Radio Białystok | Felieton | Czy można grzebać w życiorysach? - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Czy można grzebać w życiorysach? - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Polska Rzeczpospolita Ludowa wciąż nas dopada. W Suwałkach rozgorzał spór, czy można grzebać w życiorysie zmarłego niedawno artysty Andrzeja Strumiłły, czy nie można.

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

Czy można grzebać w życiorysach? - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ku pewnemu zdziwieniu zainicjował to radny Zjednoczonej Prawicy, a ściślej - Porozumienia Jarosława Gowina. Oburzył się faktem, iż historycy tworzący Suwalski Słownik Biograficzny zajrzeli w IPN-ie do teczek Andrzej Strumiłły. Tak, jakby z góry założył, że coś tam mogą znaleźć.

Radnemu odpowiedzieli jego koledzy z tego samego klubu, tyle że z Prawa i Sprawiedliwości. Wydali nawet specjalny komunikat. Stwierdzili m.in. że dążenie do prawdy powinno być podstawą życia w wolnym kraju, a "uwikłanie w działania przynoszące szkodę społeczeństwu, czyli współpraca z komunistycznym aparatem represji, jest ważną częścią całościowej oceny danej osoby". Czyżby też coś wiedzieli?

Cała dyskusja odbyła się w kontekście nadania imienia artysty nowej suwalskiej galerii. Zdaniem radnego z Porozumienia, powinno się to zrobić jak najszybciej, bez względu na to, czy w tym IPN-ie coś rzeczywiście jest, czy nie. Podobnie sądzą zresztą władze miasta, w stosunku do których ów radny jest ponoć w opozycji. Wokół tej sprawy sporo pewnie jeszcze w najbliższych miesiącach będzie się działo... 

Ale - dajmy na to - w Sejnach takich problemów nie mają. Jeden z tamtejszych radnych musiał złożyć mandat, bo okazał się kłamcą lustracyjnym. Współpracował bowiem ze służbami specjalnymi PRL. Rozpisano przedterminowe wybory i zgłosił się tylko jeden kandydat. To były członek miejsko-gminnego komitetu PZPR, absolwent Wieczorowego Uniwersytet Marksizmu-Leninizmu. W radzie zastąpi tajnego współpracownika. O, i to jest dopiero dobra zmiana.

| red: mik

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok