Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Nowa obwodnica Augustowa. Radni odrzucili warianty GDDKiA i poparli propozycję burmistrza

Nowa obwodnica Augustowa. Radni odrzucili warianty GDDKiA i poparli propozycję burmistrza

autor: Marcin Kapuściński

6.02.2020, 19:49, akt. 7.02.2020, 16:59

Stanowisko w sprawie wschodniej obwodnicy Augustowa podzieliło miejskich radnych. Opozycja nie wierzy bowiem w możliwość realizacji wariantu burmistrza i oczekuje całkowitego wstrzymania modernizacji drogi krajowej nr 16. 

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

W przyjętym po czterogodzinnej dyskusji stanowisku rada skrytykowała w czwartek (06.02), każdy z sześciu przebiegów obwodnicy, które zaproponowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Zaapelowano natomiast, aby zgodnie z pomysłem burmistrza odsunąć drogę za jeziora Sajno i Studzieniczne.

Przewodniczący komisji rozwoju Dariusz Ostapowicz uważa, że taka propozycja jest najlepsza, bo przebudowa trasy do granicy jest już zatwierdzona.


Traktat akcesyjny Unii Europejskiej zobowiązuje Polskę do pewnych działań. Budowa dróg i zapewnienie im pewnego standardu są nieuniknione. Zostało to postanowione i teraz mamy tego pokłosie. Nikt ze społeczeństwa Augustowa nie chce, aby tiry jeździły przez miasto. Nasza koncepcja ma jednak wielkie szanse na powodzenie. Stanowisko jest istotnym elementem starań o to, aby uniknąć tirów

- mówi Dariusz Ostapowicz.

Część radnych nie zgodziła się z tymi argumentami. Zdaniem Leszka Cieślika wariant burmistrza jest zbyt kosztowny, a przez to nierealny. Dlatego w interesie całego regionu powinno się całkowicie zablokować ruch ciężarówek na tej drodze. 


Brakuje nam solidarność z gminami, które leżą na tej trasie. Chodzi mi o Giby, Sejny i Płaską. Powrót tirów na tę drogę będzie uciążliwy, nie tylko dla augustowian, ale też tych samorządów. Zaproponowane nam stanowisko mówi, że załatwiamy coś tylko dla siebie, a reszta jest nieważna 

- mówi Leszek Cieślik.

 Powstanie drugiej obwodnicy wymuszone jest remontem drogi krajowej nr 16 od Augustowa w stronę granicy z Litwą. Według planów GDDKiA modernizacja ma zakończyć się w 2022 roku, a budowa objazdu w 2025. Niewykluczone więc, że na trzy lata ciężarówki wrócą do miasta.

| red: sk, kap, mag

ZOBACZ TEŻ:


Samorządowcy z Sejneńszczyzny interweniują ws. modernizacji DK 16

6.02.2020, 10:43

Chcą spotkania z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, które wyjaśnić ma wszelkie wątpliwości. Samorządowcy dziwią się, że dyskusja o tej trasie sprowadza się wyłącznie od budowy obwodnicy Augustowa.


GDDKiA ogłosiła przetarg na przebudowę drogi krajowej między Augustowem a wsią Głęboki Bród

5.02.2020, 07:17

Niewykluczone jednak, że postępowanie zostanie unieważnione. Drogowcy coraz poważniej podchodzą bowiem do nowego wariantu przebiegu obwodnicy Augustowa.


Augustowianie nie zgadzają się na zaproponowane warianty budowy południowo-wschodniej obwodnicy miasta

30.01.2020, 16:06

Każdy z wariantów jest nie do zaakceptowania. Tak o propozycjach trasy południowo-wschodniej obwodnicy Augustowa mówią członkowie Augustowskiego Obywatelskiego Komitetu Protestacyjnego. Pismo w tej sprawie wysłali już do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.


Przedstawiciele GDDKiA przeanalizują zgłoszony przez władze Augustowa wariant przebiegu obwodnicy miasta

22.01.2020, 16:12

Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przeanalizują zgłoszony przez władze Augustowa nowy wariant przebiegu południowo-wschodniej obwodnicy miasta. Propozycja burmistrza zakłada bowiem odsunięcie trasy od miasta, aż na tereny leśne za jeziorami Sajno i Studzieniczne.

ZNAJDŹ NAS

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

W Lipsku odsłonięto mural z pisankarką, fot. Edyta Wołosik
26.11.2020, 09:53, akt. 10:00

Pisankarstwo - sztuka bez cudzysłowu
Źródło: Gminny Ośrodek Kultury w Filipowie
25.11.2020, 11:40, akt. 11:42

W tym przypadku liczy się każda złotówkaźródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok