Radio Białystok | Wiadomości | Prokuratura wszczęła postępowanie przygotowawcze dotyczące działań byłego dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego

Prokuratura wszczęła postępowanie przygotowawcze dotyczące działań byłego dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego

autor: Ryszard Minko

11.01.2024, 17:52, akt. 18:08

Prokuratura w Hajnówce wszczęła postępowanie przygotowawcze dotyczące działań byłego dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego. Działający przy granicy aktywiści zarzucają mu niedopełnienie obowiązków służbowych i nieudzielnie pomocy potrzebującemu migrantowi.

Fotolia.com
Fotolia.com

Jak wynika z zawiadomienia przekazanego śledczym przez aktywistów Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego, decyzje dyrektora mogły doprowadzić do śmierci jednego z migrantów, który nielegalnie przedostał się do Polski.

Chodzi o zdarzenia z lutego 2023 roku. Kiedy aktywiści przekazali dyrektorowi Parku informacje, że na terenie rezerwatu ścisłego może przebywać poszukiwany przez rodzinę 27-letni Afgańczyk, szef parku miał nie zgodzić się na wejście na teren rezerwatu ścisłego poszukiwawczej grupy aktywistów, ani nie zlecił poszukiwań policji czy służbom parkowym. Ostatecznie ciało młodego mężczyzny odnaleziono miesiąc później przez pracowników naukowych, którzy mogli przebywać w rezerwacie.

Jak informuje szef prokuratury rejonowej w Hajnówce Jan Andrejczuk, na razie trwa postepowanie przygotowawcze, które ostatecznie będzie musiało zakończyć się wszczęciem śledztwa. Na tym etapie nikomu nie postawiono jakichkolwiek zarzutów. Ówczesny dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego nie pełni już tej funkcji. Mimo prób nie udało nam się z nim skontaktować.

Zgodnie z kodeksem karnym za niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego grozi do 3 lat więzienia.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Maksymilian Stryjek i Lamine Diaby Fadiga, 19.06.2024, źródło: jagiellonia.pl
SPORT
19.06.2024, 11:55, akt. 20.06.2024, 10:44

Jagiellonia Białystok ma nowych zawodników
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok