Radio Białystok | Felieton | Co ma wspólnego malarz Alfred Wierusz-Kowalski z wyborami do europarlamentu - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Co ma wspólnego malarz Alfred Wierusz-Kowalski z wyborami do europarlamentu - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Artysta Andrzej Strumiłło zbulwersował pewnie połowę Polski. Bo stwierdził publicznie, że Alfred Wierusz-Kowalski, to drugorzędny malarz i suwalskie Muzeum Okręgowe nie powinno wydawać pieniędzy na kupno kolejnych dzieł twórcy choćby słynnych "Wilków napadających na sanie".

Andrzej Strumiłło, fot. Sylwia Krassowska
Andrzej Strumiłło, fot. Sylwia Krassowska

Co ma wspólnego malarz Wierusz-Kowalski z wyborami - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dodajmy dla tych, którzy nie wiedzą, że Wierusz-Kowalski urodził się w Suwałkach. Jego najlepsze obrazy warte są od pół do miliona złotych. 

A ciekaw jestem na przykład, ile dają za namalowany w 1955 roku portret Lenina autorstwa Andrzeja Strumiłły. Albo za jego plakat z 1952 roku zatytułowany "Naprzód do walki o plan 6-letni". Szukałem, ale cen nie znalazłem. Podobnie jak żadnej artystycznej pozostałości po wizycie artysty w Moskwie w marcu 1953 roku podczas pogrzebu Stalina - jednego z największych zbrodniarzy w historii ludzkości.

Andrzej Strumiłło zawsze był hołubiony przez władze. Zarówno w czasach PRL, jak i współczesnych. W Suwałkach doczekał się nawet galerii stworzonej przez partyjnego funkcjonariusza stanu wojennego, który po latach wrócił do rządzenia - Józefa Gajewskiego.

Trudno więc się dziwić, że w najnowszym nagraniu, jakie pojawiło się w sieci, Strumiłło zachęca do głosowania w najbliższych wyborach na Koalicję Europejską, gdzie nie brakuje funkcjonariuszy peerlowskiego reżimu. Mówi, iż wiele trzeba naprawić, cytuję: kontakty międzynarodowe, sądy, sprawy konstytucji, obsadę służb mundurowych. Jednak myśli nie rozwija. 

Nie wiadomo więc, czy z tymi sądami, to chodzi o to, aby zapadały tam sprawiedliwsze wyroki, czy też aby było tak, jak było. Czy w służbach mundurowych przywracać na kierownicze stanowiska ludzi zasłużonych dla umacniania władzy ludowej, czy nie przywracać? A te kontakty międzynarodowe? To mamy zrzec się suwerenności, czy nie zrzekać?

Ale, generalnie, naprawiać trzeba, zaś Wierusz-Kowalski drugorzędnym malarzem był.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Czy Alfred Wierusz-Kowalski to drugorzędny malarz?

13.05.2019, 11:01

Andrzej Strumiłło, mieszkający na Suwalszczyźnie znany artysta, honorowy Obywatel Suwałk, osoba, z której zdaniem władze miasta bardzo się liczą, stwierdził w ubiegłym tygodniu publicznie, że zamiast kupować dzieła drugorzędnego malarza, jakim, jego zdaniem, jest Alfred Wierusz-Kowalski, lepiej pieniądze te przeznaczać na stypendia dla młodych artystów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok