Radio Białystok | Wiadomości | MKiDN zapowiedziało rozpoczęcie konsultacji założeń ustawy medialnej

MKiDN zapowiedziało rozpoczęcie konsultacji założeń ustawy medialnej

24.06.2024, 16:26, akt. 16:28

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało rozpoczęcie konsultacji założeń ustawy medialnej. Przygotowany projekt przewiduje między innymi likwidację abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa, a także likwidację Rady Mediów Narodowych.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Resort kultury przekazał, że założenia nowej ustawy są odpowiedzią na implementację Europejskiego Aktu o Wolności mediów, który wszedł w życie 7 maja 2024. ”Celem regulacji jest zapewnienie dostępu do rzetelnych informacji i niezależności redakcyjnej mediów na poziomie unijnym” - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Proponowane w projekcie finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa nie będzie oznaczało wprowadzenia dodatkowego opodatkowania. Jak podkreśla resort kultury, założenia opierają się na przyznaniu gwarancji środków na realizację misji publicznej w wysokości co najmniej 0,09 procent PKB rocznie.

W treści nowych regulacji znalazła się również propozycja przywrócenia 9-osobowego składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zaproponowano również wprowadzenie zasad powoływania Rad Nadzorczych przez KRRiT oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ministerstwo chce również liberalizacji przepisów dotyczących przyznawania koncesji na nadawanie. "Obecnie wymagania nałożone na podmioty, które chcą uzyskać koncesję na rozpowszechnianie programów drogą satelitarną lub kablową, są bardzo wysokie” - tłumaczy resort.

Uwagi do przygotowanych założeń będzie można zgłaszać niemal do końca września tego roku.

źródło: IAR | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

26.03.2024, 08:10

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

12.02.2024, 07:15

- Chcemy brać udział w pracach nad przyszłą ustawą medialną i ją konsultować, bo my wiemy, o czym mówimy - powiedziała na antenie Polskiego Radia Białystok Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.


Pracownicy rozgłośni regionalnych Polskiego Radia wystosowali list otwarty do resortu kultury oraz Sejmu i Senatu

12.02.2024, 07:04

Pracownicy rozgłośni regionalnych Polskiego Radia chcą współtworzyć nową ustawę medialną. List otwarty w tej sprawie wysłali do resortu kultury oraz Sejmu i Senatu.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok