Radio Białystok | Felieton | Na grzyby! – felieton Andrzeja Ryczkowskiego

Na grzyby! – felieton Andrzeja Ryczkowskiego

autor: Andrzej Ryczkowski

24.09.2019, 07:50, akt. 08:05

Fot. Dorota Niebrzydowska
Fot. Dorota Niebrzydowska


0:00
0:00
Na grzyby! – felieton Andrzeja Ryczkowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jeden ze znajomych umieścił na swoim profilu na Facebooku zdjęcia taaakich grzybów. Czym oczywiście rozsierdził tych wszystkich, którzy szukają i nic. Nawet rydz. Ktoś naiwnie zapytał, gdzie takie grzyby można znaleźć, a każdy grzybiarz przecież wie, że miejsca wysypu się nie zdradza, nawet na mękach. 


Znajomy odpowiedział grzecznie, że w lesie. Zapomniał jednak o geotagowaniu. Co to takiego? Dodawanie do zdjęć informacji o tym, gdzie zostały zrobione. Jeśli nie wyłączymy tej opcji w swoim smartfonie – aparat automatycznie będzie taką informację, taką łatkę do zdjęć doklejał. Mało tego – jeśli umieścimy fotkę w którymś z serwisów społecznościowych, nasi znajomi tę informację zobaczą. Zobaczą, gdzie grzybiarz fotkę zrobił i to dość dokładnie. Podobnie było w przypadku mojego znajomego – bez trudu rozszyfrowałem, że był na grzybach w okolicach Królowego Mostu.  


Przeciętny grzybiarz, to człowiek raczej starszy, w otoczeniu nowoczesnej technologii czuje się niezręcznie, jak grzyb w barszczu. Ale, jak każdy, potrzebuje, łaknie zainteresowania, niczym kania dżdżu. W mediach społecznościowych najłatwiej o to ostatnio dzięki zdjęciom. Ładna fotka wystarczy, żeby, jak grzyby po deszczu, sypały się lajki i komentarze. 


Problem w tym, że w sieci zostawiamy malutkie, jak kurki w mchu, ślady. Ślady, po których wędrują Wielcy Zbieracze - firmy, żyjące z tego, że śledzą nas w tym wirtualnym lesie. Zbierają te ślady, zbierają, aż przychodzi jesień. Na przykład wyborcza jesień. I raptem okazuje się, że z ekranu smartfona czy komputera, uśmiecha się do nas, powiedzmy, Pan Prawdziwek, który może być zainteresowany naszym głosem, albo Pani Gąska, która wydaje się mieć zbieżne z naszymi poglądy. W ostatnich dniach mamy prawdziwy wysyp. Apeluję o rozwagę, bo borowika szlachetnego bardzo łatwo pomylić z goryczakiem żółciowym. 

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Od borowika po kurkę - wystawa grzybów w Białowieskim Parku Narodowym

21.09.2019, 08:15

Wszystkie gatunki grzybów występujących w Puszczy będzie można zobaczyć podczas 25. Wystawy Grzybów w Białowieskim Parku Narodowym.


Na grzyby, ale z głową

9.09.2019, 23:02

Jak zbierać grzyby, po czym poznać, że są jadalne, kto nie powinien ich jeść w ogóle i co robić, kiedy zatrujemy się grzybami, o tym mówić będą dr hab. Katarzyna Socha, kierownik Zakładu Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Aleksandra Puczyńska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: stock.adobe.com
8.01.2024, 11:52, akt. 9.01.2024, 08:04

Na cześć Nikodema Dyzmy? - felieton Tomasza Kubaszewskiego
fot. Sylwia Krassowska
27.11.2023, 10:39, akt. 29.11.2023, 09:08

A wszystko było ustalone... - felieton Tomasza Kubaszewskiego
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok