Radio Białystok | Wiadomości | Drogowcy podpisali umowę na projekt i budowę drogi ekspresowej S19 z Białegostoku do Czarnej Białostockiej

Drogowcy podpisali umowę na projekt i budowę drogi ekspresowej S19 z Białegostoku do Czarnej Białostockiej

19.02.2024, 17:00, akt. 17:27

347,8 mln zł będzie kosztować projekt i budowa ok. 12 km odcinka trasy S19 na odcinku Czarna Białostocka-Białystok Północ - wynika z podpisanej w poniedziałek w Białymstoku umowy między Generalną Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oraz wykonawcą: firmą Unibep.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Droga S19 w budowie

Drogowcy podkreślają, że będzie to drugi na północ od Białegostoku odcinek S19, nad którym rozpoczynają się prace. Trwa budowa odcinka od granicy z Białorusią: Kuźnica-Sokółka. W budowie jest też kilka odcinków S19 na południe od Białegostoku.

Podpisana w poniedziałek umowa przewiduje powstanie dwujezdniowej drogi ekspresowej o długości 12,4 km od Czarnej Białostockiej do węzła Białystok Północ (dawnej węzeł Sochonie). GDDKiA podała, że będzie ona w przybliżeniu biegła śladem obecnej drogi krajowej nr 19 na tym odcinku, ale będzie nową trasą. Ma być dostosowana do ruchu o obciążeniu do 11,5 ton na oś.


Na funkcjonującej obecnie obwodnicy Wasilkowa dobudowana zostanie druga jezdnia (po stronie południowej), a dotychczasowa zostanie przystosowana do parametrów drogi ekspresowej i dodatkowo będzie na niej wymieniona warstwa ścieralna. Konieczna będzie też przebudowa części węzła Białystok Północ na DK8 - wyjaśniła GDDKiA w Białymstoku.


Pełniący obowiązki dyrektora GDDKiA w Białymstoku Norbert Wyrwich podkreślił na konferencji prasowej, że odcinek na który podpisano w poniedziałek umowę to ważny fragment przyszłej północnej obwodnicy Białegostoku w ciągu drogi ekspresowej S19. - Wchodzimy tak naprawdę z pracami projektowymi - powiedział Wyrwich.Wojewoda Jacek Brzozowski: to droga ważna dla regionu


Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski dodał, że droga ta jest ważna dla historii miasta i regionu. Poinformował, że do końca 2024 r. w urzędzie wojewódzkim powinna być wydana decyzja zezwalająca na realizację tej inwestycji czyli tzw. ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej). Ten odcinek S19 powinien być zbudowany do końca 2027 r.


Jakość i bezpieczeństwo, budowa tej infrastruktury drogowej nie ma ceny i uważam, że trzeba podejmować wszystkie możliwe działania, żeby jakość tych usług była na jak najwyższym poziomie - dodał wojewoda.


GDDKiA przypomniała, że S19 w Podlaskiem ma mieć łącznie 177 km. Zaczyna się od granicy z Białorusią w Kuźnicy i dalej ma biec w rejonie Białegostoku, a potem na południe w stronę Lublina. Budowa tej drogi jest podzielona na 15 odcinków.

źródło: PAP | red: dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się remont dróg na pograniczu polsko-litewskim

15.02.2024, 08:50

Chodzi o trasy z Gib przez Berżałowce do Berżnik oraz z Berżnik do granicy państwa i do Kopciowa na Litwie.


Jest porozumienie w sprawie budowy drogi w okolicach Jedwabnego

7.02.2024, 18:58

To droga powiatowa położona w jednej gminie, ale wyremontowana będzie za pieniądze związku zrzeszającego kilkanaście samorządów.


W tym roku w powiecie suwalskim powstaną 33 kilometry nowych dróg

7.02.2024, 06:05

Tylko wczoraj (06.02) starosta Witold Kowalewski podpisał umowy z wykonawcami pięciu odcinków o łącznej długości 10 kilometrów. Leżą one w pięciu gminach.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok