘Wspólnota”, w każdym z tych samorządów nadwyżka operacyjna przekracza 1 tys. zł. na każdego mieszkańca.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Kondycja finansowa podlaskich samorządów - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nadwyżka operacyjna to różnica między bieżącymi dochodami i wydatkami samorządu, czyli pieniądze, które potencjalne przeznaczyć można np. na inwestycje.
Autorzy rankingu odliczyli także sumy spłat zadłużenia samorządów i tę kwotę netto podzielili na liczbę mieszkańców.


Z zestawienia dotyczącego województwa podlaskiego wynika, że największe takie rezerwy finansowe wśród miast powiatowych ma Wysokie Mazowieckie z wynikiem ponad 1 tys. zł na mieszkańca, co jest o tyle ważne, że w Polsce tylko sześć miast tego typu może się tym poszczycić. Drugi w Podlaskiem Augustów dysponuje kwotą prawie 750 zł, a trzeci Zambrów niespełna 540-oma złotymi per capita.


Wśród miasteczek w najlepszej kondycji finansowej obliczanej w taki sposób są Czyżew, Nowogród i Rajgród, a wśród gmin wiejskich: Suwałki, Narewka i Zambrów. W każdym z tych samorządów nadwyżka budżetowa przekracza 1 tys. zł. w przeliczeniu na każdego mieszkańca.


Spośród samorządów powiatowych w najlepszej sytuacji są sejneński, kolneński i wysokomazowiecki. Wszystkie znalazły się w pierwszej dwudziestce zestawienia ogólnopolskiego, ale w tej kategorii kwoty nadwyżki są o wiele mniejsze.


Najtrudniejsza – jak wynika z tego rankingu jest sytuacja finansowa Puńska. Znalazł się od w grupie 28 polskich gmin wiejskich, w których stwierdzono deficyt takiej nadwyżki.
Aby zrównoważyć bieżące wydatki z dochodami, każdy z mieszkańców tej gminy musiałby dopłacić - jak obliczono -  448 zł i 12 gr.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent Suwałk przedstawił projekt przyszłorocznego budżetu

21.11.2023, 06:52

Niespotykana dotychczas podwyżka pensji miejskim pracownikom, rekordowe dochody i wydatki oraz duże inwestycje finansowane z rządowych dotacji. To wyzwania, przed jakimi stanie budżet Suwałk w 2024 roku.


Mieszkańcy gminy Supraśl potwierdzają, że żyje im się coraz lepiej

20.11.2023, 18:18

Część mieszkańców gminy Supraśl od kilku lat czeka na utworzenie gminy Grabówka. W tej sprawie jest już nawet rządowe rozporządzenie z 2015 roku. Zwolennicy wprowadzenia go w życie liczą na więcej inwestycji w swojej okolicy.


Prezydent Białegostoku przedstawił projekt przyszłorocznego budżetu miasta

16.11.2023, 14:08

Dochody po raz pierwszy przekroczyć mają dwa i pół miliarda złotych, ale i tak wydatki będą wyższe o prawie 170 milionów złotych. Prezydent Białegostoku przedstawił w czwartek (16.11) projekt przyszłorocznego budżetu miasta.


Artur Kosicki [wideo]

16.11.2023, 08:24

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Marszałek o budżecie województwa podlaskiego na 2024 rok: najwyższy w historii

15.11.2023, 16:41

Najwyższy w historii samorządu województwa podlaskiego ma być budżet województwa na 2024 r . Dochody mają wynieść 1 mld 397 mln zł, wydatki 1 mld 482 ml zł. Deficyt ma wynieść 85 mln zł - poinformował w środę (15.11) marszałek województwa Artur Kosicki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok