Radio Białystok | Wiadomości | Żołnierze WOT otrzymali sygnał alarmowy - to tylko ćwiczenia

Żołnierze WOT otrzymali sygnał alarmowy - to tylko ćwiczenia

15.06.2024, 10:14, akt. 10:18

W nocy z piątku na sobotę żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymali sygnał alarmowy, nakazujący natychmiastowe stawienie się w ich jednostkach - poinformowało dowództwo WOT. To ćwiczenia, mające sprawdzić, ilu żołnierzy stawiło się w określonym czasie.

źródło: DWOT, 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej
źródło: DWOT, 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

Sprawdzenie liczby żołnierzy, którzy stawili się w swoich jednostkach w określonym czasie, to jeden z elementów trwającej certyfikacji Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze przemieszczający się do jednostek to element ćwiczenia, nie ma to związku z jakimkolwiek zagrożeniem bezpieczeństwa państwa, ani z działaniami wojennymi w Ukrainie - podkreśliło dowództwo WOT.

Certyfikacja jest sprawdzianem, który ma potwierdzić, że dany rodzaj Sił Zbrojnych spełnienia określone normy i kryteria, a zatem zdolny jest do wykonania przydzielonych mu zadań - zarówno w czasie pokoju, w czasie różnego rodzaju kryzysów, jak i w czasie wojny.

Wojska Obrony Terytorialnej będą pierwszym w Polsce Rodzajem Sił Zbrojnych w całości poddanym certyfikacji. Dotychczas certyfikacji poddawano tylko wybrane jednostki wojskowe - zaznaczyło dowództwo WOT.źródło: PAP | red: tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


60 ochotników zasiliło szeregi 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej [wideo]

4.02.2024, 14:46

Przysięgali m.in. bronić niepodległości Polski i jej granic. 60 ochotników wstąpiło w niedzielę (4.02) w szeregi 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.


Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej odwiedził żołnierzy stacjonujących na granicy polsko-białoruskiej

23.12.2023, 17:44

Czasowo pełniący obowiązki dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Krzysztof Stańczyk złożył wizytę żołnierzom formacji, pełniącym służbę na granicach polsko-białoruskiej i polsko-słowackiej. Odwiedził wszystkie miejsca, w których stacjonują terytorialsi.


50 ochotników zasiliło szeregi 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

2.12.2023, 16:00

Zakończyli szkolenie i przeszli wszystkie egzaminy. 50 ochotników złożyło dziś w Białymstoku przysięgę na sztandar 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jak mówią - chcieli się sprawdzić, ale też na ich decyzję wpłynęła trudna sytuacja na świecie.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok