Radio Białystok | Wiadomości | Na Politechnice Białostockiej powstało laboratorium, w którym studenci będą się uczyć obsługi sprzętu medycznego

Na Politechnice Białostockiej powstało laboratorium, w którym studenci będą się uczyć obsługi sprzętu medycznego

autor: Ryszard Minko

29.02.2024, 13:08, akt. 16:41

Wygląda jak prawdziwy oddział Intensywnej Opieki Medycznej, ale pracujący tam nie będą ratować życia, tylko uczyć studentów obsługi skomplikowanego sprzętu. Na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej otwarto Laboratorium Elektronicznej Aparatury Medycznej.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Na PB powstało laboratorium, w którym studenci będą się uczyć obsługi sprzętu medycznego - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W laboratorium znajdują się nowoczesne urządzenia, w które wyposażony jest w prawdziwym szpitalu oddział intensywnej opieki medycznej (OIOM). To łóżko szpitalne z manekinem pacjenta, kardiomonitory, defibrylator,  respirator, most sufitowy, centrala monitorująca, kompresor medyczny i pompy infuzyjne. Studenci będą mogli zapoznać się tu z działaniem, obsługą i serwisowaniem tego sprzętu.

Jak mówiła przed otwarciem rektor PB prof. Marta Kosior-Kazberuk, powstanie tego miejsca to wynik współpracy partnerów przemysłowych, pracodawców z uczelnią.


Chodzi o to, że uczelnia wyposaża studentów, absolwentów w solidną wiedzę techniczną, ale umiejętności praktyczne, kontakt z nowoczesnymi technologiami, z nowoczesnymi rozwiązaniami, które stale się zmieniają, jest możliwe tylko przy intensywnej współpracy z otoczeniem gospodarczym - podkreślała rektor.


Wyposażenie laboratorium warte milion złotych nieodpłatnie przekazała uczelni białostocka spółka Biameditek. W laboratorium, obok kształcenia studentów, będzie prowadzona działalność naukowa, a także szkolenia dla różnych grup zawodowych.


źródło: PAP | red: dl, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Politechnika Białostocka rozpoczyna rekrutację na studia drugiego stopnia

15.01.2024, 09:14

Nieco ponad 700 miejsc na 17 kierunkach studiów. Największa uczelnia techniczna w regionie, Politechnika Białostocka rozpoczyna w poniedziałek (15.01) rekrutację na studia drugiego stopnia.


Politechnika Białostocka organizuje konkurs "Niesamowita Maszyna"

3.01.2024, 16:05

W tej rywalizacji liczy się kreatywność, ale też wiedza z fizyki i matematyki. Politechnika Białostocka po raz szósty organizuje Ogólnopolski Konkurs Niesamowita Maszyna.


Politechnika Białostocka otrzymała fungarium liczące ponad 11 tys. okazów

13.12.2023, 13:21

Liczące ponad 11 tysięcy okazów grzybów z całego świata trafiło do Politechniki Białostockiej. W ten sposób niezwykłe prywatne fungarium stworzone przez Marka Wołkowyckiego zostało oficjalnie wpisane do międzynarodowego rejestru kolekcji zielnikowych prowadzonego przez New York Botanical Garden.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok