Radio Białystok | Wiadomości | Naukowcy dyskutują w Biebrzańskim Parku Narodowym o jakości powietrza - trwa 83. Wszechnica Biebrzańska

Naukowcy dyskutują w Biebrzańskim Parku Narodowym o jakości powietrza - trwa 83. Wszechnica Biebrzańska

autor: Paweł Wądołowski

2.03.2024, 20:21, akt. 3.03.2024, 07:32

Czy w Biebrzańskim Parku Narodowym musimy się martwić o czyste powietrze? Zastanawiają się nad tym uczestnicy Wszechnicy Biebrzańskiej. W siedzibie Parku, w Osowcu Twierdzy, miłośnicy przyrody spotkali się z naukowcami, którzy opowiadali o tym, że nawet w tak naturalnych terenach musimy dbać o to, czym oddychamy.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Naukowcy dyskutują w Biebrzańskim Parku Narodowym o jakości powietrza - trwa 83. Wszechnica Biebrzańska - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nawet nad Biebrzą mogą być problemy z czystym powietrzem


Temat dlatego nieoczywisty, że w pewnych momentach, w określonej przestrzeni, również tutaj w Dolinie Biebrzy, a szczególnie zimą, okazuje się, że niektóre parametry jakości i czystości powietrza są przekraczane. Myślę, że może być problemem - mówi dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Artur Wiatr. 


Dym z komina niebezpieczny jak dym papierosów 

Jak mówi dr Tymoteusz Sławiński z Uniwersytetu Wrocławskiego - wszystko zależy od tego, czym palimy w piecach.


To zależy, jak blisko jesteśmy od komina. Jeżeli wrzucamy węgiel, drewno, nie daj Boże jakieś tam odpady, plastiki, to z tego komina zawsze coś szkodliwego dla nas się będzie unosić. Przede wszystkim pył zawieszony, to jest dokładnie taki sam efekt jak bierne palenie papierosów - tłumaczy dr Tymoteusz Sławiński.


Osuszenie bagien może zwiększyć tzw. efekt cieplarniany


Rzeczywiście województwo podlaskie, a szczególnie właśnie tutaj tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego, uznajemy za taką enklawę w skali Polski, gdzie jest jeszcze naturalna przyroda, gdzie jest naturalny świat. Ale jeżeli zaczniemy osuszać torfowiska, bagniska biebrzańskie, to cały zmagazynowany tam dwutlenek węgla dostanie się do atmosfery. Tym samym zwiększymy pulę gazów cieplarnianych - mówi Olga Poleszczuk z WWF Polska.


W niedzielę (3.03) część terenowa Wszechnicy. Od 10:00, w punkcie widokowym przy ruinach schronu na Górze Strefowej zajęcia poprowadzi biolog Oliwier Myk.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ukazała się nowa książka Pawła Średzińskiego o podlaskich rzekach

11.02.2024, 10:48

"O Kirelejson, była rzeka, nima rzeki! Słucham i nie wierze: że zalewy wyschli wierze, że mała rzeczka, że Mazurowe koryto, że chlapa za wierzbo też jakoś uwierze, ale że duża rzeka zgineła?". Tym cytatem z "Konopielki" Edwarda Redlińskiego otwiera jeden z rozdziałów swojej książki historyk, dziennikarz i miłośnik przyrody z Białegostoku Paweł Średziński.


2024 to rok krajobrazu w Biebrzańskim Parku Narodowym

3.02.2024, 10:37

Rok krajobrazu - to tegoroczne hasło Biebrzańskiego Parku Narodowego. Co roku przyrodnicy wybierają główny motyw, na który będą zwracali uwagę podczas swoich działań edukacyjnych i promocyjnych.


Światowy Dzień Mokradeł w Biebrzańskim Parku Narodowym

2.02.2024, 13:20

Wycieczką do zimowego lasu bagiennego przyrodnicy chcą uczcić Światowy Dzień Mokradeł. Kilkanaście osób weszło w piątek (2.02) pod okiem przewodników na ścieżkę Brzeziny Kapickie w Biebrzańskim Parku Narodowym. 


Przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego zachęcają do szukania tropów w śniegu

22.01.2024, 18:39

Śnieg na szlakach turystycznych to szansa na przygodę z tropieniem śladów zwierząt. Do takiej aktywności w czasie ferii zachęcają przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok