Radio Białystok | Wiadomości | Dożynki w Hajnówce, "Biebrzańskie Sianokosy", Święto Siei - to będzie weekend pełen atrakcji

Dożynki w Hajnówce, "Biebrzańskie Sianokosy", Święto Siei - to będzie weekend pełen atrakcji

autor: Adam Dąbrowski, Iza Serafin, Marcin Gliński

13.09.2024, 11:05, akt. 14.09.2024, 09:12

Targi Minerałów i Biżuterii, Dożynki Wojewódzkie, Festiwal Życia i Rodziny - m.in. takie atrakcje będą w ten weekend (14-15.09) w Podlaskiem.

Dożynki wojewódzkie 2023, fot. Sylwia Krassowska
Dożynki wojewódzkie 2023, fot. Sylwia Krassowska


Mistrzostwa Podlasia w Skokach oraz Regionalne i Towarzyskie Zawody w Ujeżdżeniu i Skokach w Celiczance (piątek, sobota, niedziela)



To jedno z najważniejszych wydarzeń jeździeckich na Podlasiu. Jeźdźcy z całego województwa wezmą udział w zmaganiach z miejscowości Celiczanka za Supraślem. Będzie konkurs ujeżdżania, a weekend poświęcony będzie skokom.

Wstęp dla widzów jest wolny.




XIX Mistrzostwa Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody "Biebrzańskie Sianokosy" (sobota od 10:00)



To promocja tradycyjnego, przyjaznego przyrodzie sposobu koszenia bagiennych łąk. W okolicach miejscowości Zajki w gminie Trzcianne, przy wieży widokowej OTOP odbędą się XIX Mistrzostwa Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody "Biebrzańskie Sianokosy". Od 8:30 odbędzie się rejestracja zawodników, a zmagania rozpoczną się o 10:00. Oprócz zawodów będzie także happening edukacyjny, występy zespołów folklorystycznych i stoiska różnych organizacji.




VI edycja biegu OnkoRun w Supraślu (sobota od 11:00)




Pobiegną, aby wesprzeć osoby chore onkologicznie i ich bliskich. 600 biegaczy weźmie udział w kolejnej edycji imprezy OnkoRun w Supraślu. Organizatorzy tej imprezy sportowej chcą pokazać, że rak to nie wyrok i mówić głośno o profilaktyce nowotworowej. W imprezie wezmą udział dorośli i dzieci. Miejsce startu i mety będzie w ogrodach przy Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Początek biegu o 11:00.




Targi Minerałów i Biżuterii w Bałymstoku (sobota i niedziela od 10:00)



Bajeczne minerały, skamieniałości i muszle z całego świata czy artystyczna biżuteria. To wszystko w ten weekend - w hali sportowej Uniwersytetu w Białymstoku. Odbędą się tam kolejne Targi Minerałów i Biżuterii - Skarby Ziemi.

Swoje cenne kolekcje prezentować będzie kilkudziesięciu wystawców. Na stoiskach z minerałami i skamieniałościami kolekcjonerzy - podróżnicy - zaprezentują najnowsze okazy, pozyskane podczas ostatnich ekspedycji.

Będzie też bogaty wybór akcesoriów dla tych, którzy sami tworzą biżuterię.            

Targi Minerałów i Biżuterii można odwiedzać w hali sportowej Uniwersytetu w Białymstoku przy ulicy Świerkowej - od 10:00 do 18:00 w sobotę i w niedzielę od 10:00 do 17:00.




XIV Święto Siei nad jeziorem Wigry (sobota od 12:00)



Ryby niemal w każdej postaci - smażone, wędzone czy w zalewie będą królować w sobotę (14.09) w ogrodach klasztornych nad jeziorem Wigry. O godzinie 12 rozpocznie się tam XIV edycja "Święta Siei". Wydarzenie połączone jest również z 15-leciem działalności Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka "Pojezierze Suwalsko-Augustowskie". 

Goście będą mogli spróbować zupy rybnej przygotowanej przez zespół kucharzy oraz m.in. wędzonej sielawy. Daniem głównym ma być wyjątkowy tort zbudowany z różnych gatunków ryb występujących w naszych rzekach i jeziorach. 

Oprócz tego podczas pikniku rodzinnego goście będą mogli podziwiać pokazy strongmanów i wziąć udział w wielu ciekawych konkursach z nagrodami. Podczas imprezy zostanie również wybrany najsilniejszy rybak Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego.

O oprawę muzyczną zadba gwiazda tegorocznego "Święta Siei” Cezary Makiewicz z zespołem KOLTERSI, autor hitu "Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”. Oprócz niego wystąpi również zespół Zmiana Wachty.




Pożegnanie lata w Kleosinie (sobota od 14:00)



W Kleosinie w sobotę będzie można spędzić czas aktywnie, ale nie zabraknie też atrakcji muzycznych. Na placu przy szkole podstawowej o 14:00 rozpocznie się tam piknik rodzinny ze strefą gier i zabaw oraz stanowiskami gastronomicznymi. O 17:00 rozpocznie się zaś bieg na 5 kilometrów. Po 19:00 natomiast będą koncerty – wystąpią Szczytek i Emptyspace, a gwiazdą wieczoru będzie Landberry.




II Festiwal Podlaskie z Klocków (sobota i niedziela od 10:00)



To gratka dla miłośników układania Lego. W Hali Sportowej przy ul. Warszawskiej 51 w Drohiczynie odbędzie się II Festiwal Podlaskie z Klocków. Organizatorzy zapraszają wszystkich niezależnie od wieku – będzie kilkanaście stref budowania, walki robotów z Lego czy ściana do pisania z klocków. Uczestnicy imprezy będą mogli porozmawiać z finalistami polskiej edycji programu telewizyjnego Lego Master – Łukaszem Góreckim i Łukaszem Więckiem. Będzie też znany youtuber Maciej z kanału Maciek i Klocki. Podczas festiwalu będzie można też podziwiać makiety, budowle i obrazy z klocków.

Początek imprezy w sobotę i niedzielę od 10:00.




20 lat Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia (sobota i niedziela)



"Pamiętamy o przeszłości, myślimy o przyszłości". Takie motto przyświeca Stowarzyszeniu Dziedzictwo Podlasia. W sobotę i niedzielę organizacja z siedzibą w Puchłach w Krainie Otwartych Okiennic będzie świętować 20-lecie swojego istnienia.

Stowarzyszenie stawia za cel swojej działalności popularyzację dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego Podlasia. Jego liczne projekty dotyczą zachowania tradycyjnej architektury drewnianej, kuchni, rękodzieła oraz folkloru. Obchody jubileuszu to okazja, aby wspominać dotychczasowe osiągnięcia, a także podzielić się planami na przyszłość. 

W ciągu dwóch dni w siedzibie stowarzyszenia w Puchłach w gminie Narew przewidziane są różnorodne warsztaty - wyszywania makatki, zielarskie oraz projektowania pamiątki regionalnej. Zajęcia odbywać się będą w zamkniętych grupach w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska.

Są też otwarte propozycje dla wszystkich zainteresowanych działalnością stowarzyszenia. W sobotę o 18:00 zostaną otwarte dwie wystawy. Pierwsza z nich "Między nocą a dniem" autorstwa Małgorzaty Pawelczyk to fotograficzna podróż po Podlasiu. Druga wystawa to prezentacja tradycyjnych makatek Anny Góralczuk z Dubna w gminie Boćki. A o 19:00 z koncertem tradycyjnych pieśni ukraińskich wystąpi zespół folklorystyczny "Rodyna” z Dubiażyna.

Obchody 20-lecia działalności Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia zakończy w niedzielę o 17:30 potańcówka z Kapelą Batareja. Jest ona skierowana do wszystkich zainteresowanych. Szczegółowe informacje są na stronie stowarzyszenia na Facebooku.



Dożynki Wojewódzkie w Hajnówce (niedziela od 9:00)



Będą konkursy, jarmark produktów lokalnych, stoiska z twórczością ludową, koncerty i wiele innych atrakcji. W niedzielę w Hajnówce odbędą się Wojewódzkie Dożynki.

To impreza, która jest przede wszystkim formą podziękowania rolnikom za ich pracę. Dożynki Wojewódzkie w Hajnówce rozpoczną się o 9:00 liturgią w Soborze Świętej Trójcy. Godzinę później będzie msza w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, a po niej uroczysty przemarsz i oficjalne otwarcie dożynek w amfiteatrze miejskim. W programie imprezy m.in. rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, występy zespołów Fair Play Crew, Maestro Chives i Czeremszyny a także jarmark produktów lokalnych, stoiska pokazowe rzemiosła czy Stefa Żubra Pompika.




Etnograficzny festiwal kultury ludowej "Jesień w polu i zagrodzie 2024" (niedziela od 11:00)



Piknik rodzinny "Jesień w polu i zagrodzie" to propozycja Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu na niedzielę 15 września. Impreza, która rozpoczyna się na terenie muzeum o 11:00, nawiązuje do prac polowych i gospodarskich na dawnej wsi podlaskiej.

Najważniejszym punktem programu jest pokaz kopania ziemniaków motykami oraz kopaczką konną i tzw. "tłoka", czyli zbieranie ziemniaków za kopaczką, w czym mogą wziąć udział także wszyscy odwiedzający tego dnia muzealny skansen. Ale można będzie zobaczyć także tradycyjne domowe prace gospodarskie - skubanie gęsi, darcie pierza, ręczny wyrób masła czy szatkowanie kapusty i udeptywanie jej w beczce do kiszenia. 

Dzieci będą mogły wziąć udział w konkursie plastycznym "Jesień w polu i zagrodzie", do którego materiały przygotują organizatorzy. Imprezie towarzyszą pokazy zanikających dziś zawodów i prac domowych m.in. plecionkarstwa, kowalstwa, obróbki lnu i przędzenia na kołowrotku.

W trakcie festynu koncertować będą zespoły folklorystyczne i kapele ludowe, a stoiska gastronomiczne oferują dania tradycyjnej kuchni regionalnej.

Zakończenie tego rodzinnego pikniku planowane jest ok 18:00.



Festiwal Życia i Rodziny oraz XIII Podlaski Marsz dla Życia (niedziela od 14:00)



Będą koncerty, piknik i uroczysta msza święta. W Białymstoku odbędzie się Festiwal Życia i Rodziny połączony z XIII Podlaskim Marszem dla życia. O 14:00 rozpocznie się msza święta w Bazylice s1). Rocha. O 15:00 wyruszy stamtąd marsz, a towarzyszyć mu będzie koncert zespołu Winnica. Od 16:00 na placu przed Kinem Ton rozpocznie się zaś piknik rodzinny z animacjami i zabawami dla dzieci, ale znajdą tam coś dla siebie także dorośli – organizatorzy przygotowali konferencję o relacjach, pantomimę i naukę pierwszej pomocy. Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert Scholi Adonai o 17:30. Wstęp wolny.

| red: mag, gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dziś (13.09) w suwalskiej szkole muzycznej będzie można posłuchać kompozycji m.in. Mozarta, Bacha, Moniuszki czy Nowowiejskiego

13.09.2024, 10:37

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Cantareum - Muzyczne Skarby Europy, zaśpiewają uzdolnieni adepci klasy śpiewu solowego.


XIV edycja "Święta Siei" już w sobotę (14.09) w ogrodach klasztornych nad jeziorem Wigry

13.09.2024, 08:21

Ryby niemal w każdej postaci: smażone, wędzone czy w zalewie będą królować w sobotę (14.09) w ogrodach klasztornych nad jeziorem Wigry. O godzinie 12 rozpocznie się tam XIV edycja "Święta Siei". Wydarzenie połączone jest również z 15-leciem działalności Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka "Pojezierze Suwalsko-Augustowskie".


W Białymstoku odbędzie się Festiwal Piosenki Autorskiej "Źródła Dźwięków"

13.09.2024, 07:00

Nie będzie już w Białymstoku Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus, a organizator - Podlaski Instytut Kultury zapowiada nowy, o innym charakterze. W przyszły weekend (21-22.09) czeka nas pierwszy Festiwal Piosenki Autorskiej "Źródła Dźwięków".





ZNAJDŹ NAS





La Venders - koncert live w Polskim Radiu Białystok
Abp Edward Ozorowski, fot. Joanna Szubzda
WAŻNE!
12.10.2024, 10:06, akt. 22:20

Zmarł abp senior Edward Ozorowski
















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok