Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku obchodzona jest 84. rocznica pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir

W Białymstoku obchodzona jest 84. rocznica pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir

autor: Edyta Wołosik

10.02.2024, 13:14, akt. 13:43

W sobotę (10.02) mijają 84 lata od pierwszej masowej wywózki obywateli polskich na Sybir. Aby upamiętnić to wydarzenie - Muzeum Pamięci Sybiru zorganizowało szóstą edycję Biegu Pamięci Sybiru.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Sybiracy, przedstawiciele władz i różnych środowisk złożyli w Białymstoku kwiaty i zapalili znicze w miejscach pamięci m.in. przed Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka. W miejscu, gdzie są też tabliczki z nazwiskami wywiezionych.


Te tabliczki potwierdzają to, że oddajemy hołd i cześć wszystkim wywiezionym, w szczególności tym, którzy zostali na zawsze na ziemi krwi i przemocy - mówi prezes Związku Sybiraków w Białymstoku Jolanta Hryniewicka.


Muzeum Pamięci Sybiru wpływa na podtrzymanie pamięci o Sybirakach.


 M.in. poprzez to, że w Białymstoku działa Muzeum Pamięci Sybiru pokazujemy jak ważna jest ta tematyka i pamięć o wywiezionych na Wschód - dodaje zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.


Wieczorem w Białymstoku ciąg dalszy obchodów.

Około tysiąca pięciuset osób weźmie udział w Biegu Pamięci Sybiru - upamiętniającym ofiary wywózek na Wschód. Wydarzenie rozpocznie się o 18 w Lesie Turczyńskim.

Pierwsza masowa deportacja w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku dotyczyła przede wszystkim osadników wojskowych i leśników.


Osadnicy, wojskowi i leśnicy świetnie znali teren i wiedzieli jak posługiwać się bronią. Te grupy przez władze sowieckie były uznane za groźne, ale co było charakterystyczne dla tej wywózki to to, że nie wywieziono jedynie mężczyzn, a całe rodziny - mówi dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szósta edycja Biegu Pamięci Sybiru w Białymstoku [zdjęcia]

10.02.2024, 07:35

Około tysiąca osób wzięło w sobotę (10.02) udział w Białymstoku w Biegu Pamięci Sybiru - upamiętniającym ofiary wywózek na Wschód.


W Białymstoku zapłonęło "Światło Pamięci" w hołdzie Sybirakom

9.02.2024, 07:46

"Światło Pamięci" zapłonęło w piątek (09.02) przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Lampki ustawiono na torach, prowadzących od placówki w stronę dworca, skąd były wysyłane transporty na wschód.


Drugi Syberyjski Salon Ambientu w Muzeum Pamięci Sybiru [zdjęcia]

8.02.2024, 09:53

To była muzyczna podróż i lekcja historii. W Muzeum Pamięci Sybiru w środę (7.02) zorganizowano Drugi Syberyjski Salon Ambientu.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok