Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki [wideo] - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego

16.11.2023, 08:24, akt. 10:08

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Arturem Kosickim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zarząd Województwa Podlaskiego zatwierdził projekt przyszłorocznego budżetu. Zaplanowano m.in. rekordowe wydatki na poziomie 1 miliarda 482 milionów złotych. O realizacji przyszłorocznego budżetu województwa, ale nie tylko, z marszałkiem województwa podlaskiego Arturek Kosickim rozmawia Adam Janczewski.

 

Adam Janczewski: Zarząd Województwa Podlaskiego zatwierdził właśnie projekt przyszłorocznego budżetu. Budżet ma być rekordowy jak zapowiadacie. Tylko pytanie na początek - kto go będzie realizował? Cały czas mówi się o próbie odwołania zarządu i prawdopodobnie do tej próby wkrótce dojdzie. 

Artur Kosicki: Oczywiście radni mają prawo złożyć taki wniosek. Już od paru lat, od początku swojej kadencji jestem straszony tym odwołaniem, ale jak widać wszystkie głosowania - np. absolutorium - przechodzimy pomyślnie. Ja jestem tylko zażenowany treścią wniosku. Tego, który dotyczył odwołania marszałka województwa podlaskiego - bo on nijak się ma do rzeczywistości. Tam jest wskazany zły stan finansów publicznych - a proszę bardzo - najwyższy budżet w historii województwa podlaskiego. Wydatki w wysokości półtora miliarda złotych, a będą na wykonaniu w roku 2024 jeszcze wyższe. Czyli ten budżet, jeżeli chodzi o wydatki, może i dojdzie do dwóch miliardów. 

Wejdą inne inwestycje jeszcze, których nie mamy dzisiaj w budżecie. Jest też kwestia oczywiście referendum. Tu jest takie pewne podejście niestandardowe do marszałka. No bo jednym coś wolno, drugim nie wolno. Ja tylko przypomnę, że prezydent miasta z publicznych pieniędzy wspierał inicjatywę pójścia do wyborów w których startował jego syn. I co jeszcze - na konferencji prasowej powiedział, że jest 29. kandydatem. No to tutaj można, tak? A w sytuacji, kiedy z moich bliskich nikt nie startował w referendum - już tak powiem specjalnie, z przekąsem, bo referendum dotyczyło tych spraw, które są dla nas bliskie tutaj w regionie - to nagle jest sytuacja taka, że to jest nieuzasadnione wydatkowanie środków. 

Ja tylko przypomnę, że nie tylko ja wspierałem referendum. Na różny sposób ono było wspierane przez różnych marszałków. Zarówno z Prawa i Sprawiedliwości, ale też z opozycji. Bo były np. wydania gazety, którą wydaje samorząd województwa lubuskiego - i tam były wywiady, które miały podważać sens referendum. I ta gazeta jest wydawana za pieniądze lubuskiego urzędu marszałkowskiego. 


Teraz pytanie, czy te argumenty trafią do większości zasiadających w sejmiku radnych? Agnieszka Sitarska zastąpi radnego Macieja Żywnę, który teraz jest w Senacie i dołączy do klubu Koalicji Obywatelskiej. Tutaj głos jest prawdopodobnie jasny. A co z Grzegorzem Kapicą z Łap, który zastąpi Sebastiana Łukaszewicza?

Panie redaktorze, ze wszystkimi rozmawiam, nie tylko z panem Grzegorzem Kapicą. będę rozmawiał też i z panią radną Sitarską, z innymi radnymi, tak jak zawsze jest to w moim założeniu - żeby rozmawiać ze wszystkimi radnymi.  

Przy tym budżecie rekordowym - pomimo tego wniosku o odwołanie - już wczoraj wykonałem telefony do szefów największych klubów opozycyjnych w sejmiku i powiedziałem, że to będzie pewną tradycją, że rozmawiamy o tych wnioskach i uwagach, które oni chcą zgłosić do budżetu, bo w tamtym roku przyjęliśmy wszystkie jako zarząd do projektu budżetu. To się też dwa lata temu zdarzyło. A nigdy wcześniej nie miało miejsca w sejmiku województwa podlaskiego. 

Ja uważam, że problemu z tą większością w sejmiku nie będzie. Ale tak jak mówię - zawsze pokornie poddaję się decyzji radnych sejmiku. 


Jaka będzie decyzja - prawdopodobnie przekonamy się podczas sesji w grudniu. Przechodząc do samego budżetu - tak aby uzmysłowić naszym słuchaczom, co oznacza, że ten przyszłoroczny będzie rekordowy - jak on się ma do tegorocznego budżetu?

O ponad pół miliarda wyższe są wydatki. Takich wydatków nigdy w historii samorządu województwa podlaskiego nie mieliśmy. Rekordowe są też wydatki na transport. 


Czyli o jedną trzecią jest wyższy budżet?

Tak, o jedną trzecią. Ale jeszcze dojdą te wydatki związane z Xylopolis, z Breast Cancer Unit, z niektórymi drogami wojewódzkimi. Także tutaj on jeszcze będzie na wykonaniu o wiele wyższy. Ale już jest historyczny, co pokazuje - choćby wracając do tego zarzutu z tego wniosku - że finanse samorządu są w bardzo dobrym stanie. A jeśli do tego jeszcze dodamy, że mamy rekordowe dochody z CIT-u, z PIT-u i jeszcze spłacamy kredyty zaciągnięte przez naszych poprzedników, to ten zarzut dotyczący finansów jest kuriozalny. 

Ale wracając do budżetu - oczywiście są też rekordowe nakłady na kulturę - ponad 214 milionów złotych. Tego nie było. I szereg inwestycji, które już będziemy realizowali. Począwszy od drogi Łapy  - Wysokie Mazowieckie, też ul. Raginisa w Białymstoku będziemy już kończyli. Ale też chcemy powoli już zbliżać się do końca jeżeli chodzi o Teatr Dramatyczny. Zaczynamy inwestycję dotyczącą białostockich Spodków. 

Proszę zwrócić uwagę - część tych inwestycji nigdy w historii samorządu województwa podlaskiego, albo i nawet XX wieku nie była nawet czasami pomalowana, czasami nie było nawet żadnego remontu. A my jednak Spodki będziemy przebudowywali, Teatr Dramatyczny chcemy skończyć, ale też i szereg innych inwestycji. Droga Łomża - Mężenin, droga Juszkowy Gród - Zwodzieckie. To szereg inwestycji, nie jesteśmy w stanie tutaj dzisiaj wszystkich wymienić. 


Biorąc pod uwagę liczby - budżet jest rekordowy, ale czy liczba inwestycji i zakres tych inwestycji także będzie rekordowy. Bo wiemy, że mamy coraz wyższe ceny. Mamy też inflację. Czy ten budżet pozwoli na największą w historii liczbę inwestycji?

Tak. Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie. Bo jeszcze do tego utrzymujemy - pomimo tego budżetu - Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów w wysokości 25 milionów złotych i jeszcze do tego są też rekordowe kwoty na remonty podlaskich dróg wojewódzkich. Tutaj tych inwestycji będzie bardzo, bardzo dużo w roku 2024. A myślę, że jak się spotkamy o tej porze za rok, to jeszcze będziemy mówili o tych dodatkowych inwestycjach, czyli Xylopolis i Breast Cancer Unit. Do tego jest jeszcze realizacja przedsięwzięć chociażby w ochronie zdrowia. 


Chciałbym zapytać o to, co wydaje się już odległymi dziejami - chodzi o wybory parlamentarne. Patrząc na wyniki Prawa i Sprawiedliwości, czy żałuje pan, że nie wystartował pan w tych wyborach i być może nie pociągnął listy Prawa i Sprawiedliwości? 

Ja nie żałuję swoich decyzji. Ja jestem samorządowcem z krwi i kości. Czuję się dobrze w samorządzie. I mogę powiedzieć, że oczywiście w tych wyborach, które będą w kwietniu, oczywiście będę startował. 

Ja uważam, że wykonało się bardzo dobrą pracę dla naszego województwa. Przypomnę o szeregu inwestycji, które nie dotyczą miasta Białegostoku jako urzędu. Np. chodzi choćby o halę, którą z Politechniką Białostocką będziemy robili. Już wiem, że pan prezydent odpisał do mnie pismo, że przystępuje do listu trójstronnego. 

I będziemy próbowali naprawić ten błąd Platformy Obywatelskiej w postaci tego, że nie ma tego lotniska w naszym regionie. Jest szereg pomysłów i szereg przedsięwzięć skierowanych m.in. do młodych ludzi, które niedługo pokażemy. Ja myślę, że nie mamy się czego wstydzić w samorządzie województwa podlaskiego. Wprost odwrotnie. Bardzo dużo zrobiliśmy i życzę parlamentarzystom nowej kadencji, żeby przynajmniej zrobili tyle samo, co parlamentarzyści w tej, minionej kadencji. 


Jeżeli chodzi o parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, to w nowej kadencji będzie ich o dwóch mniej. Bo jeden mniej w Sejmie i jeden mniej w Senacie. Czy ten wynik to porażka Prawa i Sprawiedliwości?

W pewnym sensie tak. Matematyka jest oczywista. Ale ja uważam, że jeżeli chcemy przełożyć te wyniki z tych najmniejszych gmin, z tych wyborów parlamentarnych - choćby na okręgi sejmikowe, czy też na miasto Białystok, to my tutaj wyglądamy bardzo dobrze. My wygrywamy wszędzie i mam nadzieję, że społeczeństwo nam zaufa. I jak przedstawimy tę naszą ofertę na następną kadencję, będziemy mogli kontynuować to, co robiliśmy w samorządzie województwa podlaskiego i powalczyć o miasto Białystok. Bo to jest bardzo istotne. 


Pan będzie osobiście walczył o to miasto, czy pan zostaje w sejmiku?

Ja nie wykluczam jeszcze takiego rozwiązania. Musimy podjąć tę decyzję wspólnie z kolegami zarówno w sejmiku, jak i też z naszymi parlamentarzystami, z naszym opiekunem Jackiem Sasinem i też innymi osobami. 


Od czego to zależy, czy pan wystartuje w Białymstoku czy nie jako kandydat na prezydenta?

Ja jestem przygotowany do startu do miasta Białegostoku, z tego powodu, że ten okręg sejmikowy to jest też miasto Białystok dla mnie. Także te wszystkie kwestie, które dotyczą sejmiku po części dotyczą miasta Białegostoku. Tylko ja to miasto widzę trochę inaczej. Trzeba oddać pewien szacunek panu prezydentowi - dobrze, zmienił trochę architekturę miasta. Ale to już mają wszystkie miasta wojewódzkie. Teraz powinniśmy zadbać o biznes, o przedsiębiorców, o nasze uczelnie wyższe. Trzeba zainwestować w młodych ludzi i na to mamy ofertę. 


A co z perspektywy takiej strategii politycznej zdaniem pańskim, zdaniem Prawa i Sprawiedliwości będzie ważniejsze w tych wyborach - zdobycie sejmików czy dużych miast?

Wszystko jest ważne. Ja wychodzę za założenia, że nie możemy tak dzielić. Stać nas na to, żeby w województwie podlaskim - tak jak choćby współrządzimy w Łomży - powinniśmy dalej starać się o współrządzenie albo rządzenie w Białymstoku, w Suwałkach. Myślę że mamy mądrych ludzi. 

Czas, żeby odświeżyć niektóre listy - choćby do samorządów miejskich. Tak, żeby pokazać po pierwsze naprawdę dobrą ofertę, ale też ludzi, którzy chcą działać. Takich ludzi mamy. Historia oczywiście pokaże, ale możemy powalczyć o miasto Białystok. Ja jestem gotowy, ale tak jak powiedziałem, decyzji jeszcze nie podjąłem. Ja gram w drużynie, a dla tej drużyny jest też ważny sejmik. My musimy wspólnie podjąć decyzję. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.


prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.


prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.


Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.


Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.


Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.


dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.


fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.


Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok