Radio Białystok | Wiadomości | Region: Mięso chorych krów w sprzedaży również za granicą

Region: Mięso chorych krów w sprzedaży również za granicą

20.05.2013, 19:36, akt. 19:36

Foto: K. J. Siemieniuk
Foto: K. J. Siemieniuk

Prokuratura w Suwałkach prowadzi śledztwo w sprawie handlu chorymi i martwymi krowami, które trafiały do ubojni. Mięso z takich zwierząt sprzedawano m.in. na Litwę - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Suwałkach Ryszard Tomkiewicz.

Jak podaje PAP, suwalska prokuratura rejonowa prowadzi także śledztwo w sprawie fałszowania dokumentacji związanej z ubojem krów. Prokuratura zapowiedziała, że ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że będą postawione zarzuty w tej sprawie, ale nie ujawnia szczegółów.

Jak poinformował Ryszard Tomkiewicz, handlarze ogłaszali w prasie, że kupią tanio bydło - chodziło o chore i martwe krowy, które rolnicy - zamiast utylizować - odsprzedawali za niewielkie pieniądze. Później trafiały one do trzech ubojni, dwóch na Suwalszczyźnie i jednej na Mazowszu.

Według śledczych krowy, które jeszcze żyły, były zabijane bez obecności i poświadczeń weterynarza. W jednej z ubojni na Suwalszczyźnie jej właściciele mieli w związku z tym fałszować dokumentację.

Prokuratura sprawdza przypadki handlu chorym bydłem z 2012 roku. Wówczas policja zatrzymała samochód, którym na Mazowsze było wiezionych kilkanaście chorych krów, kilka było martwych.

Prokuratura prowadzi także śledztwo dotyczące gospodarza z okolic Augustowa, który miał przetrzymywać zwierzęta w złych warunkach bytowych, a potem wycieńczone sprzedał handlarzom.

Według prokuratury na razie wiadomo o blisko 200 chorych lub padłych zwierzętach, których mięso trafiło na rynek - część do odbiorców na Litwie. Śledczy zajmą się także dokumentacją z poprzednich lat, by zbadać, czy wcześniej nie dochodziło do podobnych przypadków. (PAP, oprac. kjs)

***

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Suwałkach Ryszard Tomkiewicz dementuje, jakoby w toku śledztwa prowadzonego przez V Wydział Śledczy suwalskiej prokuratury ustalono, iż mięso z chorych i padłych krów było wprowadzane do obrotu gospodarczego, w tym było sprzedawane na Litwę. Jak podkreśla w oświadczeniu wysłanym do mediów, prokuratura nie dysponuje żadnymi informacjami o takich transakcjach.

Dodaje, że jedna z ubojni, którą interesuje się suwalska prokuratura, dokonywała transakcji z "podmiotem litewskim", ale prokuratura nie ma jakichkolwiek informacji, aby zbywane mięso pochodziło z padłego lub chorego bydła. (zmj)

Zobacz też:
Kraj: Podejrzane mięso z podlaskich ubojni?

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po PodlasiuKhorzhevska - Fotolia.com
MÓWI SIĘ
6.07.2020, 07:14, akt. 07:21

Dobre maniery w czasie pandemii

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok