Radio Białystok | Wiadomości | Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz był w Narwi - mówił m.in. o sytuacji na granicy

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz był w Narwi - mówił m.in. o sytuacji na granicy

3.04.2024, 17:56, akt. 18:31

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej wciąż jest bardzo trudna, dochodzi do prób nielegalnego jej przekroczenia. Dlatego żołnierze WP wciąż będą wspierać działania Straży Granicznej - zaznaczył minister w środę (3.04) w Narwi.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej / X (Twitter)
Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej / X (Twitter)

Wicepremier odwiedził kilka miejscowości w woj. podlaskim

Wicepremier razem z wiceministrem rolnictwa Stefanem Krajewskim przebywali w Podlaskiem, gdzie m.in. w Narwi odwiedzili firmę produkującą maszyny rolnicze.

Na konferencji prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz pytany był o sytuację na granicy polsko-białoruskiej

W opinii wicepremiera sytuacja na granicy wciąż jest "bardzo trudna". 


Dlatego Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe Podlasie, obecność żołnierzy, którzy wspierają Straż Graniczną w procesie ochrony polskiej granicy - będzie w tym roku przez cały rok. Na pewno w całym 2024 r. wojskowe zgrupowanie tutaj, na Podlasiu cały czas obecne będzie - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz.


Przekazał, że ta obecność żołnierzy będzie "bardzo liczna".


Przeznaczymy na to nie miliony, a miliardy złotych po to, żeby ta część Polski, województwo podlaskie i polska granica była bezpieczna - dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz.Podkreślił również, że sytuacja na granicy jest monitorowana, codziennie dostaje raporty. 


Są te próby przekraczania granicy, są te działania hybrydowe, dlatego obecność wojska jest niezbędna w celu wsparcia Straży Granicznej - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz.


Z danych podlaskiej SG wynika, że w marcu zanotowano ok. 3,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski - znacznie więcej niż w styczniu i w lutym. Migranci próbujący przedostać się do Polski pochodzili z 24 państw.


Szef MON został też zapytany o jednostki wojskowe

Wicepremier - pytany o jednostki wojskowe, które powstały w ostatnim czasie w Podlaskiem - powiedział, że to wieloletni projekt rozbudowy armii polskiej. 

- To, co jest na pewno bardzo dobrą informacją, to chęć wstępowania do Wojska Polskiego - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Jak przekazał, w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku do zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej wstąpiło ponad pięć tysięcy osób. Zdaniem szefa MON zainteresowanie wstąpieniem do WP wzrosło po podwyżkach uposażeń.


Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że rząd będzie wzmacniał polską armię nie tylko liczebnie, ale i jakościowo 

Mówił, że w wtorek (2.04) spotkał się z szefem Sztabu Generalnego WP, a rozmowa dotyczyła szkoleń, procedur, kwalifikacji i zmian, które w tym obszarze muszą nastąpić. Przypomniał też, że budżet na transformację polskiej armii to ponad 4 proc. PKB. Podkreślił, że przeniesiono środki nie tylko na zakupy, ale na utrzymanie "tu i teraz" i indywidualne wyposażenie żołnierzy.

źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władysław Kosiniak-Kamysz: Będzie więcej wojska w przygranicznych województwach

24.03.2024, 06:52

Będzie więcej wojska w przygranicznych województwach - mówił w Białymstoku wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Wymienił warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i podkarpackie.


Szymon Hołownia na konwencji Trzeciej Drogi: Coś zaczyna iść nie tak

23.03.2024, 17:54

Na dwa tygodnie przed wyborami coś zaczyna iść nie tak - mówił marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas sobotniej (23.03) konwencji Trzeciej Drogi w Białymstoku. Skrytykował niektórych polityków za pojawiające się zgrzyty wewnątrz rządzącej koalicji.


Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z żołnierzami w Jaryłówce

22.12.2023, 12:22

Jesteście Polsce bardzo potrzebni jako wyszkoleni i dobrze wyposażeni żołnierze - mówił w piątek (22.12) do żołnierzy w Jaryłówce przy granicy z Białorusią wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, który przyjechał do nich na przedświąteczne spotkanie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok