Radio Białystok | Wiadomości | Jagiellonia Białystok wicemistrzem Polski [zdjęcia, wideo]

Jagiellonia Białystok wicemistrzem Polski [zdjęcia, wideo]

21.05.2018, 07:20, akt. 23.05.2018, 00:10

Jagiellonia Białystok wygrała 2:1 z Wisłą Płock w ostatnim meczu sezonu zasadniczego. Żółto-czerwoni po raz drugi z rzędu wywalczyli wicemistrzostwo Polski.

Jagiellonia Białystok wicemistrzem Polski, 2018, fot. Joanna Szubzda

0:00
0:00
Wrażenia po meczu Jagiellonii Białystok z Wisłą Płock - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.

0:00
0:00
Przeżyjmy to jeszcze raz - skrót meczu Jagiellonii z Wisłą Płock - relacja Jerzego Kułakowskiego | Pobierz plik.

0:00
0:00
Jagiellonia Białystok wicemistrzem Polski - relacja Jerzego Kułakowskiego | Pobierz plik.

0:00
0:00
Z Martinem Pospisilem, Mariuszem Pawełkiem, Tarasem Romanczukiem, Rafałem Grzybem, Ireneuszem Mamrotem i Wojciechem Strzałkowskim rozmawia Marek Gąsiorowski | Pobierz plik.

"Tylko zwycięstwo!" - ten okrzyk można było usłyszeć na dwie godziny przed meczem w centrum Białegostoku, gdzie pod hotelem, gdzie tradycyjnie zbierają się piłkarze, zgromadziły się tłumy kibiców w żółto-czerwonych barwach. "Zróbmy to!" - taki transparent zawisł na stadionowej Ultrze.

Pierwsze minuty meczu

Zwycięstwo nie było jednak łatwe. Na początku meczu aktywniejsi byli gospodarze. Dłużej mieli piłkę, ale grali nerwowo, tak jakby mieli w głowach stawkę tego spotkania i to, że muszą go koniecznie wygrać. Grali też zbyt indywidualnie, popełniali proste błędy, razili niecelnymi podaniami.

Goście bardzo konsekwentnie bronili się, bardzo groźni byli w kontrach, choć dawali się łapać na spalone. Z czasem osiągnęli przewagę, a w 35 minucie potwierdzili ją golem. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego piłkę odegrał głową Arkadiusz Reca, a płaski strzał Hiszpana Josego Kante znalazł drogę do bramki (między nogami Urugwajczyka Nico Vareli).

Stracona bramka nie od razu podziała na Jagiellonię mobilizująco, bo Wisła miała kolejne sytuacje, m.in. Konrad Michalak przegrał z boku pola karnego akcję jeden na jeden ze słowackim bramkarzem gospodarzy Marianem Kelemenem.

Ostatnich kilka minut tej połowy to ataki białostoczan, którzy w 44. min zremisowali - bramkę strzałem głową zdobył Chorwat Ivan Runje.

Druga połowa spotkania

Drugą połowę lepiej zaczęła Wisła i już po kilku minutach miała miejsce sytuacja, być może decydująca dla losów meczu. Dominik Furman nie pozwolił odebrać sobie piłki w środku pola, zagrał do Kante, ten ograł Runje i "podcinką" pokonał Kelemena, choć piłkę rozpaczliwie próbował jeszcze wybijać z bramki obrońca Jagiellonii Brazylijczyk Guilherme.

Po kilku minutach oglądania powtórek całej akcji sędzia Piotr Lasyk - na podstawie zapisów VAR - uznał jednak, że zanim piłka trafiła do Furmana, Semir Stilic faulował Tarasa Romanczuka i gola anulował.

Wisła nadal atakowała; w 57. min Kelemen z trudem zdołał wybić na rzut rożny strzał głową Adama Dźwigały.

W 65. min gospodarze wyszli na prowadzenie - pierwsze dobre podanie wykorzystał irlandzki napastnik Cillian Sheridan. Z prawego skrzydła idealnie dośrodkował Przemysław Frankowski, a uderzona głową przez Sheridana piłka wpadła w prawy róg bramki Wisły. Przy takim wyniku gra nieco "siadła", choć w 80. min Jagiellonię znowu uratował przed stratą bramki Kelemen, broniąc strzał z bliska Vareli.

Końcówkę goście grali w dziesiątkę, po drugiej żółtej kartce dla Furmana. W 88. min słoweński stoper Jagiellonii Nemanja Mitrovic ofiarną interwencją zablokował strzał Kante. W kolejnej akcji Frankowski znowu świetnie dograł do Sheridana, ten uderzał tym razem nie głową, a z woleja, ale przestrzelił.

Kiedy do końca gry zostały sekundy doliczonego czasu, na boisko wbiegły setki kibiców, prawdopodobnie w przeświadczeniu, że mecz się skończył. Zawodnicy z Płocka zbiegli do stadionowego tunelu, przez kilka minut trwało zamieszanie i zabiegi, by fani Jagiellonii wrócili na trybuny. Ostatecznie stanęli za bandami reklamowymi, dograno minutę i spotkanie udało się zakończyć.

Jagiellonia już przed meczem była pewna wicemistrzostwa kraju. Wisła po swojej porażce i przy zwycięstwie Górnika Zabrze z Wisłą Kraków, straciła czwarte miejsce w tabeli, premiowane grą w eliminacjach Ligi Europejskiej.

Bramki i żółte kartki

Bramka: 0:1 Jose Kante (35), 1:1 Ivan Runje (44-głową), 2:1 Cillian Sheridan (65-głową).

Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Łukasz Burliga, Bartosz Kwiecień, Cillian Sheridan. Wisła Płock: Semir Stilic, Cezary Stefańczyk, Jose Kante, Dominik Furman, Alan Uryga, Nico Varela. Czerwona kartka za drugą żółtą - Wisła Płock: Dominik Furman (81).

Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom). Widzów: 20 086.

Skład obu drużyn

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Łukasz Burliga, Ivan Runje, Nemanja Mitrovic, Guilherme Sitya - Taras Romanczuk - Przemysław Frankowski, Bartosz Kwiecień (70. Piotr Wlazło), Martin Pospisil (76. Karol Świderski), Arvydas Novikovas (90.+3 Marek Wasiluk) - Cillian Sheridan.

Wisła Płock: Thomas Daehne - Cezary Stefańczyk, Alan Uryga, Adam Dźwigała, Arkadiusz Reca - Dominik Furman, Damian Szymański - Nico Varela, Semir Stilic (68. Kamil Biliński), Konrad Michalak (77. Jakub Łukowski) - Jose Kante.

Niedokończony mecz Lecha Poznań z Legią Warszawa

W równoległym meczu w Poznaniu, Lech Poznań przegrywał 0:2 z Legią Warszawa, ale pod koniec meczu kibice z Poznania przerwali mecz.

Decyzją Komisji Ligi, Legia otrzymała walkower (3:0), co oznacza, że została mistrzem kraju w sezonie 2017/18.

źródło: PAP | red: wsz, mag

Białostoccy radni PiS chcą, by miasto pomogło piłkarskiej drużynie Jagiellonii pokryć koszty udziału w europejskich pucharach.

Sławomir Kopczewski

15.05.2018, 13:54

"Szansę mamy bardzo dużą. Liczę na to, że wygramy swoje spotkanie i będziemy z niecierpliwością czekali na ostatni gwizdek spotkania Lecha Poznań z Legią Warszawa".

Bilety na ostatni ligowy mecz Jagiellonii Białystok wyprzedane

15.05.2018, 08:27

Nie ma już biletów na ostatni ligowy mecz Jagiellonii Białystok przed własną publicznością.

Piotr Wołosik

14.05.2018, 14:01

"Mam wrażenie, że 15 województw kibicuje i życzy mistrzostwa Jagiellonii".

Ostatnia kolejka zdecyduje, czy Jagiellonia będzie mistrzem

13.05.2018, 21:32

Piłkarze Legii i Jagiellonii odnieśli zwycięstwa w 36. kolejce ekstraklasy. Lider z Warszawy pokonał u siebie Górnika Zabrze 2:0, a wicelider z Białegostoku wygrał w Lubinie z Zagłębiem 2:1. To oznacza, że mistrza Polski wyłoni ostatnia kolejka - za tydzień.

Jagiellonia wygrała z Zagłębiem Lubin i ma co najmniej wicemistrza Polski [zdjęcia, wideo]

14.05.2018, 00:55

Piłkarze Jagiellonii Białystok pewnie zwyciężyli w niedzielnym meczu piłkarskiej ekstraklasy. W spotkaniu wyjazdowym pokonali Zagłębie Lubin 2:1 (1:0). Na jedną kolejkę przed końcem ligi zapewnili sobie co najmniej wicemistrzostwo Polski.