Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | To powinna być pierwsza droga, a nie trzecia - felieton Tomasz Kubaszewskiego

To powinna być pierwsza droga, a nie trzecia - felieton Tomasz Kubaszewskiego

autor: Tomasz Kubaszewski

18.12.2023, 11:34, akt. 19:06

Poseł strzela słowem, a media kule noszą. Niemal w pierwszych godzinach funkcjonowania nowego rządu w przestrzeni publicznej już pojawiła się wypowiedziana przez parlamentarzystę Koalicji Obywatelskiej z naszego regionu opinia, z której może wynikać, że dwupasmowa droga Białystok - Suwałki nie powstanie.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

To powinna być pierwsza droga, a nie trzecia - felieton Tomasz Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


No właśnie - "może wynikać". Jestem niemal pewien, że posłowi to się jakoś tak wymsknęło. Bo nie sądzę, aby ktokolwiek w nowym rządzie już się nad tym pochylił. W resorcie infrastruktury nie ma nawet pełnej obsady. Jest tylko minister i jeden z zastępców. Ten minister wywodzi się z PSL, czyli z Trzeciej Drogi. Mieszka w Tomaszowie Mazowieckim. Trochę stamtąd bliżej do naszego regionu niż z Krakowa, skąd był jego poprzednik z PiS, ale nie wiem, czy na tej podstawie można wyciągać jakiekolwiek pozytywne wnioski. Tyle, że z Krakowa naprawdę było daleko. Nie tylko w odniesieniu do trasy Białystok - Suwałki, lecz i wielokrotnie wspominanej przeze mnie dziwacznej modernizacji odcinka Augustów - Ogrodniki. Jedno jest niezbędne, drugie - niepotrzebne.  

W przypadku drogi Białystok - Suwałki - jak już również kiedyś mówiłem - za uszami mają wszyscy główni uczestnicy naszego życia politycznego. Budowę dwupasmówki, po protestach ekologów, PiS w 2007 roku wstrzymało, a dwa lata później PO z niej zrezygnowała. Po raz kolejny ta sprawa wróciła dopiero rok temu. Jednak - jak mi się wydaje - żadne konkretne prace nie są prowadzone. Choć jesienią tego roku wpisano tę inwestycję do rządowego programu budowy dróg.

Oczywiście jeżeli pełną tirów trasę Białystok - Suwałki nowa władza będzie postrzegała w kategoriach politycznych, a nie - dosłownie - życia i śmierci, budowa dwupasmówki nie dojdzie do skutku. Jednak biorąc pod uwagę natężenie ruchu, to najważniejsza inwestycja tego typu w całym województwie podlaskim. Niewątpliwie pierwsza droga, a nie druga, czy trzecia.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Nawet kosztem złamania ręki... - felieton Tomasz Kubaszewskiego

11.12.2023, 12:34

Na chodnikach posypane jest tylko w niektórych miejscach. Jak idziesz tą wąską ścieżką, masz szansę, by się nie wywrócić. Ale ani kroku w prawo, ani w lewo. Powinieneś iść tak, jak chciał ten, który piasek sypał.


Brzydkie wyrazy za 200 tysięcy - felieton Tomasza Kubaszewskiego

4.12.2023, 12:24

W Suwałkach pojawił się problem dotyczący tego, czy za miejskie pieniądze można propagować wulgaryzmy. Swego czasu przerabiali to już w Augustowie. Zrobiła się potężna afera.


A wszystko było ustalone... - felieton Tomasza Kubaszewskiego

27.11.2023, 10:39

Wokół polsko-białoruskiej granicy robi się coraz większe zamieszanie. Powstało po publikacji Małgorzaty Tomczak - socjolog i dziennikarki, zajmującej się migracją. Napisała ona, że stworzony w wielu mediach, a także w filmie Agnieszki Holland obraz tego, co się na granicy dzieje, jest przekłamany. W dodatku, tekst ten ukazał się w gazecie, która takie treści lansowała.


A licznik tyka... - felieton Tomasza Kubaszewskiego

20.11.2023, 12:05

Idziemy na kolejne rekordy. Pięć lat od zaistnienia sprawy, dwa od wydania decyzji, rok oczekiwania na wyznaczenie sądowego terminu. No i odsetki karne - 510 złotych dziennie.


Czy się stoi, czy się leży... - felieton Tomasz Kubaszewskiego

13.11.2023, 09:19

Powiedźcie mieszkańcom naszego województwa, gdzie jest ta żyła złota? Skąd bierzecie pieniądze na te liczone w dziesiątkach tysięcy nagrody dla szefów różnych samorządowych firm?

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Wycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok