Radio Białystok | Wiadomości | Mariusz Sokołowski laureatem konkursu Nagroda POLIN 2023

Mariusz Sokołowski laureatem konkursu Nagroda POLIN 2023

6.12.2023, 07:10, akt. 15:11

Laureata Mariusza Sokołowskiego i wyróżnionych w konkursie Ewę Paul i Stowarzyszenie Saga Grybów, a także Andrzeja Folwarcznego i zespół Forum Dialogu - zdobywców Nagrody Specjalnej Dyrektora Muzeum POLIN - uhonorowano we wtorek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Mariusz Sokołowski, fot. M. Jaźwiecki/Muzeum Historii Żydów Polskich
Mariusz Sokołowski, fot. M. Jaźwiecki/Muzeum Historii Żydów Polskich

„Bohaterowie dzisiejszego wieczoru chronią pamięć o tych, którzy zostali zapomniani, przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska. Odkrywają i popularyzują ich historie, przywracają wspomnienia. Kultywują to, co w ludzkiej naturze najszlachetniejsze i najgodniejsze: oddają szacunek minionym pokoleniom. To fundament naszej kultury i cywilizacji” - powiedział Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN.

„Ale ich gest nie jest zapaleniem znicza czy kamieniem przyniesionym na grób krewnego, znajomego czy powszechnie znanego. Nominowane i nominowani najczęściej nie są Żydami i nie zajmują się historią swoich rodzin, rzadko kiedy wcześniej mieli czy miały styczność z żydowską kulturą i tradycją. To, co robią, to bezinteresowny odruch serca, który zamienił się w działanie na rzecz tych, o których po prostu nie ma kto pamiętać - podkreślił.

Laureat Nagrody POLIN 2023 Mariusz Sokołowski jest dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 20 im. gen. Władysława Sikorskiego w Białymstoku. Od 2007 roku angażuje się w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku. Jest też autorem publikacji i artykułów poświęconych metodologii nauczania o wielokulturowości. Sokołowski jest również współtwórcą Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku, a jako nauczyciel zachęca uczniów do poznawania lokalnej, wielokulturowej przeszłości.

Zwycięzca konkursu otrzymał 25 tys. zł.

Podczas wtorkowego finału przyznano również wyróżnienia - w wysokości 15 tys. zł. Otrzymali je Ewa Paul, działająca na terenie Bełchatowa i Sulmierzyc oraz Stowarzyszenie Saga Grybów - grupa lokalnych aktywistów pracująca na rzecz ocalania materialnego i niematerialnego dziedzictwa miasteczka i regionu Grybowa, które obejmuje kultury żydowską i łemkowską. Dyrektor Stępiński wręczył także Nagrodę Specjalną - honorowe wyróżnienie trafiło do Andrzeja Folwarcznego i zespołu Forum Dialogu.

W gronie tegorocznych finalistów znaleźli się także Dorota Bida, reprezentująca Chełm, Małgorzata Frąckiewicz z Łomży, Bożena Gajewska z Kutna.


Tegoroczni finaliści konkursu Nagroda POLIN to osoby, które niestrudzenie budują mosty, drążą, poszukują, przywracają pamięć i szerzą świadomość, a ich postawy i działania przywracają wiarę w lepsze jutro. Wyrażając ogromną wdzięczność za ich społeczną działalność, mamy nadzieję, że staną się oni inspiracją dla innych - powiedział Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2023.


Łączna pula nagród w konkursie wyniosła ponad 77 tys. zł. Nagroda POLIN przyznawana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. W tym roku została wręczona po raz dziewiąty. Konkurs realizowany jest w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe i współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach Funduszu EOG. A także przez budżet krajowy.

źródło: PAP | red: pp, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dwoje podlaskich społeczników pielęgnujących pamięć o historii polskich Żydów w finale konkursu Nagroda POLIN 2023

5.12.2023, 06:38

Sześciu społeczników, w tym dwoje z województwa podlaskiego, pielęgnujących pamięć o historii polskich Żydów znalazło się w finale konkursu Nagroda POLIN. Ogłoszenie laureatki lub laureata konkursu nastąpi 5 grudnia podczas uroczystej ceremonii w Muzeum Historii Żydów Polskich.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoFot. Michał Krot
MÓWI SIĘ
4.03.2024, 16:19, akt. 17:37

Czy korzystamy z kwiatomatów?
fot. Paweł Wądołowski
GRAJEWO
2.03.2024, 20:13, akt. 3.03.2024, 07:19

Klub sportowy Warmia Grajewo istnieje już 100 latźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok