Radio Białystok | Wiadomości | Absolwentki III LO w Białymstoku opracowały urządzenie do oczyszczania ubrania z niepożądanych nasion

Absolwentki III LO w Białymstoku opracowały urządzenie do oczyszczania ubrania z niepożądanych nasion

autor: Ryszard Minko

27.02.2024, 15:03, akt. 15:19

Wygrały w międzyuczelnianym konkursie "Wschodzący Innowatorzy”, a teraz mają szansę na komercjalizację swojego wynalazku. Dwie absolwentki III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku na zlecenie Białowieskiego Parku Narodowego opracowały urządzenie do oczyszczania ubrania z niepożądanych nasion.

fot. Paweł Jankowski / PB
fot. Paweł Jankowski / PB


0:00
0:00
Absolwentki III LO w Białymstoku opracowały urządzenie do oczyszczania ubrania z niepożądanych nasion - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Interceler - bo tak nazywa się maszyna - to prosty system szczotek poziomych i pionowych, które wprawiane w ruch przy użyciu rąk oczyszczą buty i nogawki spodni z nasion, których zawleczenie jest niepożądane z uwagi na ochronę cennych przyrodniczo terenów. Jak mówi jedna z współautorek projektu Maja Kalicka – inspiracją były szczotki w myjni samochodowej i urządzenia do oczyszczania butów stosowane na przykład w hotelach.

"Zleceniodawcą” projektu jest Białowieski Park Narodowy. Jak mówi pełniący obowiązku dyrektora BPN Aleksander Bołbot, stałym problemem parku jest zawlekanie obcych gatunków roślin, które przedostają się do parku na butach i nogawkach spodni. Wpływ na to ma spory ruch turystyczny. Jak mówi po dyrektora, by chronić park, można go zamknąć dla turystów, lub opracować sposoby minimalizowania ryzyka przenoszenia nasion roślin. Dlatego władze parku zgłosiły swój problem do konkursu Politechnicznej Sieci Via Carpatia "Wschodzący Innowatorzy”. Rozwiązania zgłoszonych problemów opracowywali uczniowie szkól ponadpodstawowych i właśnie drużyna z III LO znalazła się w gronie zwycięzców konkursu.

Maszyna pod nazwą Interceler zaproponowana przez uczennice ma zostać skomercjalizowana przez spółkę celową Politechniki Białostockiej - Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej Sp. z o.o. we współpracy z III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku oraz Białowieskim Parkiem Narodowym.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prof. Krzysztof Żur z Politechniki Białostockiej nagrodzony przez ministra nauki

19.02.2024, 09:17

Ekspert inżynierii mechanicznej z Politechniki Białostockiej znalazł się w elitarnym gronie badaczy docenionych na Gali Nauki Polskiej. Profesor Krzysztof Żur otrzymał nagrodę ministra nauki za osiągnięcia w działalności naukowej.


Na Politechnice Białostockiej odbył się Turniej GO

10.02.2024, 13:42

Ta gra uczy m.in. logicznego myślenia, a jej miłośnicy przekonują, że zasady gry są proste.


Na Politechnice Białostockiej otwarto pierwsze w Polsce laboratorium, w którym studenci będą poznawać możliwości sieci 5G

30.01.2024, 14:20

Studenci Politechniki Białostockiej nauczą się konfigurowania i tworzenia funkcjonalności internetowych sieci 5G. Na uczelni otwarto pierwsze w Polsce laboratorium, w którym przyszli inżynierowie w praktyce będą poznawać możliwości nowej technologii przesyłu danych.


Politechnika Białostocka rozpoczyna rekrutację na studia drugiego stopnia

15.01.2024, 09:14

Nieco ponad 700 miejsc na 17 kierunkach studiów. Największa uczelnia techniczna w regionie, Politechnika Białostocka rozpoczyna w poniedziałek (15.01) rekrutację na studia drugiego stopnia.


Naukowcy z Politechniki Białostockiej zamienią gigantyczne śmigła w ekrany akustyczne

4.01.2024, 10:57

To technologia, które może okazać się niezwykle przydatna i proekologiczna. Naukowcy z Politechniki Białostockiej opracowują innowacyjne ekrany akustyczne, do których produkcji wykorzystać chcą gigantyczne łopaty turbin wiatrowych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok