Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki [wideo] - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego

16.11.2023, 08:24, akt. 10:08

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Arturem Kosickim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zarząd Województwa Podlaskiego zatwierdził projekt przyszłorocznego budżetu. Zaplanowano m.in. rekordowe wydatki na poziomie 1 miliarda 482 milionów złotych. O realizacji przyszłorocznego budżetu województwa, ale nie tylko, z marszałkiem województwa podlaskiego Arturek Kosickim rozmawia Adam Janczewski.

 

Adam Janczewski: Zarząd Województwa Podlaskiego zatwierdził właśnie projekt przyszłorocznego budżetu. Budżet ma być rekordowy jak zapowiadacie. Tylko pytanie na początek - kto go będzie realizował? Cały czas mówi się o próbie odwołania zarządu i prawdopodobnie do tej próby wkrótce dojdzie. 

Artur Kosicki: Oczywiście radni mają prawo złożyć taki wniosek. Już od paru lat, od początku swojej kadencji jestem straszony tym odwołaniem, ale jak widać wszystkie głosowania - np. absolutorium - przechodzimy pomyślnie. Ja jestem tylko zażenowany treścią wniosku. Tego, który dotyczył odwołania marszałka województwa podlaskiego - bo on nijak się ma do rzeczywistości. Tam jest wskazany zły stan finansów publicznych - a proszę bardzo - najwyższy budżet w historii województwa podlaskiego. Wydatki w wysokości półtora miliarda złotych, a będą na wykonaniu w roku 2024 jeszcze wyższe. Czyli ten budżet, jeżeli chodzi o wydatki, może i dojdzie do dwóch miliardów. 

Wejdą inne inwestycje jeszcze, których nie mamy dzisiaj w budżecie. Jest też kwestia oczywiście referendum. Tu jest takie pewne podejście niestandardowe do marszałka. No bo jednym coś wolno, drugim nie wolno. Ja tylko przypomnę, że prezydent miasta z publicznych pieniędzy wspierał inicjatywę pójścia do wyborów w których startował jego syn. I co jeszcze - na konferencji prasowej powiedział, że jest 29. kandydatem. No to tutaj można, tak? A w sytuacji, kiedy z moich bliskich nikt nie startował w referendum - już tak powiem specjalnie, z przekąsem, bo referendum dotyczyło tych spraw, które są dla nas bliskie tutaj w regionie - to nagle jest sytuacja taka, że to jest nieuzasadnione wydatkowanie środków. 

Ja tylko przypomnę, że nie tylko ja wspierałem referendum. Na różny sposób ono było wspierane przez różnych marszałków. Zarówno z Prawa i Sprawiedliwości, ale też z opozycji. Bo były np. wydania gazety, którą wydaje samorząd województwa lubuskiego - i tam były wywiady, które miały podważać sens referendum. I ta gazeta jest wydawana za pieniądze lubuskiego urzędu marszałkowskiego. 


Teraz pytanie, czy te argumenty trafią do większości zasiadających w sejmiku radnych? Agnieszka Sitarska zastąpi radnego Macieja Żywnę, który teraz jest w Senacie i dołączy do klubu Koalicji Obywatelskiej. Tutaj głos jest prawdopodobnie jasny. A co z Grzegorzem Kapicą z Łap, który zastąpi Sebastiana Łukaszewicza?

Panie redaktorze, ze wszystkimi rozmawiam, nie tylko z panem Grzegorzem Kapicą. będę rozmawiał też i z panią radną Sitarską, z innymi radnymi, tak jak zawsze jest to w moim założeniu - żeby rozmawiać ze wszystkimi radnymi.  

Przy tym budżecie rekordowym - pomimo tego wniosku o odwołanie - już wczoraj wykonałem telefony do szefów największych klubów opozycyjnych w sejmiku i powiedziałem, że to będzie pewną tradycją, że rozmawiamy o tych wnioskach i uwagach, które oni chcą zgłosić do budżetu, bo w tamtym roku przyjęliśmy wszystkie jako zarząd do projektu budżetu. To się też dwa lata temu zdarzyło. A nigdy wcześniej nie miało miejsca w sejmiku województwa podlaskiego. 

Ja uważam, że problemu z tą większością w sejmiku nie będzie. Ale tak jak mówię - zawsze pokornie poddaję się decyzji radnych sejmiku. 


Jaka będzie decyzja - prawdopodobnie przekonamy się podczas sesji w grudniu. Przechodząc do samego budżetu - tak aby uzmysłowić naszym słuchaczom, co oznacza, że ten przyszłoroczny będzie rekordowy - jak on się ma do tegorocznego budżetu?

O ponad pół miliarda wyższe są wydatki. Takich wydatków nigdy w historii samorządu województwa podlaskiego nie mieliśmy. Rekordowe są też wydatki na transport. 


Czyli o jedną trzecią jest wyższy budżet?

Tak, o jedną trzecią. Ale jeszcze dojdą te wydatki związane z Xylopolis, z Breast Cancer Unit, z niektórymi drogami wojewódzkimi. Także tutaj on jeszcze będzie na wykonaniu o wiele wyższy. Ale już jest historyczny, co pokazuje - choćby wracając do tego zarzutu z tego wniosku - że finanse samorządu są w bardzo dobrym stanie. A jeśli do tego jeszcze dodamy, że mamy rekordowe dochody z CIT-u, z PIT-u i jeszcze spłacamy kredyty zaciągnięte przez naszych poprzedników, to ten zarzut dotyczący finansów jest kuriozalny. 

Ale wracając do budżetu - oczywiście są też rekordowe nakłady na kulturę - ponad 214 milionów złotych. Tego nie było. I szereg inwestycji, które już będziemy realizowali. Począwszy od drogi Łapy  - Wysokie Mazowieckie, też ul. Raginisa w Białymstoku będziemy już kończyli. Ale też chcemy powoli już zbliżać się do końca jeżeli chodzi o Teatr Dramatyczny. Zaczynamy inwestycję dotyczącą białostockich Spodków. 

Proszę zwrócić uwagę - część tych inwestycji nigdy w historii samorządu województwa podlaskiego, albo i nawet XX wieku nie była nawet czasami pomalowana, czasami nie było nawet żadnego remontu. A my jednak Spodki będziemy przebudowywali, Teatr Dramatyczny chcemy skończyć, ale też i szereg innych inwestycji. Droga Łomża - Mężenin, droga Juszkowy Gród - Zwodzieckie. To szereg inwestycji, nie jesteśmy w stanie tutaj dzisiaj wszystkich wymienić. 


Biorąc pod uwagę liczby - budżet jest rekordowy, ale czy liczba inwestycji i zakres tych inwestycji także będzie rekordowy. Bo wiemy, że mamy coraz wyższe ceny. Mamy też inflację. Czy ten budżet pozwoli na największą w historii liczbę inwestycji?

Tak. Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie. Bo jeszcze do tego utrzymujemy - pomimo tego budżetu - Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów w wysokości 25 milionów złotych i jeszcze do tego są też rekordowe kwoty na remonty podlaskich dróg wojewódzkich. Tutaj tych inwestycji będzie bardzo, bardzo dużo w roku 2024. A myślę, że jak się spotkamy o tej porze za rok, to jeszcze będziemy mówili o tych dodatkowych inwestycjach, czyli Xylopolis i Breast Cancer Unit. Do tego jest jeszcze realizacja przedsięwzięć chociażby w ochronie zdrowia. 


Chciałbym zapytać o to, co wydaje się już odległymi dziejami - chodzi o wybory parlamentarne. Patrząc na wyniki Prawa i Sprawiedliwości, czy żałuje pan, że nie wystartował pan w tych wyborach i być może nie pociągnął listy Prawa i Sprawiedliwości? 

Ja nie żałuję swoich decyzji. Ja jestem samorządowcem z krwi i kości. Czuję się dobrze w samorządzie. I mogę powiedzieć, że oczywiście w tych wyborach, które będą w kwietniu, oczywiście będę startował. 

Ja uważam, że wykonało się bardzo dobrą pracę dla naszego województwa. Przypomnę o szeregu inwestycji, które nie dotyczą miasta Białegostoku jako urzędu. Np. chodzi choćby o halę, którą z Politechniką Białostocką będziemy robili. Już wiem, że pan prezydent odpisał do mnie pismo, że przystępuje do listu trójstronnego. 

I będziemy próbowali naprawić ten błąd Platformy Obywatelskiej w postaci tego, że nie ma tego lotniska w naszym regionie. Jest szereg pomysłów i szereg przedsięwzięć skierowanych m.in. do młodych ludzi, które niedługo pokażemy. Ja myślę, że nie mamy się czego wstydzić w samorządzie województwa podlaskiego. Wprost odwrotnie. Bardzo dużo zrobiliśmy i życzę parlamentarzystom nowej kadencji, żeby przynajmniej zrobili tyle samo, co parlamentarzyści w tej, minionej kadencji. 


Jeżeli chodzi o parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, to w nowej kadencji będzie ich o dwóch mniej. Bo jeden mniej w Sejmie i jeden mniej w Senacie. Czy ten wynik to porażka Prawa i Sprawiedliwości?

W pewnym sensie tak. Matematyka jest oczywista. Ale ja uważam, że jeżeli chcemy przełożyć te wyniki z tych najmniejszych gmin, z tych wyborów parlamentarnych - choćby na okręgi sejmikowe, czy też na miasto Białystok, to my tutaj wyglądamy bardzo dobrze. My wygrywamy wszędzie i mam nadzieję, że społeczeństwo nam zaufa. I jak przedstawimy tę naszą ofertę na następną kadencję, będziemy mogli kontynuować to, co robiliśmy w samorządzie województwa podlaskiego i powalczyć o miasto Białystok. Bo to jest bardzo istotne. 


Pan będzie osobiście walczył o to miasto, czy pan zostaje w sejmiku?

Ja nie wykluczam jeszcze takiego rozwiązania. Musimy podjąć tę decyzję wspólnie z kolegami zarówno w sejmiku, jak i też z naszymi parlamentarzystami, z naszym opiekunem Jackiem Sasinem i też innymi osobami. 


Od czego to zależy, czy pan wystartuje w Białymstoku czy nie jako kandydat na prezydenta?

Ja jestem przygotowany do startu do miasta Białegostoku, z tego powodu, że ten okręg sejmikowy to jest też miasto Białystok dla mnie. Także te wszystkie kwestie, które dotyczą sejmiku po części dotyczą miasta Białegostoku. Tylko ja to miasto widzę trochę inaczej. Trzeba oddać pewien szacunek panu prezydentowi - dobrze, zmienił trochę architekturę miasta. Ale to już mają wszystkie miasta wojewódzkie. Teraz powinniśmy zadbać o biznes, o przedsiębiorców, o nasze uczelnie wyższe. Trzeba zainwestować w młodych ludzi i na to mamy ofertę. 


A co z perspektywy takiej strategii politycznej zdaniem pańskim, zdaniem Prawa i Sprawiedliwości będzie ważniejsze w tych wyborach - zdobycie sejmików czy dużych miast?

Wszystko jest ważne. Ja wychodzę za założenia, że nie możemy tak dzielić. Stać nas na to, żeby w województwie podlaskim - tak jak choćby współrządzimy w Łomży - powinniśmy dalej starać się o współrządzenie albo rządzenie w Białymstoku, w Suwałkach. Myślę że mamy mądrych ludzi. 

Czas, żeby odświeżyć niektóre listy - choćby do samorządów miejskich. Tak, żeby pokazać po pierwsze naprawdę dobrą ofertę, ale też ludzi, którzy chcą działać. Takich ludzi mamy. Historia oczywiście pokaże, ale możemy powalczyć o miasto Białystok. Ja jestem gotowy, ale tak jak powiedziałem, decyzji jeszcze nie podjąłem. Ja gram w drużynie, a dla tej drużyny jest też ważny sejmik. My musimy wspólnie podjąć decyzję. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
fot. Joanna Szubzda

por. Anna Michalska [wideo]

rzeczniczka Straży Granicznej
1.12.2023

"Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie bronić granicy. Taki sygnał też poszedł do cudzoziemców, którzy zachęcani przez Rosję czy przez Białoruś próbują dostać się przez Polskę do innych krajów Europy zachodniej" - mówiła w Polskim Radiu Białystok porucznik Anna Michalska.

prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.


Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.

prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.


Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.


Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.


Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.


fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok