Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W Suwałkach potrzebna jest kampania informacyjna o zmianach, jakie zaszły w przepisach o ruchu drogowym - alarmuje radna Anna Ruszewska

W Suwałkach potrzebna jest kampania informacyjna o zmianach, jakie zaszły w przepisach o ruchu drogowym - alarmuje radna Anna Ruszewska

autor: Areta Topornicka

15.06.2021, 09:30, akt. 09:34

Chodzi przede wszystkim o kwestię korzystania z hulajnóg elektrycznych oraz nowych zasad pierwszeństwa przy przejściach dla pieszych.

Fotolia.com
Fotolia.com

Jak mówi naczelnik wydziału ruchu drogowego suwalskiej policji - asp. szt. Ireneusz Sudnik, zmiany obowiązują dopiero od kilku tygodni i nie wszyscy się do nich stosują:


- Hulajnogą elektryczną można poruszać się jezdnią, na której obowiązuje prędkość do 30 km/h - wtedy, gdy brak jest ścieżki rowerowej. W przypadku, gdy nie mamy wyznaczonej ścieżki dla rowerów, ani jezdni z ruchem do 30 km/h, hulajnogą trzeba poruszać się po chodniku. Należy jednak pamiętać, że prędkość musi być zbliżona do ruchu pieszych. Zmiany w przepisach dotyczą też pieszych. Mają oni pierwszeństwo przed pojazdem, gdy znajdują się przy przejściu. Kolejna zmiana dotyczy zakazu używania smartfonów i urządzeń elektronicznych na przejściu dla pieszych.


Radna Anna Ruszewska uważa, że tak istotne zmiany wymagają przeprowadzenia odpowiedniej kampanii informacyjnej, zwłaszcza wśród młodzieży.


- Te przepisy dotyczą również dzieci i młodzieży od 10 do 18 lat. W niektórym przedziale wiekowym będzie obowiązywać posiadanie karty rowerowej, a w niektórym - prawa jazdy kategorii AM, A1B1 lub T. Został jeszcze tydzień do wakacji i myślę, że jest to dobry okres, aby zorganizować w szkołach zajęcia informacyjne. Bardzo często sami obserwujemy też, że zarówno młodzież, jak i dorośli nie odkładają smartfonów przechodząc przez przejście dla pieszych.


Radna Ruszewska proponuje, aby kampanię informacyjną w szkołach przeprowadzili miejscy strażnicy, co nie będzie generowało dodatkowych kosztów.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Nowy pomysł na promocję Augustowa

27.05.2021, 08:56

Od 1 czerwca rusza kampania „Augustowskie moce”. Każdy będzie mógł kupić specjalną koszulkę z logiem akcji i wystartować w niej w jak największej ilości zawodów.


Władze Suwałk zorganizują specjalne spotkanie w sprawie przyszłości basenu przy Szkole Podstawowej nr 10

7.05.2021, 07:50

Mimo, że remont znajdującego w opłakanym stanie obiektu został wpisany do tegorocznego budżetu, to inwestycji do tej pory nie zrealizowano.


Czy mieszkańcy suwalskiego osiedla Północ doczekają się w końcu parku?

6.11.2020, 08:07

Powstanie terenów zielonych w tej części miasta prezydent Czesław Renkiewicz zapowiadał już w 2018 r. Jednak do tej pory nic z tych zapowiedzi nie wyszło.


"Pryzmat" pomoże osobom starszym, samotnym oraz niepełnosprawnym - tak, by nie musiały wychodzić z domów

25.03.2020, 10:16

Suwalskie Centrum Aktywności Społecznej liczy obecnie 15 wolontariuszy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
KINO PLENEROWE, MŁODZI WIRTUOZI

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH
fot. Katarzyna Turowicz
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach


fot. Marta Sołtys
13.08.2022, 17:36, akt. 17:39

Zlot samochodowy w Augustowie [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok