Radio Białystok | Wiadomości | Rafał Trzaskowski: Gwarantuję, że będę prezydentem wszystkich Polek i Polaków

Rafał Trzaskowski: Gwarantuję, że będę prezydentem wszystkich Polek i Polaków

28.06.2020, 22:11, akt. 23:03

Mamy szanse wygrać te wybory - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po ogłoszeniu wstępnych sondażowych wyników wyborów.

Rafał Trzaskowski w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Rafał Trzaskowski w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Trzaskowski podziękował M. Kidawie-Błońskiej, samorządowcom i Senatowi

 

Kandydat Koalicji Obywatelskiej zabrał głos podczas wieczoru wyborczego krótko po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników wyborów. Pojawił się w towarzystwie żony, a także w otoczeniu liderów PO i wszystkich ugrupowań tworzących Koalicję Obywatelską. Obok stała poprzednia kandydatka KO Małgorzata Kidawa-Błońska.

Trzaskowski podziękował żonie i rodzinie za cierpliwość i wytrwałość. "Ale zanim podziękuję całej Polsce, chciałbym najserdeczniej podziękować Małgorzacie Kidawie-Błońskiej" - mówił.

"Chciałbym podziękować Senatowi Rzeczpospolitej i wszystkim samorządowcom w Polsce, którzy pokazali charakter" - dodał. "Gdyby nie Małgorzata Kidawa-Błońska, gdyby nie samorządowcy, gdyby nie Senat to już dawno, dawno byłoby po wyborach" - zaznaczył.

Podkreślił, że ma szanse wygrać te wybory. "Z takimi wynikami można iść się bić o Polskę" - oświadczył.


"Dzisiaj spacerowałem po ulicach Warszawy i wiem, że duża część z was chciałaby wygrać już w I turze, tak jak w Warszawie, ale moi drodzy, ten wynik pokazuje jedno, co najważniejsze, a mianowicie ponad 58 proc. społeczeństwa chce zmiany. Chcę do tych wszystkich obywateli dzisiaj jasno powiedzieć: +będę waszym kandydatem, będę kandydatem zmiany+" - powiedział kandydat KO.


Rafał Trzaskowski pogratulował wyniku Andrzejowi Dudzie 

Trzaskowski podziękował swoim kontrkandydatom. Andrzejowi Dudzie gratulował osiągniętego wyniku.

"Widać po tym wyniku, że jest bardzo wiele Polek i Polaków, którzy inaczej niż my oceniają te ostatnie pięć lat, którzy również oceniają niektóre reformy, które wprowadził rząd PiS pozytywnie. Chcę jasno powiedzieć, my w przeciwieństwie do dzisiaj rządzących wyciągamy wnioski z tego, co się w Polsce dzieje, utrzymamy 500 plus, nie podwyższymy wieku emerytalnego, trzynasta emerytura jest bezpieczna" - mówił Trzaskowski.

"Można mieć to wszystko, ale można mieć jeszcze więcej, można mieć wspólnotę" - dodał. Zaznaczył, że wszystkich szanuje i ze wszystkimi chce rozmawiać.

Trzaskowski podkreślał, że druga tura wyborów nie będzie tylko wyborem pomiędzy nim a kandydatem PiS, prezydentem Andrzejem Dudą. "To będzie wybór pomiędzy Polską otwartą (...) To będą wybory pomiędzy tymi, którzy szukają, tak jak ja, jak my wszyscy, porozumienia i wspólnoty. (...) I tymi, którzy przez cały czas szukają konfliktu. To będą wybory pomiędzy wszystkimi tymi, którzy chcą patrzeć w przyszłość, żeby rozstrzygać spory, które naprawdę przyniosą nam lepszą i pewną przyszłość" - mówił Trzaskowski. "Musi być równowaga. Monopol władzy nigdy dobrze się nie kończy. O tym będą te wybory" - dodał kandydat KO.


Trzaskowski zwrócił się do innych kandydatów opozycyjnych


Zwracał się również do innych kandydatów opozycyjnych. Dziękował Szymonowi Hołowni, że "wykazał nieprawdopodobny hart ducha" i "potrafił zmobilizować bardzo wiele osób, które do tej pory nie chodziły na wybory".

Przyznał, że wiele osób jest zmęczonych "starym sporem politycznym". "Obiecuję wszystkim wyborcom Szymona Hołowni i wszystkim wyborcom, że dzisiaj będziemy patrzeć w przyszłość i chcemy się unieść ponad te stare spory polityczne, bo one zostały rozstrzygnięte. I nie chcemy się odnosić do jednego człowieka, który cały czas chce walczyć z cieniem" - mówił kandydat KO.

Zwracał się także do Krzysztofa Bosaka i jego wyborców. "Wiele nas różni, ale zawsze mówiłem przed debatami, że mimo, że mamy inną wizję, to wiem, że panu na czymś naprawdę zależy" - podkreślił Trzaskowski. "Jeśli chodzi o pomoc przedsiębiorcom i walkę z państwem, które się we wszystko wtrąca, mamy takie same poglądy z większością obywateli, którzy zagłosowali na pana" - mówił Trzaskowski.


Trzaskowski również odniósł się do innych kontrkandydatów: Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Roberta Biedronia. "O Władku Kosiniaku-Kamyszu mogę tylko mówić same dobre rzeczy" - powiedział i dodał, że to "niesamowicie pozytywna osoba". "To człowiek prawy, któremu naprawdę zależy na tym, żeby w Polsce było lepiej" - wyjaśniał.

Trzaskowski zwrócił się też do elektoratu Kosiniaka-Kamysza zapewniając, że zawsze będą mogli na niego liczyć, a wyborów Roberta Biedronia o tym, że zawsze będzie walczył z wykluczeniem. "Na pewno będę waszym prezydentem" - zapewniał.


Zwracam się do prezydenta Andrzeja Dudy - stańmy do debaty


Zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy: "stańmy do debaty, porozmawiajmy o prawdziwych problemach". Dodał, że czeka na zaproponowanie konkretnej daty i miejsca. "Naprawdę warto porozmawiać o prawdziwych wyzwaniach i o tym, o czym dzisiaj rozmawiają Polki i Polacy, a nie o tym, o czym się rozmawia na Nowogrodzkiej (siedzibie PiS - PAP). W związku z tym zapraszam panie prezydencie, niech pan wybierze miejsce" - zapraszał Dudę.

Zwrócił też uwagę na to, że przed Polską jest kryzys gospodarczy i dlatego będzie domagał się jasnych odpowiedzi od rządu i prezydenta w sprawach na przykład stanu finansów publicznych i ratowania miejsc pracy. "Mam takie poczucie, że niestety rząd coś przed nami ukrywa i musimy o tym wiedzieć. Zasługujemy na debatę na ten temat" - dodał.


Trzaskowski: jestem gotowy do współpracy z rządem 


Zapowiedział też, że jest gotowy do współpracy z rządem. "Nie szukam, w przeciwieństwie do rządzących, wrogów. Gwarantuję, że będę prezydentem wszystkich Polek i Polaków" - mówił.

Trzaskowski zaznaczył, że będzie rządzącym stawiał trudne pytania, ale nie oznacza to, że nie będzie gotowy współpracować. "To, że będziemy zadawali trudne pytania, to, że rozliczymy wszystkich tych, którzy - niestety - wybrali swoją rodzinę, a nie rodzinę każdego z nas, rodzinę Polek i Polaków jako swój priorytet, to nie znaczy, że nie chcemy rozmawiać" - wyjaśnił.

Przypomniał też, że chce odtworzyć wspólnotę, nie kłócić się, a z rządem zamierza współpracować. Nie chce też szukać antagonizmów, jak robią to w tej chwili rządzący.

"Bycie twardym w sprawach pryncypialnych nie oznacza tego, że nie możemy po prostu rozmawiać, że nie możemy razem rozwiązywać problemów. Ja, jako prezydent jestem absolutnie gotów do współpracy z rządzącymi w sprawach zasadniczych. Ja, w przeciwieństwie do rządzących, dzisiaj nie szukam wrogów" - powiedział.

Zgodnie ze wstępnymi sondażowymi wynikami wyborów Exit poll Ipsos, Andrzej Duda (41,8 proc.) i Rafał Trzaskowski (30,4 proc.) zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent Andrzej Duda: kampania będzie toczyła się dalej

28.06.2020, 21:39

Nie ma żadnej przerwy, ruszam na trasę kampanii i chcę wygrać te wybory prezydenckie; musimy zwyciężyć w sposób zdecydowany - mówił ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda w Łowiczu. W swoim wystąpieniu zwróćił się również do wyborców Bosaka, Kosiniaka-Kamysza i Biedronia.


Nasi reporterzy w sztabach wyborczych Andrzeja Dudy i Szymona Hołowni

28.06.2020, 21:10

Po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów nasi reporterzy zdawali relację z 2 spotkań wyborczych, jakie odbyły się w Białymstoku.


Będzie II tura wyborów prezydenckich - wg sondaży spotkają się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski

28.06.2020, 21:00

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda i kandydat KO Rafał Trzaskowski zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich. Duda uzyskał 42,9 proc. głosów, a Trzaskowski - 30,4 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca.


PKW: frekwencja w wyborach prezydenckich na godz. 17:00 - 47,89 proc.

28.06.2020, 18:35

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował, że na godzinę 17:00 frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 47,89 procent.


Jak głosowali mieszkańcy Podlaskiego - pytaliśmy w całym regionie

28.06.2020, 21:00

Liczyły się tylko trzy nazwiska - Duda, Trzaskowski i Hołownia. Mieszkańcy regionu w rozmowach z naszymi reporterami rzadko wymieniali innych kandydatów na urząd prezydenta.


PKW: Podlaskie na trzecim miejscu w kraju pod względem frekwencji - 25,16% (na godz. 12:00)

28.06.2020, 13:45

Frekwencja w niedzielnych (28.06) wyborach prezydenckich na godz. 12:00 wyniosła 24,08 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak na konferencji prasowej.


Mieszkańcy Podlaskiego od rana odwiedzają lokale wyborcze [zdjęcia]

28.06.2020, 10:10

Ponad 930 tysięcy osób w województwie podlaskim uprawnionych jest do głosowania w wyborach prezydenckich.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

The Boars on-line w Polskim Radiu Białystok

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok