Radio Białystok | Wiadomości | Łomżyńscy samorządowcy apelują do premiera o wybudowanie linii kolejowej przez miasto

Łomżyńscy samorządowcy apelują do premiera o wybudowanie linii kolejowej przez miasto

autor: Paweł Wądołowski

10.07.2024, 13:50, akt. 15:01

Łomżyńscy samorządowcy chcą wybudowania linii kolejowej przez miasto. Podczas środowej (10.07) konferencji prasowej przed urzędem miasta prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski mówił, że radni zwrócą się w tej sprawie do premiera Donalda Tuska.

Konferencja prasowa prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i łomżyńskich radnych, 10.07.2024, źródło: UM Łomża
Konferencja prasowa prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i łomżyńskich radnych, 10.07.2024, źródło: UM Łomża

Apel jest związany ze słowami premiera na temat budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i linii szybkich kolei, które mają do niego prowadzić - mówi Mariusz Chrzanowski. Z niepokojem przyjęliśmy wypowiedź premiera, która sugeruje rezygnację z budowy tzw. szprychy biegnącej z Warszawy przez Łomżę do Giżycka. Od 30 lat Łomża jest odcięta od dostępu do transportu kolejowego i stanowi białą plamę na kolejowej mapie Polski. Jest trzecim co do wielkości miastem w naszym kraju bez kolei pasażerskiej. Okazuje się, że lata starań mieszkańców i władz samorządowych oraz prac nad przebiegiem trasy i poniesionych w związku z tym kosztów mogą zostać zaprzepaszczone - podkreśla prezydent Łomży.Radni podczas środowej sesji przyjęli wspólne stanowisko, w którym proszą też o modernizację już istniejących linii kolejowych. Apelujemy o modernizację linii nr 6 i nr 29 na odcinku Warszawa-Tłuszcz-Ostrołęka i budowę trasy kolejowej w dalszym przebiegu wyznaczonym przez szprychę nr 3: Ostrołęka-Łomża-Kolno-Orzysz-Giżycko. Bez właściwego skomunikowania naszego regionu szybką koleją jeszcze bardziej pogłębi się jego wykluczenie komunikacyjne i gospodarcze - zwracają uwagę radni.


Apel ma trafić do premiera, ministra obrony narodowej i ministra infrastruktury.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Samorządowcy chcą wybudowania linii szybkiej kolei z Warszawy do Giżycka przez Łomżę i Ostrołękę

4.07.2024, 19:16

Samorządowcy z trzech województw chcą przekonywać rząd do wybudowania linii szybkiej kolei z Warszawy do Giżycka przez Łomżę i Ostrołękę. To część tzw. "szprychy", która miałaby powstać w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego.


Posiadacze Łomżyńskiej Karty Mieszkańca mogą już bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej

1.07.2024, 17:43

Od poniedziałku (1.07) kolejna grupa mieszkańców Łomży może bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. To jeden z przywilejów osób, które mają Łomżyńską Kartę Mieszkańca.


Ponad 30 projektów zgłoszonych do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Łomży

26.06.2024, 10:12

Budowa toru do pumptracku, zakup mobilnych boisk do piłki nożnej dla dzieci czy sfinansowanie kastracji psów - to tylko niektóre pomysły zgłoszone do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Łomży, które zostały dopuszczone do głosowania.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok