Radio Białystok | Wiadomości | Przedsiębiorcy z okolic Białowieży apelują do rządu o wsparcie w związku z wprowadzeniem strefy buforowej

Przedsiębiorcy z okolic Białowieży apelują do rządu o wsparcie w związku z wprowadzeniem strefy buforowej

13.06.2024, 16:31, akt. 17:04

Zwolnień z lokalnych podatków, zawieszenia składek ZUS, dopłat do pensji pracowników, kredytów i rekompensat wyrównujących straty w działalności gospodarczej domagają się od władz regionu firmy z okolic Puszczy Białowieskiej. Jest to związane z wprowadzoną strefą buforową przy granicy z Białorusią.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Od czwartku, rozporządzeniem MSWiA, strefa buforowa obowiązuje na ok. 60 km granicy z Białorusią w Podlaskiem, z czego na ok. 40 km nie wolno przebywać na pasie 200 metrów od linii granicy, a na ok. 16 km na ok. 2 km. W strefie nie ma miejscowości ani szlaków turystycznych.


Blisko 60 przedsiębiorców z regionu napisało list do wojewody podlaskiego

W związku z tym w czwartek (13.06) blisko 60 przedsiębiorców z regionu wystosowało list do wojewody podlaskiego Jacka Brzozowskiego. 

W piśmie przedstawiciele firm zwrócili się o "jak najszybsze podjęcie działań i wprowadzenie środków pomocowych" dla: hoteli, pensjonatów, kwater agroturystycznych, biur podróży, restauracji oraz innych obiektów gastronomicznych, drobnych przedsiębiorstw lokalnych (piekarnia, browar) oraz osób wykonujących indywidualną działalność gospodarczą (przewodnicy turystyczni, wytwórcy pamiątek regionalnych, wypożyczalnie sprzętu sportowego i rekreacyjnego, etc.) działających na terenie Puszczy Białowieskiej i powiatu hajnowskiego.

"Oczekujemy również rozwiązań rekompensacyjnych dla licznych właścicieli agroturystyk z terenu Puszczy, którzy z racji specyfiki swojej działalności nie wpisują się w rejestry przedsiębiorców takie jak CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) czy KRS" - napisali przedsiębiorcy w liście do wojewody.Jak strefa buforowa przy granicy wpłynie na życie mieszkańców i turystykę?Przedsiębiorcy wskazali, że w czerwcu, z powodu ogłoszenia zamiaru wprowadzenia strefy buforowej przy granicy i - jak podali - "szumu medialnego", jaki się z tym wiązał, "nastąpiło masowe odwoływanie przez turystów przyjazdów na teren Puszczy Białowieskiej. Ich zdaniem, perspektywy wyrażone liczbą dokonywanych rezerwacji na lipiec, sierpień i wrzesień są "aktualnie na poziomie 20 proc. rezerwacji", co - ich zdaniem - oznacza pięciokrotny spadek w porównaniu do rezerwacji dokonywanych zazwyczaj w lecie.

Przedstawiciele firm zwracają również uwagę, że praktycznie nie ma zapytań od polskich i zagranicznych biur podróży o nowe pobyty grup zorganizowanych. W piśmie zaznaczyli, że utrzymywanie się takiej sytuacji "zagraża – bez pomocy organów państwa – zamknięciem i zaprzestaniem działalności gospodarczej – przez wiele obiektów i przedsiębiorstw istniejących na terenie ww. strefy".Przedsiębiorcy domagają się zwolnień na czas obowiązywania strefy: z podatków lokalnych na rzecz samorządów, przejścia tych opłat lub zrekompensowania ich samorządom przez Skarb Państwa, zawieszenia lub zwolnienia albo odroczenia składek ZUS za pracowników na czas strefy. Proponują także wprowadzenie systemu dopłat do pensji dla pracowników, wzorem rozwiązań z pandemii COVID-19. Postulują także o specjalne kredyty w banku z kapitałem państwowym "z możliwością sprawnego otrzymania ewentualnego interwencyjnego kredytu obrotowego na potrzeby prowadzenia bieżącej działalności gospodarczej".

Ponadto, chcą wyrównania poniesionych strat w działalności gospodarczej, które nie byłyby wliczane do limitów tzw. pomocy de minimis; ich zdaniem limit takie, wprowadzony w czasie poprzedniego zamknięcia terenów przy granicy, uniemożliwiał niektórym podmiotom korzystanie z wcześniejszych rekompensat."Postulujemy również - ze strony organów państwowych - zorganizowania na dużą skalę ogólnopolskiej kampanii reklamowej mającej na celu przywrócenie pozytywnej marki regionu Puszczy Białowieskiej jako miejsca bezpiecznego i atrakcyjnego turystycznie. Kampania reklamowa powinna mieć szerszy charakter i pokazywać całe Podlasie jako region bezpieczny i atrakcyjny turystycznie" - napisali do wojewody przedsiębiorcy. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jak strefa buforowa przy granicy wpłynie na życie mieszkańców i turystykę?

13.06.2024, 15:00

Jak wygląda sytuacja przy polsko-białoruskiej granicy i funkcjonowanie w strefie buforowej? Podlascy samorządowcy i przedsiębiorcy boją się, że turyści przestaną odwiedzać nasz region. - Przyjeżdżajcie, tu jest bezpiecznie - podkreślają.


Strefa buforowa już obowiązuje - zakaz wstępu do wyznaczonych miejsc

13.06.2024, 07:46

Strefa buforowa przy granicy polsko-białoruskiej już działa. Od czwartku (13.06) obowiązuje zakaz przebywania na odcinku granicy o długości około 60 km. Wkraczanie do strefy jest możliwe jedynie po uzyskaniu zgody komendanta jednostki Straży Granicznej.


gen. Sławomir Klekotka [wideo]

12.06.2024, 20:52

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


"Na pograniczu wytrzymałości" - reportaż Dominiki Dębskiej

13.06.2024, 01:38

Śmierć żołnierza Wojska Polskiego, który zmarł po ugodzeniu nożem na polsko-białoruskiej granicy, na nowo otworzyła dyskusję o bezpieczeństwie. Choć kryzys trwa już trzeci rok, jego końca wciąż nie widać.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok