Radio Białystok | Wiadomości | Region: Program ochrony bocianów białych

Region: Program ochrony bocianów białych

15.10.2016, 14:23, akt. 14:23

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

Budowa bezpiecznych platform pod gniazda czy przenoszenie ich w inne miejsca - to tylko niektóre cele projektu ochrony bocianów białych we wschodniej Polsce. Program realizowany jest przez Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wraz z innymi podmiotami.

Na projekt, który potrwa do końca lipca 2020 roku, przeznaczono 6 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z unijnego programu Life oraz od niemieckiej organizacji Vogelschutz Komitee e.V.

Działania prowadzone będą na 10 obszarach objętych programem Natura 2000, w dolinach m.in. takich rzek jak: Narew, Biebrza, Bug czy Nurzec.

W ciągu ostatnich 10 lat w Polsce ubyło prawie 10 tysięcy bocianów

Koordynator projektu Adam Zbyryt z PTOP mówi, że ochrona bocianów białych jest potrzebna, bo - mimo iż ich obecność wydaje się codzienna - w ciągu ostatnich 10 lat w Polsce ubyło prawie 10 tysięcy par tych ptaków.

"Spada nie tylko liczebność tego gatunku, ale także tolerancja społeczna. Coraz mniej ludzi akceptuje gniazdowanie bocianów w obrębie gospodarstw, a w szczególności na dachach budynków. Powoduje to, że gniazda takie są usuwane bez zapewnienia jednoczesnej rekompensaty w postaci innego miejsca lęgowego. Brakuje także miejsc rehabilitacji tego gatunku, w związku z czym ginie wiele ptaków, które można byłoby uratować" - poinformował Adam Zbyryt.

Będzie zabezpieczonych około 400 gniazd

W ramach projektu będzie zabezpieczonych około 400 gniazd, którą są zagrożone zniszczeniem lub znajdują się w miejscach, gdzie dochodzi do konfliktów z człowiekiem. PTOP monitoruje takie miejsca. Gniazda z dachów i kominów będą przenoszone na słupy. Przewidziano również zabezpieczenie 270 elementów sieci elektroenergetycznych, gdzie ptaki giną na skutek porażenia prądem np. na stacjach transformatorowych. Na 4 odcinkach linii wysokiego napięcia będą też wieszane specjalne kule ostrzegawcze. W pracach terenowych ma pomóc zakup samochodu z podnośnikiem.

Ekolodzy chcą również przez 4 lata monitorować bociany na terenie 10 obszarów sieci Natura 2000. Chodzi głównie o sukces lęgowy. Adam Zbyryt poinformował, że dzięki pieniądzom z projektu będą remontowane 2 ośrodki rehabilitacji i opieki nad bocianami: w Biebrzańskim Parku Narodowym i Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi. Parki te są partnerami w projekcie.

Będą szkolenia poświęcone ochronie bocianów

Nie zabraknie też elementów edukacyjnych programu. Przewidziano szkolenia poświęcone ochronie ptaków, przygotowane dla samorządów, firm energetycznych, różnych instytucji zajmujących się ochroną przyrody czy też np. weterynarzy. Będą też organizowane spotkania z mieszkańcami wsi poświęcone tradycjom związanym z bocianami.

Według danych w oparciu o wyniki - przeprowadzonego w 2014 roku - międzynarodowego spisu bociana białego, polska populacja tych ptaków nie przekracza 45 tysięcy par lęgowych i jest nawet o 15-20 % mniejsza niż 10 lat wcześniej. (PAP, oprac. mag)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok