Radio Białystok | Wiadomości | Pięć i pół roku więzienia dla kobiety, która po pijanemu śmiertelnie potrąciła autem idącą chodnikiem pieszą

Pięć i pół roku więzienia dla kobiety, która po pijanemu śmiertelnie potrąciła autem idącą chodnikiem pieszą

11.04.2024, 15:11, akt. 15:29

Na pięć i pół roku więzienia skazał w czwartek (11.04) Sąd Okręgowy w Białymstoku 62-letnią kobietę oskarżoną o śmiertelne potrącenie pieszej na chodniku w centrum Białegostoku. Kierująca autem miała we krwi ponad 2,5 promila alkoholu. Sąd orzekł wobec niej dożywotni zakaz kierowania pojazdami.

fot. Marta Nazarko
fot. Marta Nazarko


0:00
0:00
Na karę więzienia skazał białostocki sąd kobietę, która po pijanemu śmiertelnie potrąciła autem idącą chodnikiem pieszą - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wyrok nie jest prawomocny. Takiej kary chciała prokuratura, obrona wnioskowała o jak najniższy wymiar kary. Nie wiadomo, czy będzie składać apelację. Na publikacji wyroku nie było żadnej ze stron.

Do wypadku doszło wieczorem 18 października 2023 r. przy ulicy Wierzbowej w Białymstoku, w kierunku wyjazdu na al. Jana Pawła II koło hotelu Turkus. Na łuku drogi 62-latka kierująca volkswagenem zjechała na chodnik, gdzie potrąciła kobietę, po czym z dużą siłą samochód uderzył w drzewo. 62-letnia piesza zmarła na miejscu.

Prokuratura zarzuciła kierującej autem, że umyślnie naruszyła zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i nieumyślnie spowodowała śmiertelny wypadek, będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie krwi wykazało 2,53 promila alkoholu.

62-letnia oskarżona jest emerytką, przed sądem przyznała się do spowodowania tego wypadku.


Bardzo przepraszam, wolałabym być to ja, a nie ta kobieta - powiedziała na rozprawie oskarżona.


W śledztwie mówiła, że nie nadużywa alkoholu i w ogóle nie pamięta, czy tego dnia prowadziła samochód.


Jak jadę samochodem, to nie piję. Piję dwa razy w tygodniu jedno, dwa piwa. Nie pamiętam, co to za okazja była 18 października – twierdziła oskarżona, składając wyjaśnienia w postępowaniu przygotowawczym.


Kierowca, który nadjechał z naprzeciwka i był świadkiem w sprawie opisał, że siła uderzenia w drzewo była tak duża, że tył volkswagena oderwał się na ok. 2 m od ziemi. Jak mówił, zawrócił, zatrzymał się w bezpiecznej odległości i podbiegł do tego samochodu, w tym czasie jego żona dzwoniła po pomoc pod numer alarmowy. Dodał, że zanim doszło do wypadku, auto jechało "od krawężnika do krawężnika".

Potrąconą pieszą dopiero po kilku minutach zauważył w zaroślach poza chodnikiem ktoś z przechodniów. Na miejscu pogotowie podjęło próbę reanimacji, ale bez rezultatu.

Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał oskarżoną na 5,5 roku więzienia, orzekł też dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i 10 tys. zł świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

W krótkim ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Anna Hordyńska mówiła, że dowody w sprawie nie pozostawiały wątpliwości co do winy oskarżonej kobiety i faktu, że – prowadząc pod wpływem alkoholu – spowodowała śmiertelny wypadek. Nieodwracalny skutek, jakim była śmierć ofiary, oraz duże stężenie alkoholu we krwi 62-latki kierującej autem sąd zaliczył do okoliczności wskazujących na wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu. Do łagodzących zaliczył jedynie wcześniejszą niekaralność kobiety.

źródło: PAP | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prokuratura chce 5,5 roku więzienia za śmiertelny wypadek przy ul. Wierzbowej w Białymstoku

28.03.2024, 19:03

Kary 5,5 roku więzienia i dożywotniego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi chce prokurator w procesie 62-letniej kobiety, oskarżonej w sprawie śmiertelnego potrącenia pieszej na chodniku w centrum Białegostoku. Kierująca autem miała we krwi ponad 2,5 promila alkoholu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok