Radio Białystok | Wiadomości | Targi staroci, pikniki, potańcówki i koncerty - w ten weekend w Podlaskiem mnóstwo atrakcji

Targi staroci, pikniki, potańcówki i koncerty - w ten weekend w Podlaskiem mnóstwo atrakcji

autor: Karol Prymaka, Marcin Gliński, Paweł Wądołowski

7.07.2024, 06:31, akt. 10:16

W weekend w Podlaskiem mnóstwo atrakcji - m.in. zwiedzanie Białegostoku z pokładu zabytkowego Autosanu, parada motocykli w Jedwabnem, ale też targi staroci, biegi, koncerty, pikniki i potańcówki. Oto zestaw wybranych propozycji na pierwszy weekend lipca od Polskiego Radia Białystok.

Festyn Królewskiej Puszczy Augustowskiej na Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie, 6.07.2024, fot. Karol Prymaka
Festyn Królewskiej Puszczy Augustowskiej na Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie, 6.07.2024, fot. Karol PrymakaW Białymstoku można zobaczyć mechanizm XVIII-wiecznego zegara
sobota, niedzielaBędzie można poznać historię jego budowy, ale też dowiedzieć się jak działa i w jaki sposób jest konserwowany. Osiemnastowieczny zegar w Bramie Wielkiej prowadzącej do pałacu Branickich w Białymstoku będzie można zwiedzić w te wakacje w każdą sobotę i niedzielę.

To jeden z najstarszych zegarów wieżowych w Polsce, wykuty ręcznie i precyzyjnie skonstruowany dla hetmana Jana Klemensa Branickiego. Podczas zwiedzania będzie można usłyszeć jak urządzenie wybija kwadranse i godziny, oraz jaką rolę pełnił w XVIII-wiecznym Białymstoku.

Wejścia z przewodnikiem odbywają się o godzinach:

10:45, 11:15, 11:45, 12:15, 12:45, 13:15, 13:45 i 14:15. Organizatorem wycieczek jest Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku. Wstęp jest bezpłatny.Targi Vintage Białystok
niedziela od 10:00Będzie można kupić odzież sprzed lat i nie tylko. Przy ul. Młynowej w Białymstoku w niedzielę (7.07) odbędą się Targi Vintage. Wystawcy z całej Polski zaprezentują m.in. ubrania sprzed dekad, ale też książki, płyty winylowe i wyroby rękodzielnicze. Początek targów o 10:00. Wystawcy będą przy ul. Młynowej do 19:00.Można odkryć Białystok z pokładu zabytkowego Autosanu
niedziela od 12:00Będzie można poznać najważniejsze zabytki i ciekawe historie związane z miastem - a wszystko to z pokładu zabytkowego autobusu. W Białymstoku w najbliższą niedzielę (7.07) lokalni przewodnicy PTTK opowiedzą o stolicy Podlasia na pokładzie Autosanu.

Chętni będą mogli przejechać się autobusem już od 12:00. Organizatorzy przewidzieli trzy tematyczne trasy - pierwsza z nich dotyczyć będzie wielokulturowego Białegostoku. Podczas drugiej wycieczki podróżujący zobaczą białostockie murale, a ostatnia trasa to gratka szczególnie dla fanów Jagiellonii. Będzie można wyruszyć w podróż śladami białostockiego klubu. Organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą barw Mistrza Polski.

Bezpłatne przejazdy śladem Jagiellonii będą odbywać się w każdą niedzielę wakacji. W najbliższą wycieczka rozpocznie się o 14:00, a autobusy wyruszy z przystanku Plac Jana Pawła II / Pałac Branickich.Druga edycja Festiwalu Kultur w Łomży
sobota od 16:00To okazja, żeby poznać inne kultury, ich języki, kuchnie i tradycje. W sobotę w Łomży rozpocznie się druga edycja Festiwalu Kultur. Od 16:00 będą stoiska, na których będą obywatele Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy i Malty. 

Ale będą też lokalni, polscy twórcy, artyści i producenci żywności. 

Organizatorzy zaplanowali także atrakcję dla najmłodszych i międzypokoleniową potańcówkę do białego rana.Parada motocyklowa i Dni Jedwabnego
sobota i niedzielaTo nietypowa parada motocyklowa. Jej uczestnicy przejadą nie tylko ulicami Jedwabnego, ale także drogami prowadzącymi przez całą gminę. Odwiedzą, między innymi nadbiebrzańskie miejscowości. Jak podkreślają organizatorzy Zlotu Motocyklowego w Jedwabnem, chcą pokazać najpiękniejsze miejsca w rejonie swojej miejscowości uczestnikom imprezy, którzy przyjeżdżają tu z całej Polski.

Zlot Motocyklowy w Jedwabnem jest częścią Dni Miasta. Na scenie przez dwa dni wystąpi wiele zespołów, w tym gwiazda imprezy, zespół Piękni i Młodzi. Organizatorzy przygotowali także atrakcje dla najmłodszych. Będzie też można oddać krew w mobilnym punkcie poboru.

Potańcówka w Wysokiem Mazowieckiem
sobota od 19:00Potańcówka pod chmurką. To pomysł pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem na spędzenie sobotniego wieczoru. Na placu przed ośrodkiem będzie można usłyszeć rytmy latina i przy nich potańczyć. Jak mówią organizatorzy, impreza przeznaczona jest dla wszystkich. 

Niezależnie od wieku i umiejętności tanecznych. Potańcówka rozpoczyna się o 19:00.Festyn Królewskiej Puszczy Augustowskiej
sobota od 10:00Z okazji obchodów 100-lecia Lasów Państwowych na Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie odbędzie się Festyn Królewskiej Puszczy Augustowskiej. W sobotnim (6.07) programie znajdziemy wiele atrakcji - to m.in. XI edycja Barciowiska, czyli konkursu dziania kłód bartnych. Oprócz tego na stoiskach edukacyjno-promocyjnych nadleśnictw z terenu puszczy czekają gry i konkursy dla dzieci i dorosłych, z możliwością wygrania nagród.

Początek festynu o 10:00.Targi "Polska Smakuje'' w Augustowie
niedziela od 10:00To będzie okazja, by spróbować najlepszych regionalnych produktów. W niedzielę w Augustowie ruszają Targi "Polska Smakuje''. W samym centrum miasta, na Rynku Zygmunta Augusta, rozstawią się ze swoimi straganami wytwórcy jedzenia. Wśród oferowanych smakołyków znajdą się miody, tradycyjne wędliny, sery, przetwory oraz pieczywo. W programie zaplanowane są pokazy i warsztaty kulinarne prowadzone przez Mikołaja Reya, degustacje lokalnych produktów, animacje i zabawy dla dzieci, a także koncerty. Będzie to bez wątpienia doskonała okazja, by poznać bogactwo smaków regionu i spędzić czas z rodziną. 

Początek Targów 'Polska Smakuje' od godziny 10:00.Festiwal LIPCOWI'45 w Augustowie
sobota od 20:30 - festiwal potrwa 6 dniW Augustowie rozpoczyna się Festiwal LIPCOWI'45. 6-dniowy cykl imprez kulturalno-edukacyjnych organizowanych przez Instytut Pileckiego ma na celu upamiętnić ofiary Obławy Augustowskiej. Cykl festiwalu otwiera koncert, który odbędzie się 6 lipca o 20:30 na Błoniach nad Nettą, podczas którego zabrzmią całkowicie nowe, współczesne aranżacje utworów, które na polskim rynku muzycznym już od jakiegoś czasu istnieją. Na plenerowej scenie usłyszymy i zobaczymy m.in. Anitę Lipnicką, Marikę, Natalię Nykiel, Wojciecha Waglewskiego, Skubasa, Zalie, Dawida Tyszkowskiego, Wiktorię Zwolińską i Ugornę. 

Festiwal zakończy się 12 lipca, w Dniu Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.Biegacze uczczą ofiary Obławy Augustowskiej
sobota od 10:30
Biegacze uczczą ofiary Obławy Augustowskiej. W Mikaszówce w pow. augustowskim rozpocznie się w sobotę II Bieg Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej organizowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku i Stowarzyszenie Woda Las. Uczestnicy mają do wyboru: Bieg Krótki Pro Memoria 1945 na dystansie 1945 m (brak kryterium wiekowego) oraz Bieg Główny Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej (przeznaczony dla osób pełnoletnich), gdzie do pokonania będzie dystans 23 km. 

Każdy z uczestników otrzyma m.in. pamiątkowy medal z wizerunkiem Romualda Różańskiego, najmłodszej ofiary Obławy Augustowskiej, która pochodziła z Mikaszówki. Bieg poprzedzi Msza Święta w intencji ofiar Obławy Augustowskiej, która odbędzie się o godz. 10:30 w kościele Św. Marii Magdaleny w Mikaszówce."Tradycyjne stroje województwa podlaskiego" - spotkanie z autorkami
niedziela od 15:00To gratka dla osób zainteresowanych kulturą ludową Podlasia. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, w dworze z Bobry Wielkiej w niedzielę o 15:00 odbędzie się promocja drugiej części publikacji "Tradycyjne stroje województwa podlaskiego". Podczas spotkania jej autorki - etnografka Elżbieta Piskorz-Branekova i Aleksandra Pluta z Działu Etnografii Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej opowiedzą o pracach nad albumem.

Opracowanie dotyczy strojów ludowych z północnej części województwa podlaskiego, czyli powiatów: sokólskiego, augustowskiego, suwalskiego czy sejneńskiego.

Badania terenowe do pierwszej części "Tradycyjnych strojów województwa podlaskiego" dotyczyły strojów z okolic Łomży, Zambrowa, Ciechanowca, Siemiatycz, Białegostoku, Bielska Podlaskiego i Hajnówki. Z obydwu publikacji można dowiedzieć się, jakie były cechy charakterystyczne ubioru kobiecego i męskiego na każdym z opisanych obszarów, jakich używano tkanin, jakie były krój i zdobienia. W książce ukazane zostały też zmiany zachodzące w modzie na przestrzeni lat.Drewniane Kleszczele, czyli sposób na zachowanie lokalnego dziedzictwa materialnego
sobota od 12:00, inne wakacyjne weekendyBędą warsztaty dla dzieci i młodzieży, ale też wykłady i pokazy dla dorosłych. W Kleszczelach realizowany jest projekt Drewniane Kleszczele. Jego inicjatorzy chcą przekazać zainteresowanym wiedzę na temat lokalnego, drewnianego dziedzictwa architektonicznego.

Dlatego przez kilka tygodni organizowane będą różnego rodzaju wydarzenia. W tę sobotę w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kleszczelach o 12:00 rozpoczną się warsztaty "Zbuduj dom twoich pradziadków". Później, o 16:00 będzie prelekcja i pokaz filmu "Domy, które leczą. Opowieść o drewnianej architekturze Podlasia".

W kolejnych tygodniach będą warsztaty dla dorosłych ze snycerki podlaskiej, wykład "Niezbędnik opiekuna domu drewnianego" czy spacer "Śladami architektury drewnianej Kleszczel". Szczegóły i godziny dotyczące poszczególnych wydarzeń są na stronie internetowej hladyszka.pl.Muzyka smyczkowa i bluesowa w Suwałkach 
niedziela od 18:00, inne wakacyjne weekendy"Melodia", "Divertimento" czy "Walc Barbary" - m.in. takie utwory będą rozbrzmiewać w muszli koncertowej w Parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach. W niedzielę o 18:00 wystąpi sekstet smyczkowy Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. A wszystko w ramach cyklu koncertów Filharmonii Letniej. Wstęp wolny.

W Suwałkach w te wakacje odnajdą się też wielbiciele bluesa i jazzu. W ramach letnich koncertów na Dywaniku u Marii, na Placu Marii Konopnickiej będą odbywać się koncerty zespołu GIENO BAND50 YEARS LATER. To grupa doświadczonych muzyków, która brzmieniem nawiązuje do lat 70-tych i tradycji suwalskiego bluesa. Pierwszy koncert muzyków - w sobotę (6.07) o 18:00. Kolejne odbędą się 20.07, 3.08 i 31.08. Na wszystkie koncerty można wejść za darmo.IV Piknik Podlaskich Parków Narodowych i Krajobrazowych w Supraślu
niedziela od 11:00Będzie można dowiedzieć się, jakie unikalne skarby przyrody chronią podlaskie parki, ale też posmakować specjałów kulinarnych. W niedzielę w Supraślu, w siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej odbędzie się coroczne spotkanie przedstawicieli podlaskich parków narodowych i krajobrazowych. Pracownicy tych instytucji będą prowadzić warsztaty i snuć opowieści o przyrodzie. Będą też stoiska edukacyjne i gra terenowa - nie zabraknie także stoisk Kół Gospodyń Wiejskich.

Początek pikniku przy ul. Chodakowskiego 3 w Supraślu o 11:00.Nocny spacer z królem Zygmuntem Augustem w Knyszynie
sobota od 19:00To okazja do poznania sylwetki ostatniego z Jagiellonów. W Knyszynie w sobotę o 19:00 odbędzie się nocny spacer śladami Zygmunta III Augusta. Organizatorem jest Knyszyńskie Towarzystwo Regionalne. 

Przewodnikami po dawnym królewskim Knyszynie będą dziennikarz, autor książek poświęconych Puszczy Knyszyńskiej Paweł Średziński, wieloletni prezes Knyszyńskiego Towarzystwa Regionalnego Mieczysław Lewkowicz oraz kierujący Knyszyńskim Towarzystwem Regionalnym Krzysztof Bagiński. 

Uczestnicy spaceru spróbują rozwikłać kilka zagadek związanych z postacią Zygmunta Augusta. W ten sposób Knyszyńskie Towarzystwo Regionalne chce zainicjować tradycję upamiętnienia króla, który planował uczynić z Knyszyna stolice Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Spacer rozpocznie się w sobotę o godzinie 19:00 przy wejściu na knyszyński cmentarz żydowski. Stamtąd uczestnicy wyruszą dalej gościńcem, po czym odwiedzą królewski zwierzyniec. Zakończenie jest zaplanowane w żwirowni, gdzie na osoby uczestniczące w spacerze będzie czekało ognisko i poczęstunek z potrawami regionalnymi.

Wstęp wolny. Można odwiedzić Zagrodę Pokazową Żubrów w Kopnej Górze
sobota i niedziela od 11:00Można spędzić czas na łonie natury w towarzystwie wyjątkowych zwierząt. Nadleśnictwo Supraśl zaprasza na weekendowe spacery z przewodnikiem po Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Kopnej Górze. Leśnicy opowiedzą o żubrach zamieszkujących zagrodę i nie tylko.

W każdą sobotę i niedzielę lipca oraz sierpnia zwiedzanie będzie odbywać się o 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00.

Wstęp jest bezpłatny.Świętojańskie cuda wianki, czyli Noc Kupały na granicy tajemnicy w Narewce
niedziela od 18:00To będzie noc pełna koncertów, ale też zabaw dla dzieci i dorosłych. W Narewce odbędzie się Noc Kupały - doroczna impreza związana z dniem świętego Jana.

Między 18:00 a 1:00 w nocy będą koncerty takich zespołów jak Narewczanki, Cegiełki, Lotos i Rosy, Prymaki, Metro, Narva, Harika, OdNovva, Waterside, uRock i Grzegorza Kupczyka. W trakcie występów będą odbywać się warsztaty z plecenia wianków, tworzenia ziołowo-kwiatowych świec i kosmetyków.

Około 23:00 rozstrzygnięty będzie konkurs na najpiękniejszy własnoręcznie zrobiony wianek. Następnie korowód uczestników z wiankami uda się nad rzekę Narewka, gdzie odbędzie się obrzęd puszczania wianków z nurtem rzeki. Na zakończenie - pokaz fire show w wykonaniu artystów z grupy Freakus i potańcówka. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.XVII Jarmark Żubra w Hajnówce
niedziela od 13:00To impreza, której celem jest promocja bogactwa kultury Puszczy Białowieskiej. W Hajnówce w niedzielę odbędzie się XVII Jarmark Żubra. Na stoiskach będzie można znaleźć wyroby piekarnicze i wędliniarskie, miody, sery, zioła i nalewki, ale też rękodzieło - m.in. hafty i wyroby ze słomy.

W trakcie imprezy będą też występy kapel ludowych i zespołów folklorystycznych  - wystąpią m.in. Kapela Batareja, Dekada Band i Wandrounik. Na zakończenie imprezy odbędzie się zabawa taneczna z zespołem Dobryje Grajki.

Jarmark Żubra odbywać się będzie w amfiteatrze i Parku Miejskim w Hajnówce. Początek imprezy o 13:00.Dni Czyżewa
sobota od 9:00 i niedziela od 14:00Będą wystawy, koncerty i animacje dla dzieci. W sobotę (6.07) rozpoczynają się Dni Czyżewa. Od 9:00 w Bibliotece Publicznej w Czyżewie będzie można oglądać wystawę malarstwa Katarzyny Kostro, a fani sportu - również od 9:00 - będę mogli oglądać III Turniej Teqball o Puchar Burmistrza Czyżewa.

W niedzielę od 14:00 będzie wiele atrakcji na stadionie miejskim. Będzie można zobaczyć i usłyszeć Musical Akademia Pana Kleksa w wykonaniu zespołu Spookoo. Wystąpią też takie zespoły jak Kwestia 07, Trzeci Oddech Kaczuchy i Eufonia, a gwiazdą wieczoru będzie Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy.

Będzie też wiele stoisk gastronomicznych, przejażdżki bryczkami, animacje dla dzieci i rowery wodne.


| red: mag, zmj, bs, gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Suwalski Jarmark Folkloru i Smaku

27.07.2024, 11:31

W dniach 27-28 lipca 2024 r. odbędzie się Suwalski Jarmark Folkloru i Smaku.


Od soboty (6.07) będzie można korzystać z wyciągu wodnego w Augustowie

5.07.2024, 07:38

Po rocznej przerwie spowodowanej uszkodzeniem konstrukcji przez motorówkę, jedna z głównych letnich atrakcji tego miasta wreszcie zacznie funkcjonować.


Dziś (5.07) rozpoczyna się 5 edycja festiwalu Wigrosfera

5.07.2024, 06:26

Łączy różne muzyczne gatunki z nowinkami technologicznymi, prezentując efekty tych kolaboracji z pięknem nadwigierskiej przyrody.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok