Radio Białystok | Felieton | Galeria sław Jagi - felieton Marka Gąsiorowskiego

Galeria sław Jagi - felieton Marka Gąsiorowskiego

28.02.2020, 09:38, akt. 09:45

Sport i polityka nie raz mają ze sobą po drodze. To władza bardzo często sportowców finansuje z budżetu. Potem, kiedy ci gladiatorzy sięgną po spektakularny laur, prezydent premier, burmistrz wojewoda i wielu innych, którzy mają władzę, chcąc ocieplić swój wizerunek, stają obok mistrzów sportowych aren.

Herb Jagiellonii Białystok - fot. Robert Bońkowski
Herb Jagiellonii Białystok - fot. Robert Bońkowski

Galeria sław Jagi - felieton Marka Gąsiorowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zdarza się też, że sami sportowcy stają się politykami, wtedy o uznanie ze strony przeciwnej opcji politycznej bardzo trudno mimo sławy i zasług. 

Po odsłonięciu galerii sław Jagiellonii w gronie sympatyków klubu rozgorzały dyskusje czy aby na pewno dokonano właściwego wyboru postaci, które w tej galerii się znalazły. Bynajmniej nie chodzi o to, że znalazł się tam ktoś, kto znaleźć  się tam nie powinien. Mowa była raczej o nieobecnych. Powstała dość długa lista tych, których w galerii należy jeszcze umieścić. Jednakże dwa nazwiska skrzętnie ominięto - nie ulega wątpliwości swoje miejsce wśród sław Jagiellonii powinni znaleźć Marek Citko i Jacek Chańko.

Obaj są wychowankami Jagiellonii i obaj piłkarską sławę zyskali grając poza Białymstokiem, ale to tu zaczynali swoje kariery i niejako z urzędu sławili imię Jagi jako wychowankowie. Ich pech polegał na tym, że trafili akurat chyba na najsłabszy okres w powojennych dziejach klubu. Jaga była bliska upadku i musiała wyprzedawać swoje perły. Kto wie, gdyby było inaczej, gdyby pokolenie Citki i Chańki miało szansę na grę w  Białymstoku, wielkie sukcesy Jagi pewnie już wtedy w połowie lat 90. stałyby się faktem. To było najbardziej uzdolnione pokolenie piłkarzy w dziejach klubu. Citko został sportowcem roku w Polsce, strzelił bramkę na Wembley, zachwycała się nim cała piłkarska Europa. Chańce towarzyszył mniejszy rozgłos, ale długo grał w ekstraklasie, trafił do reprezentacji, na koniec piłkarskiej przygody wrócił do Białegostoku. Obaj byli mocno kojarzeni z Jagiellonią. Ale w galerii sław ich obu nie ma.

Być może to przeoczenie, a być może polityka. Obaj związani są z obecnie rządzącą partią. Citko reprezentował ją w ubiegłej kadencji samorządu jako radny sejmiku Podlaskiego a Chańko od 14 lat jest samorządowcem - najpierw reprezentował barwy PO od kilku lat jest miejskim radnym PiS-u. W Białymstoku rządzi opozycyjna wobec PiS-u koalicja, która zarządza również stadionem. A na murach właśnie tego obiektu umieszczono wizerunki jagiellońskich sław. Szansa na to że znajdą się tam Citko i Chańko jest znikoma mimo zasług i niekwestionowanej sławy. Niektórzy kibice sugerują, że raczej obecne barwy obu byłych piłkarzy polityczne są tu główną przeszkodą.  

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
fot. Sylwia Krassowska
22.10.2021, 14:59, akt. 15:13

Eurotydzień - felieton Marka Gąsiorowskiegoźródło: pixabay.com
16.10.2021, 07:41, akt. 07:46

Kura protestacyjna - felieton Miłki Malzahnźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok