Radio Białystok | Wiadomości | Zarząd województwa podlaskiego planuje konsolidację kilku szpitali
Szpital wojewódzki w Białymstoku, Białostockie Centrum Onkologii, szpital psychiatryczny w Choroszczy i Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku miałyby być połączone. Konsolidację planuje zarząd województwa podlaskiego.
Marszałek Łukasz Prokorym podkreśla, że konsolidacja szpitali to jeden z pomysłów na poprawę sytuacji finansowej placówek podległych samorządowi województwa. Chodzi zwłaszcza o trudną sytuację szpitala wojewódzkiego.
Konsolidacja miałaby nastąpić w oparciu o nową ustawę o konsolidacji szpitali, nad którą pracuje Ministerstwo Zdrowia. Łukasz Prokorym przypomina, że ustawa na razie jest opracowywana i poddana konsultacjom społecznym.
Także wicemarszałek Wiesława Burnos mówi, że konsolidacja placówek jest pomysłem na polepszenie sytuacji finansowej zwłaszcza szpitala wojewódzkiego w Białymstoku. W jej ocenie połączenie placówek nie będzie miało żadnego wpływu na leczenie pacjentów.
Wiesława Burnos i Łukasz Prokorym podkreślają, że trudna sytuacja szpitala wojewódzkiego w Białymstoku wynika z czynników od niego niezależnych. Chodzi zwłaszcza o fakt, że szpital ma bardzo dużo przyjęć na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, a te świadczenia nie są dobrze opłacane przez NFZ.
Jak informuje zarząd województwa podlaskiego, szpital wojewódzki w Białymstoku od trzech lat zaciąga kredyty na wypłatę wynagrodzeń pracowniczych i opłacanie rachunków. Zadłużenie placówki wynosi ponad 200 milionów złotych, z czego zobowiązania wymagalne to ponad 80 milionów złotych.