Radio Białystok | Wybory prezydenckie | Szymon Hołownia: mam gotowość, aby stanąć na czele ruchu obywatelskiego

Szymon Hołownia: mam gotowość, aby stanąć na czele ruchu obywatelskiego

28.06.2020, 22:33, akt. 23:11

To jest wynik moich marzeń, oznacza, że przekonaliśmy już 2,5 mln ludzi - powiedział w niedzielę niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia, który według sondażowych wyników wyborów uzyskał trzecie miejsce.

Szymon Hołownia w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Szymon Hołownia w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

Hołownia: obywatele sami zadecydują, na kogo oddać głos w drugiej turze


Hołownia zaznaczył też, że nie wierzy w ideę przekazywania poparcia, a obywatele sami zadecydują, na kogo oddać głos w drugiej turze. Zapowiedział, że zdradzi, na kogo zagłosuje po konsultacji swoich postulatów z kandydatem opozycji.

Jak wynika z badania Exit Poll przeprowadzonego przez Ipsos Hołownia w I turze wyborów prezydenckich uplasował się na trzecim miejscu za Andrzejem Dudą i Rafałem Trzaskowskim. Według sondażu uzyskał 13,3 proc. głosów.

"Czy to jest wynik moich marzeń? Tak, to jest wynik moich marzeń. Myślę, że nikt, kiedy sześć miesięcy temu zaczynaliśmy tę drogę, nie pomyślałby, że to jest w ogóle możliwe, by przekonać. Bo z tych statystyk - a myślę, że one jeszcze urosną, jak się zacznie zliczać głosy też te z zagranicy, korespondencyjne (...) one mogą dojechać jeszcze do 15-18 proc. - wynika, że przekonaliśmy 2,5 mln ludzi" - powiedział Hołownia po ogłoszeniu wyników.

Zapewnił też, że jest gotowy, aby stanąć na czele ruchu obywatelskiego. "Mam w sobie gotowość i siłę do tego, by stanąć teraz na czele ruchu, który poprowadzi tę całą energię i siłę, to wszystko, co się w nas urodziło dalej" - oświadczył Hołownia.


Hołownia: Ta inicjatywa się nie zatrzyma


Zwracając się do swoich sympatyków, zapewnił, że zapoczątkowana inicjatywa nie zatrzyma się, będzie szła dalej i załatwiała ważne dla jej członków sprawy. Podkreślił, że najważniejsze są: zielona, solidarna i bezpieczna Polska oraz silne wspólnoty samorządowe.

Hołownia zapowiedział, że w najbliższych dniach spotka się z przedstawicielami jego ruchu z całej Polski, by skonsultować "zachowanie przed drugą turą". "Moja intuicja na dziś jest taka, że powinniśmy przed tym, który będzie reprezentował w II turze tę część, z którą można wiązać jakieś nadzieje dla Polski, położyć ważne dla nas problemy" - oświadczył.

"By zadać pytanie, czy są to też jego postulaty, czy jest mu z nimi po drodze, czy jest w stanie je realizować" - dodał. "Jeżeli odpowie twierdząco, to będzie wskazówka dla wielu z nas" - ocenił Hołownia.

W rozmowie z dziennikarzami powiedział, że nie wierzy w przekazywanie głosów. "Nie wierzę w coś takiego, jak przekazywanie poparcia. To jest bardzo niefajne w stosunku do wyborców" - dodał.


We wtorek konsultacje z liderami, potem rozmowa z Rafałem Trzaskowskim


"Ja powiem, na kogo zagłosuję, ale najpierw we wtorek skonsultuję się ze swoimi liderami i wypracujemy trzy albo cztery proste punkty, na których nam zależy i przedstawimy je kandydatowi opozycji. Jeżeli okaże się, że z tym kandydatem jest nam blisko merytorycznie, to ja powiem, że na niego zagłosuję" - zapowiedział Hołownia.

Jak dodał, każdy z przedstawicieli jego ruchu powinien podjąć samodzielną decyzję, oddając głos w II turze. Zapowiedział, że poinformuje, na kogo sam będzie głosował. "Jesteśmy ruchem wolnych ludzi, a nie partią polityczną, w której obowiązuje dyscyplina głosowania" - oświadczył Hołownia.

Jacek Cichocki szef sztabu wyborczego Hołowni, powiedział PAP po ogłoszeniu wyników, że czuje ogromne zobowiązanie dla ponad 2,5 mln wyborców, którzy zaufali Hołowni.

Wskazał, że poparcie, którym społeczeństwo obdarzyło Hołownię, jest imponujące. Jego zdaniem wokół Hołowni utworzył się ruch społeczny, którego potencjału nie należy zmarnować. "Należy go wykorzystać" - podkreślił.

Pytany o nazwę i główne postulaty tego ruchu, powiedział, że na to jeszcze za wcześnie. Pytany, na kogo wyborcy Hołowni powinni głosować w II turze wskazał, że należy uzbroić się w cierpliwość, poczekać dwa dni. "Pierwsi, z którymi powinno się o tym rozmawiać to obywatele" - wskazał Cichocki.


Roman Giertych - wynik Hołowni rewelacyjny


Na wieczorze wyborczym Hołowni w warszawskiej Hali Mirowskiej obecny był też znany adwokat Roman Giertych. W rozmowie z PAP ocenił, że wynik Hołowni jest rewelacyjny. Jak na debiut polityczny, czegoś takiego nie było. Nie mówię tylko o wyniku, ale i organizacji, o tych środkach finansowych zgromadzonych od przeciętnych obywateli. To jest naprawdę imponujące" - zauważył prawnik.

Jego zdaniem świadczy to o tym, że "będziemy mieli jakieś nowe ugrupowanie poważne w Polsce". Giertych nie zdradził, czy weźmie udział w ruchu, którego powstanie zapowiedział Hołownia. "Poparłem publicznie taką koncepcję, dlatego tu jestem. Lansowałem, żeby głosować na tego kandydata, który ma największe szanse, aby pokonać Andrzeja Dudę w drugiej turze wyborów i stąd zagłosowałem na Hołownię i stąd tu się tu znalazłem" - powiedział Giertych

Adwokat wyraził nadzieję, że po pomyślnych rozmowach dojdzie do poparcia Rafała Trzaskowskiego przez Szymona Hołownię.

Według sondażu Ipsos w niedzielnych wyborach Andrzej Duda uzyskał 41,8 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 30,4 proc., a Szymon Hołownia - 13,3 proc. Hołownia wyprzedził kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka (7,4 proc.). Piąty wynik uzyskał kandydat Lewicy Robert Biedroń (2,9 proc.), szósty - kandydat Koalicji Polskiej PSL-Kukiz15 Władysław Kosiniak-Kamysz (2,6 proc.).

Na kolejnych miejscach znaleźli się: Marek Jakubiak (0,5 proc.), bezpartyjny Paweł Tanajno (0,3 proc.), szef Unii Pracy Waldemar Witkowski (0,3 proc.), kandydat Kongresu Nowej Prawicy Stanisław Żółtek (0,3 proc.), oraz kandydat Ruchu Prawdziwa Europa Mirosław Piotrowski (0,2 proc.).

Frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich wyniosła 62,9 proc. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rafał Trzaskowski: Gwarantuję, że będę prezydentem wszystkich Polek i Polaków

28.06.2020, 22:11

Mamy szanse wygrać te wybory - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po ogłoszeniu wstępnych sondażowych wyników wyborów.


Prezydent Andrzej Duda: kampania będzie toczyła się dalej

28.06.2020, 21:39

Nie ma żadnej przerwy, ruszam na trasę kampanii i chcę wygrać te wybory prezydenckie; musimy zwyciężyć w sposób zdecydowany - mówił ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda w Łowiczu. W swoim wystąpieniu zwróćił się również do wyborców Bosaka, Kosiniaka-Kamysza i Biedronia.


Nasi reporterzy w sztabach wyborczych Andrzeja Dudy i Szymona Hołowni

28.06.2020, 21:10

Po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów nasi reporterzy zdawali relację z 2 spotkań wyborczych, jakie odbyły się w Białymstoku.


Będzie II tura wyborów prezydenckich - wg sondaży spotkają się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski

28.06.2020, 21:00

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda i kandydat KO Rafał Trzaskowski zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich. Duda uzyskał 42,9 proc. głosów, a Trzaskowski - 30,4 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca.


Jak głosowali mieszkańcy Podlaskiego - pytaliśmy w całym regionie

28.06.2020, 21:00

Liczyły się tylko trzy nazwiska - Duda, Trzaskowski i Hołownia. Mieszkańcy regionu w rozmowach z naszymi reporterami rzadko wymieniali innych kandydatów na urząd prezydenta.


Mieszkańcy Podlaskiego od rana odwiedzają lokale wyborcze [zdjęcia]

28.06.2020, 10:10

Ponad 930 tysięcy osób w województwie podlaskim uprawnionych jest do głosowania w wyborach prezydenckich.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok