Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku rozpoczęło się postępowanie odwoławcze w procesie piłkarskich pseudokibiców

W Białymstoku rozpoczęło się postępowanie odwoławcze w procesie piłkarskich pseudokibiców

15.05.2024, 16:58, akt. 17:27

Blisko 30 apelacji rozpoznaje sąd drugiej instancji w procesie dużej grupy białostockich pseudokibiców, oskarżonych m.in. o publiczne propagowanie faszyzmu, udział w tzw. ustawkach, rozboje czy czerpanie korzyści z prostytucji. Nieprawomocne wyroki zaskarżyły obie strony.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku, fot. Katarzyna Cichoń
Sąd Apelacyjny w Białymstoku, fot. Katarzyna Cichoń

W środę (15.05) przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku rozpoczęło się postępowanie odwoławcze, mowy końcowe wygłosili obrońcy. W piątek (17.05) swoje końcowe stanowisko przedstawi prokurator; niewykluczone, że sąd odroczy publikację wyroku.

W lipcu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Białymstoku nieprawomocnie skazał w tym procesie 21 osób: dwie na kary 3 i 4 lat więzienia bez zawieszenia, wobec pozostałych zapadły wyroki od roku do dwóch lat w zawieszeniu, do tego grzywny od kilku do kilkunastu tys. zł oraz nawiązki; wobec jednej osoby postępowanie zostało umorzone z powodu przedawnienia. Prokuratura chciała kar surowszych, nawet do dziewięciu lat więzienia, obrońcy - uniewinnienia.

Wyrok uprawomocnił się w stosunku do trzech oskarżonych, natomiast wobec pozostałych dziewiętnastu oskarżonych wpłynęły apelacje. Prokurator zaskarżył wyrok pierwszej instancji w stosunku do wszystkich dziewiętnastu, obrońcy złożyli apelacje co do dziewięciu oskarżonych.

Oskarżeni mają ok. 30-40 lat, niektórzy byli już karani. Zarzuty obejmują kilkadziesiąt czynów z lat 2009-2013: działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, bójki z innymi pseudokibicami, propagowanie faszyzmu i inne przestępstwa, np. czerpanie korzyści z prostytucji.

Sprawa ma charakter wielowątkowy, dotyczy zarzutów działania w trzech zorganizowanych grupach przestępczych powiązanych ze środowiskiem pseudokibiców Jagiellonii Białystok i działających w tym środowisku skinheadów.

Chodziło m.in. o organizowanie bójek (tzw. ustawki) z pseudokibicami innych klubów (np. Legii Warszawa, Wigier Suwałki, ŁKS Łomża, Resovii Rzeszów, Chełmianki Chełm czy Sparty Augustów), publiczne propagowanie faszyzmu, np. poprzez inscenizowane i zamieszczane w Internecie zdjęcia, czy filmiki, nawoływanie do nienawiści na tle rasowym i narodowościowym oraz czerpanie korzyści z prostytucji czy sprzedaż alkoholu bez koncesji.

Głównymi dowodami w sprawie były zeznania dwóch dawnych członków tej grupy, osądzonych w innych procesach. Sąd pierwszej instancji przyjął, że w ramach ruchu pseudokibicowskiego Jagiellonii działała zorganizowana grupa przestępcza o "typowych, zhierarchizowanych strukturach" kierowana przez osobę, co do której toczy się inne postępowanie karne.

Uzasadniając swój wyrok sąd okręgowy zwracał uwagę, że nie każdy mógł należeć, np. do tzw. bojówki - grupy, która umawiała się na bójki z pseudokibicami innych klubów. Kluczowa była jedność grupy, nikt nigdy nie mógł się skarżyć, że został pobity, zakazane i piętnowane były kontakty z policją.

Sąd pierwszej instancji uznał za udowodnione, że większość oskarżonych należała do skinheadów, członkowie tej grupy na spotkaniach eksponowali symbole rasistowskie i faszystowskie, pozdrawiali się salutem faszystowskim. Grupa nagrywała specjalny film do publikacji w Internecie, który miał pokazać, iż w Białymstoku działa grupa przestępcza o ideologii nazistowskiej i rasistowskiej, która "gotowa jest stosować przemoc zgodnie ze swoim światem wartości".

Podobny proces, ale dotyczący łącznie ponad 40 oskarżonych, kończy się przed Sądem Okręgowym w Białymstoku. Przewód sądowy został zamknięty, swoją mowę końcową wygłosił już prokurator, który chce dla wszystkich tych osób kar od siedmiu lat do półtora roku więzienia bez zawieszenia. W czerwcu swoje mowy końcowe mają wygłosić obrońcy i sami oskarżeni.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prokuratura chce od półtora roku do siedmiu lat więzienia dla pseudokibiców

8.05.2024, 18:37

Od półtora roku do siedmiu lat więzienia chce prokuratura w procesie kilkudziesięciu osób związanych ze środowiskiem białostockich pseudokibiców piłkarskich, oskarżonych m.in. o czerpanie korzyści z prostytucji, pobicia, bójki z fanami innych drużyn i propagowanie faszyzmu.


Proces białostockich pseudokibiców - do Sądu Okręgowego w Białymstoku trafiło ok. 30 apelacji

29.01.2024, 07:39

Sąd II instancji rozpozna ok. 30 apelacji w procesie dużej grupy białostockich pseudokibiców, którzy są oskarżeni m.in. o publiczne propagowanie faszyzmu, udział w tzw. ustawkach, rozboje, czy czerpanie korzyści z prostytucji.


Białostocki sąd skazał 21 osób związanych ze środowiskiem pseudokibiców piłkarskich

4.07.2023, 07:13

21 osób skazał we wtorek (4.07) Sąd Okręgowy w Białymstoku w procesie dużej grupy ze środowiska miejscowych pseudokibiców piłkarskich oskarżonych m.in. o publiczne propagowanie faszyzmu, udział w tzw. ustawkach, rozboje, czy czerpanie korzyści z prostytucji.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok