Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | O kilka tygodni przedłuży się remont schodów nad Czarną Hańczą w Suwałkach

O kilka tygodni przedłuży się remont schodów nad Czarną Hańczą w Suwałkach

autor: Iza Kosakowska

26.10.2020, 09:51, akt. 09:53

Zarząd Dróg i Zieleni wstrzymał prace, bo okazało się, że zgodnie z projektem trzeba by wyciąć trzy drzewa. Projekt jest więc poprawiany. Jednocześnie mieszkańcy zarzucili wykonawcy, że uszkodził korzenie kilku drzew.

Fot. Iza Kosakowska
Fot. Iza Kosakowska

Jak mówi dendrolog Aneta Kempista, chodzi szczególnie o jedno z nich, które rośnie najbliższej ścieżki spacerowej.

- Te uszkodzenia, które już zostały wprowadzone w systemie korzeniowym i w niektórych przypadkach też w pniu będą miały wpływ na kondycję i stan fitosanitarny tych drzew. Mamy rozpoczętą inwestycję, system korzeniowy, który został odkryty, będzie do czasu, kiedy zostaną wznowione prace narażony na wszelkie warunki pogodowe, na infekcje grzybowe. Przebieg nowej ścieżki powinien być ustalony na samym początku, przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni Tomasz Drejer nie zgadza się z zarzutem uszkodzenia drzew. Przyznaje natomiast, że projekt należało zmienić.

- Drzewa są niedokładnie nanoszone na mapy. Ale przeprojektowujemy to w taki sposób, żeby nie trzeba było niczego wycinać. Natomiast w związku z tym, że wszystkie drzewa, które rosną przy tych schodach, są sosnami, to zupełnie bezpodstawne są oskarżenia, że rozbierając schody uszkodziliśmy system korzeniowy. To po prostu jest niemożliwe.

Jednak zdaniem Anety Kempistej, nie byłoby problemów, gdyby nad inwestycją czuwał inspektor nadzoru terenów zieleni lub inspektor dendrologiczny. A prace przy budowie schodów mają zostać wznowione na początku listopada.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Kilkudziesięcioletnie schody przy bulwarach nad Czarną Hańczą zostaną gruntownie przebudowane

2.01.2020, 08:43

W ramach budżetu obywatelskiego projekt renowacji schodów otrzymał ponad 1000 głosów.


Remont schodów przy suwalskiej konkatedrze św. Aleksandra potrwa do końca października

14.08.2019, 06:45

Tempo trwających prac uzależnione jest od hojności parafian, ponieważ na ten cel kościół nie dostał w tym roku żadnej dotacji. A inwestycja kosztuje blisko 300 tys zł.


Schody nad Czarną Hańczą doczekają się remontu. Dziś jest tam zakaz wchodzenia

17.08.2018, 07:21

Zaniedbane schody nad Czarną Hańczą mają swoją długą i jak się okazuje tajemniczą historię. Dokładnie nie wiadomo, kiedy zostały wybudowane. Teraz, ze względu na fatalny stan techniczny, zostały wyłączone z ruchu.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie To Tu
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok