Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Dziewięć ulic zmieniło nazwy w ramach dekomunizacji

Białystok: Dziewięć ulic zmieniło nazwy w ramach dekomunizacji

13.12.2016, 07:11, akt. 07:43

foto: Marcin Jakowiak/UM Bialystok
foto: Marcin Jakowiak/UM Bialystok


0:00
0:00
Dziewięć ulic w Białymstoku zmieniło nazwy w ramach dekomunizacji - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rada Miasta Białystok zdecydowała w poniedziałek (12.12) o zmianie nazw dziewięciu ulic, w oparciu o przepisy tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Po propozycjach większościowego klubu PiS, nazwy trzech z nich są jednak inne niż te, które wybrali mieszkańcy w konsultacjach społecznych.

Dzięki decyzji radnych patronem jednej z ulic na osiedlu Wygoda będzie Wiesław Janicki - przez wiele lat związany z Polskim Radiem Białystok, twórca sagi "Na Młynowej" i rozmów z Cześkiem Tarasewiczem.

Wszyscy radni poparli propozycję, a Marek Jerzy Chojnowski z PO mówił m.in.: "to jest siła Młynowej, a dorobek tylu odcinków, z których każdy dał się słuchać, świetnie wpisuje się w Białystok". Radny Paweł Myszkowski z PiS dodał: "cieszymy się, że taką postać możemy upamiętnić w przestrzeni publicznej, człowieka, który tak promował Białystok".

Ustawa dekomunizacyjna nakazała samorządom zmianę nazw propagujących komunizm. W przypadku Białegostoku dotyczy to 10 ulic. Prezydent miasta zaproponował konsultacje społeczne. Te, które zdobyły najwięcej głosów zostały poddane pod głosowanie radnych.

Nie wszystkie ulice zmienią nazwy na te wybrane w konsultacjach

W przypadku 6 ulic większość radnych poparła propozycje wybrane w konsultacjach. To - oprócz Wiesława Janickiego, który zastąpi Juliana Leńskiego, także: ksiądz Jan Twardowski zamiast Armii Ludowej, generał Józef Haller zamiast generała Zygmunta Berlinga, Anna Jagiellonka zamiast Zygmunta Kościńskiego, Powstańcy Warszawy zamiast Eweliny Sawickiej i Depowa zamiast Wojsk Ochrony Pogranicza.

Do propozycji nowych nazw trzech ulic radni zgłosili poprawki, co nie spodobało się m.in. Zbigniewowi Nikitorowiczowi z PO. Jak mówił: "to jest szukanie jakiegoś pretekstu, bo ludzie tak zagłosowali i trudno to ignorować". Paweł Myszkowski odpowiadał, że zgłosiły się grupy mieszkańców ze swoimi propozycjami i większość radnych zgodziła się na zmiany.

M.in. ulica Aleksandra Gorbatowa została zmieniona na Jacka Malczewskiego, choć w konsultacjach wybrano innego malarza Józefa Pankiewicza (w konsultacjach oddano 5 głosów). Ulica Janka Krasickiego zmieni nazwę na Feliksa Selmanowicza "Zagończyka", choć w konsultacjach wybrano ppłk. Kazimierza Bogaczewicza - ofiarę zbrodni katyńskiej, który otrzymał 1 głos w konsultacjach. Zamiast proponowanej nazwy: Szwedzka, na osiedlu Starosielce, ulica Romana Pazińskiego będzie nosić nazwę żołnierza AK Ireny Zarzeckiej "Cierń", która mieszkała w tej dzielnicy.

Nie ma decyzji co do zmiany nazwy ul. Rzymowskiego

Decyzja w sprawie 9 z 10 nowych nazw już zapadła. Odłożona została w sprawie jednej - Wincentego Rzymowskiego. W konsultacjach społecznych mieszkańcy wybrali Świętego Jerzego, ale inna grupa podpisała się pod kandydaturą Tadeusza Jasińskiego. Radni mają do tego tematu wrócić, a niewykluczone, że obecną ulicę Wincentego Rzymowskiego podzielą i przyjmą te dwie propozycje nowych patronów.

Na decyzję mają czas do 2 września 2017 roku, bo - jak nakazuje ustawa dekomunizacyjna - do tego czasu samorządowcy muszą zmienić nazwy propagujące komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Jak wcześniej informowały władze, wymiana tablic na dziesięciu ulicach będzie kosztować miasto ok. 14 tys. zł. Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, mieszkańcy nie muszą wymieniać dokumentów tożsamości do czasu utraty ich ważności.

W ostatnich latach w Białymstoku zmieniono nazwy 27 ulic, które kojarzyły się z systemem komunistycznym. (PAP, ew/mak)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego




Polskie Radio Białystok na Nocy Muzeów, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
KULTURA
18.05.2024, 05:30, akt. 22:36

Zakończyła się Noc Muzeów



Jagiellonia Białystok - Korona Kielce, 11.05.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
17.05.2024, 23:29, akt. 19.05.2024, 00:33

"Sportowa Sobota" w Polskim Radiu Białystok




fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji









źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok