Radio Białystok | Wiadomości | 736 migrantów chciało się dostać nielegalnie z Białorusi do Polski w ostatnich czterech dniach

736 migrantów chciało się dostać nielegalnie z Białorusi do Polski w ostatnich czterech dniach

2.04.2024, 13:56, akt. 14:36

736 cudzoziemców próbowało w ostatnich czterech dniach nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę. Doszło do kolejnych incydentów rzucania kamieniami i gałęziami. Funkcjonariusze zatrzymali czterech tzw. kurierów – poinformowała we wtorek (2.04) Straż Graniczna.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

W polskie służby rzucano kamieniami i gałęziami

Do zdarzeń doszło na odcinkach ochranianych przez funkcjonariuszy SG z placówek w Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych, Płaskiej, Mielniku, Narewce i w Czeremsze – poinformowała SG na platformie X, podsumowując działania na granicy polsko-białoruskiej z ostatnich czterech dni.

W miniony poniedziałek udaremniono 227 prób nielegalnego przekroczenia granicy, w niedzielę odnotowano 174 zdarzenia, w sobotę – 203, a w piątek – 132 takie próby – podała w komunikacie rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz.

Poinformowała o próbach przekroczenia przez migrantów granicznych rzek – Przewłoki w okolicy Białowieży i Wołkuszanki w rejonie Płaskiej.

Na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Białowieży i Dubiczach Cerkiewnych doszło do incydentów rzucania kamieniami i gałęziami w polskie służby przez migrantów po białoruskiej stronie bariery.


Zatrzymano czterech tzw. kurierów

SG zatrzymała też czterech tzw. kurierów przewożących migrantów. Zdanowicz podała, że w miniony piątek dwóch obywateli Ukrainy zatrzymano w miejscowości Krzywiec, jeden z nich przewoził siedmiu obywateli Syrii, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, drugi Ukrainiec był pilotem poprzedniego. Dwie kolejne osoby – obywatel Ukrainy i Rumunii – przyjechały po odbiór migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Oni także zostali zatrzymani – poinformowała rzeczniczka.


Podsumowanie marca

Z danych podlaskiej SG wynika, że w marcu zanotowano ok. 3,4. prób nielegalnego przekroczenia granicy, znacznie więcej niż w styczniu i w lutym. Migranci próbujący przedostać się do Polski pochodzili z 24 różnych państw. Od początku roku podlaska SG zatrzymała 61 pomocników i organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy.

źródło: PAP | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


444 migrantów próbowało nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski

25.03.2024, 11:38

Łącznie 444 cudzoziemców próbowało w ostatnich trzech dniach nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę – poinformowała w poniedziałek (25.03) na platformie X Straż Graniczna. Zanotowano incydenty rzucania kamieniami i gałęziami w polskie patrole. Poszkodowane zostały dwie osoby.


Blisko 500 migrantów próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

22.03.2024, 11:14

Łącznie 499 cudzoziemców próbowało w ciągu minionych dwóch dni nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę - podała w piątek (22.03) na platformie X Straż Graniczna. W czwartek (21.02) Straż Graniczna odnotowała blisko 290 prób nielegalnego przekroczenia granicy - to tegoroczny rekord.


242 cudzoziemców próbowało nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusią

20.03.2024, 10:29

W poniedziałek (18.03) i wtorek (19.03) migranci podjęli 242 próby nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Zdarzenia miały miejsce w rejonie Białowieży, Dubicz Cerkiewnych, Mielnika i Czeremchy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok