Radio Białystok | Wiadomości | "Księgi zaczarowanego fletu" to najnowsza propozycja Opery i Filharmonii Podlaskiej dla najmłodszych [zdjęcia, wideo]

"Księgi zaczarowanego fletu" to najnowsza propozycja Opery i Filharmonii Podlaskiej dla najmłodszych [zdjęcia, wideo]

13.12.2023, 18:52, akt. 22.12.2023, 14:31

"Księgi zaczarowanego fletu" to najnowsza propozycja muzyczna dla młodych widzów Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Spektakl dotyka tematów odmienności i akceptacji, szukania swojej tożsamości, miłości czy przyjaźni.

"Księgi zaczarowanego fletu" w OiFP, fot. Sylwia Krassowska
"Księgi zaczarowanego fletu" w OiFP, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
"Księgi zaczarowanego fletu" - za nami pierwsze przedstawienia - relacja Adama Klimiuka | Pobierz plik.


0:00
0:00
"Księgi zaczarowanego fletu"w Operze i Filharmonii Podlaskiej - relacja Adama Klimiuka | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Spektakl, którego reżyserem jest Michał Znaniecki, miał swoją premierę w czwartek (14.12) na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej.Jak mówiła w środę na konferencji prasowej dyrektor OiFP prof. Violetta Bielecka, spektakl to "przepiękna baśniowa opowieść pełna barw i kostiumów". Spektakl "Księgi zaczarowanego fletu" bazuje na operze "Czarodziejski flet" Mozarta.


Spróbowaliśmy opowiedzieć historię, którą niby znamy. Historię zagmatwaną, bo każda opera jest zagmatwana, a w tym wypadku nikt tak naprawdę nie wie, czym ten "flet" jest i wszyscy realizatorzy się nad tym zastanawiają od wieków i szukają kluczy. Naszym kluczem są postacie - mówił podczas konferencji Michał Znaniecki.


Wyjaśnił, że każda z postaci występująca w operze ma swoją perspektywę tej historii: dla Paminy to szukanie ojca, dla Tamina, który jest księciem sierotą i podrzutkiem, to odnalezienie bratniej duszy i swojej tożsamości. Mówił, że Monostatos, który jest tym złym bohaterem i wszyscy się go boją, szuka miłości, natomiast Papageno, który jest nawiązaniem do wszystkich odmienności, szuka tak naprawdę akceptacji i przyjaciół. - Mamy tematy, które nurtują dzisiejszą młodzież, dzieci i obserwujące świat, w który wchodzą, więc opera nam pokaże, jak blisko jesteśmy prawdziwego świata, prawdziwych emocji - dodał Znaniecki.

Reżyser mówił też, że zamierzeniem Mozarta było, by każda postać wnosiła nowy temat i problem, z którym sobie poradzi lub nie, więc każdy z bohaterów - jak dodał - pokazuje inny wymiar historii. Każdy spektakl grany jest z perspektywy innej postaci - w sumie powstało pięć wersji tego przedstawienia.

Opera śpiewana jest w oryginale, po niemiecku. Michał Znaniecki wyjaśnił, że kwestie mówione są w języku polskim, cały kontekst jest po polsku, by wprowadzić widza w to, co za chwilę usłyszy. Podkreślił, że chodziło o to, aby dzieci mogły wczuć się w emocje i w śpiew.

Nowatorskim rozwiązaniem jest fakt, że program opery jest grą na telefon, którą za pomocą kodu QR może pobrać każdy widz i tam, poprzez rozwiązywanie zadań i odpowiadanie na pytania, może dowiedzieć się więcej o spektaklu. Każdy widz otrzymuje też paszport, w którym zbiera stempelki z każdego spektaklu, można ich zebrać w sumie pięć.

Na scenie obok solistów można zobaczyć też tancerzy zespołu baletowego OiFP.

źródło: PAP | red: zmj, mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W BTL-u premiera spektaklu "Tamtamtam i Tututu" w reżyserii Jacka Malinowskiego [zdjęcia, wideo]

10.12.2023, 12:05

To zabawa słowami, dźwiękami, ale też opowieść o względności. W niedzielę (10.12) w Białostockim Teatrze Lalek premiera spektaklu "Tamtamtam i Tututu" w reżyserii Jacka Malinowskiego.


Nowe miejsce na kulturalnej mapie Białegostoku - Teatr Wolność rozpoczyna działalność [zdjęcia, wideo]

9.12.2023, 07:28

Ta wiadomość ucieszy miłośników teatru, od soboty (9.12) mamy nowe miejsce na kulturalnej mapie Białegostoku. Teatr Wolność otwiera nową scenę w industrialnych przestrzeniach Białostockiego Zakładu Graficznego przy ulicy Tysiąclecia Państwa Polskiego 2.


Na deski Opery i Filharmonii Podlaskiej wróci "Upiór w Operze"

26.09.2023, 10:54

To jeden z najsłynniejszych tytułów tego gatunku. Białostocka opera szykuje się do wznowienia spektaklu Andrew Lloyda Webera "Upiór w Operze", który na podlaskiej scenie był już wystawiany.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok