Radio Białystok | Wybory prezydenckie | Trzaskowski zaapelował do MSZ o przedłużenie możliwości rejestracji wyborców przed II turą

Trzaskowski zaapelował do MSZ o przedłużenie możliwości rejestracji wyborców przed II turą

30.06.2020, 10:08, akt. 10:37

O przedłużenie o 24 godziny możliwości rejestracji wyborców przed II turą zaapelował do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski podczas wtorkowej (30.06) konferencji w Tczewie.

Rafał Trzaskowski w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Rafał Trzaskowski w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

"Problemów z głosowaniem za granicą było mnóstwo, ostatnio były problemy dotyczące serwerów" - mówił kandydat KO.


W związku z tym jasny apel do MSZ, żeby przedłużyć o 24 godziny możliwość rejestracji wszystkich tych, którzy chcą głosować i którzy są poza terytorium Polski - 0,5 mln osób chce głosować i powinniśmy im to umożliwić - dodał Rafał Trzaskowski.


Wyborcy za granicą, którzy nie zarejestrowali się przed głosowaniem w I turze, a chcą zagłosować korespondencyjnie, mogli się zarejestrować do 29 czerwca do północy. Nowi wyborcy, którzy chcą zagłosować osobiście, mają czas na rejestrację do 9 lipca do północy. Osoby zarejestrowane do głosowania w I turze nie muszą rejestrować się ponownie - zgłoszenie pozostaje ważne na drugą turę.

W niektórych obwodach za granicą wyborcy mogą głosować jedynie w sposób korespondencyjny ze względu na obostrzenia wprowadzane w poszczególnych państwach w wyniku epidemii koronawirusa. W części z państw można głosować osobiście, a w pozostałych możliwe są obie formy głosowania.

W poniedziałek w nocy pojawiły się w mediach informacje, że strona internetowa https://ewybory.msz.gov.pl nie działa. Według informacji PAP, przez około godzinę strona była nieczynna ze względu na awarię serwerów. Resort przypominał wówczas w komunikacie, że wyborcy mogli dokonać zgłoszenia także w inny sposób np. za pomocą poczty elektronicznej.

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany o tę kwestię zapewnił, że resort spraw zagranicznych przedstawi stosowne wyjaśnienie w tej sprawie jeszcze we wtorek. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Do północy 29 czerwca możliwość rejestracji dla nowych wyborców za granicą głosujących korespondencyjnie

29.06.2020, 17:13

Do północy w poniedziałek 29 czerwca wyborcy za granicą, którzy nie zarejestrowali się przed głosowaniem w I turze, a chcą zagłosować korespondencyjnie, mogą się jeszcze zarejestrować; nowi wyborcy, którzy chcą zagłosować osobiście, mają czas na rejestrację do 9 lipca do północy - poinformował MSZ.


Andrzej Duda wygrał w każdej z gmin powiatów augustowskiego, suwalskiego i sejneńskiego

29.06.2020, 13:41

Nawet w litewskim Puńsku, którego wójt Witold Liszkowski oficjalnie poparł Rafała Trzaskowskiego. W Suwałkach urzędujący prezydent otrzymał nieco ponad 44 procent głosów, w Augustowie ponad 46 procent, a w Sejnach - ponad 42 procent.


Podlaskie: Andrzej Duda ponad 50 proc., Rafał Trzaskowski prawie 21 proc.

29.06.2020, 06:21

Według danych PKW ze wszystkich komisji wyborczych w Podlaskiem, Andrzej Duda uzyskał ponad 50 proc. poparcie, Rafał Trzaskowski - prawie 21, a Szymon Hołownia zdobył prawie 17 procent głosów.


PKW policzyła głosy: Andrzej Duda - 43,50 proc., Rafał Trzaskowski - 30,46 proc.

30.06.2020, 06:59

Według danych ze wszystkich obwodów Andrzej Duda uzyskał 43,50 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 30,46 proc., a Szymon Hołownia - 13,87 proc. - poinformował we wtorek (30.06) przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok