Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku działa coraz więcej organizacji pozarządowych

W Białymstoku działa coraz więcej organizacji pozarządowych

autor: Edyta Wołosik

27.02.2024, 13:11, akt. 15:31

Z roku na rok w Białymstoku ich liczba rośnie - w ubiegłym roku przybyło prawie 70. Teraz w mieście jest ich ponad 1400. Mowa o organizacjach pozarządowych.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

27 lutego to Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych.


Kluczowa oczywiście w tym działaniu jest pasja, ale także pewne umiejętności, bo organizacje pozarządowe zagospodarowują bardzo duży obszar, m.in. na zlecenie miasta realizują zadania w tak trudnych obszarach jak praca z osobami w kryzysie bezdomności, aktywizacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnościami, prowadzą świetlice socjoterapeutyczne, ale też jest to działalność z zakresu kultury czy sportu - mówi Karolina Poczykowska z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych i z Rady Pożytku Publicznego.


Organizacje pozarządowe w Białymstoku prężnie działają m.in. na rzecz seniorów.


Jest to znakomity pomysł na podtrzymanie aktywności, na integrację, również na odkrywanie i realizację tego, co w duszy gra, a właśnie seniorzy mają dużą potrzebę aktywności, rozwijania talentów, na co nie mieli czasu gdy np. wychowywali dzieci czy pracowali zawodowo - mówi prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Maria Szulga.


Nie wszystkie organizacje pozarządowe są organizacjami pożytku publicznego. Te, które mają taki status, mogą np. pozyskiwać na swoją działalność 1,5 proc. podatku.

Celem Światowego Dnia Organizacji Pozarządowych jest inspirowanie do angażowania się w różnego rodzaju aktywności, ale też zachęta do współpracy tych organizacji z sektorem publicznym i prywatnym.

| red: zmj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Osiem podlaskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych otrzyma dotacje z programu "Niepodległa"

12.02.2024, 09:28

Wystawy, rekonstrukcje, koncerty patriotyczne, gry terenowe, szlaki tematyczne i historyczne. M.in. to ma być zrealizowane w całym kraju dzięki programowi "Niepodległa". Właśnie ogłoszono wyniki konkursu.


W Białymstoku zainaugurowano akcję pod hasłem "Półtora procent swojego podatku zostaw w Podlaskiem"

6.02.2024, 16:28

Możemy go przekazać dowolnej organizacji w kraju, która jest do tego uprawniona, ale przedstawiciele różnych środowisk zachęcają, by wesprzeć te działające w lokalnym środowisku. W Białymstoku zainaugurowano we wtorek (6.02) akcję pod hasłem "Półtora procent swojego podatku zostaw w Podlaskiem".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok