Radio Białystok | Felieton | Zabrakło soli - felieton Marka Gąsiorowskiego

Zabrakło soli - felieton Marka Gąsiorowskiego


Po raz pierwszy od kilku lat zawitała do nas mroźna i śnieżna zima. To niby nic nadzwyczajnego w naszej strefie klimatycznej, ale taka zima, jaką mamy teraz, to taki nieproszony gość. Ale nawet taki gość swoje prawa ma.

Trudne warunki na białostockich ulicach, fot. Monika Kalicka
Trudne warunki na białostockich ulicach, fot. Monika Kalicka

Zabrakło soli - felieton Marka Gąsiorowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O tym, jakie to prawa, wie niemal każdy – mróz, opady śniegu, zawiane ulice, śliskie chodniki, pękające rury z wodą i wiele innych zjawisk kojarzonych z zimą. O tym nie do końca pamiętał Tadeusz Truskolaski, jakby nie patrzeć - prezydent Białegostoku. Człowiek odpowiedzialny za to, by było w mieście bezpiecznie, by takiej zimie, jaką mamy teraz, dać właściwy odpór. 

Zima po Białymstoku tymczasem hula w najlepsze - ślisko na ulicach, lód na chodnikach. Niby pługi jeżdżą, ale marny tego efekt - tylko wygładzają śnieg zalegający na jezdniach. Internauci na Twittrze i Facebooku piszą: "Sól, panie prezydencie! Gdzie podziała się sól!". Sól, o czym mają prawo nie wiedzieć piłkarze Jagi przybywający do Białegostoku z ciepłych krajów, zamienia lód w wodę, a woda to nie lód. Na jezdniach i chodnikach jest mokro, ale nie ślisko i jest o wiele bezpieczniej. Aż dziwne, że prezydent blisko 300-tysięcznego miasta takie oczywistości mógł przeoczyć.

Dlaczego tak uważam? Ano dlatego, że władze miasta podpisały umowę z podmiotami odpowiedzialnymi za utrzymanie stanu dróg zimą, ale okazało się, że owe firmy mają problem z dostępem do soli. Niejeden z nas na tę wieść klnie pod nosem. Jako mieszkaniec stolicy Podlasia deklaruję, że jeśli tylko ktoś z osób odpowiedzialnych za odśnieżanie dróg w mieście się do mnie zgłosi, nieodpłatnie, z własnej nieprzymuszonej woli oddam kilogram soli gruboziarnistej, wprost z Wieliczki. Liczę, że znajdą się również inni, którzy tak postąpią, bo niestety pan prezydent szuka rozpaczliwie pomocy. Sugeruje firmie MPO, by ta udostępniła sól podmiotom, które wygryzły ją z rynku i teraz próbują odśnieżać Białystok. I tu muszę podważyć ekonomiczne kwalifikacje pana prezydenta. Mimo najszczerszych chęci nie udało się znaleźć drugiego takiego przykładu, gdzie wyrzucony z rynku usług podaje rękę tym, którzy go wypchnęli z tegoż rynku, czyli podaje rękę konkurencji. To się w żaden sposób nie opłaca.

Czy całego zamieszania można było uniknąć? Moim zdaniem tak. Należało jednak myśleć o tym, ustalając warunki przetargu. Przykład, jak trzeba było sprawę załatwić, pan Tadeusz Truskolaski mógł wziąć z dziedziny, którą najprawdopodobniej kocha, czyli z piłki nożnej. PZPN, by mieć gwarancję, że to, co zaplanował, zostanie dokładnie zrealizowane, udziela klubom licencji. Sprawdza, czy uczestniczący w rozgrywkach mają warunki, by sprostać wymaganiom, chodzi o budżet, bazę sportową, infrastrukturę. W przypadku odśnieżania nie jest to taka prosta umowa, bowiem ściśle wiąże się z bezpieczeństwem mieszkańców. Warto było już na samym początku zażądać, by firmy kandydujące do odśnieżania przedstawiły gwarancję na dostawę niezbędnych materiałów takich, jak na przykład sól. Wtedy byłby porządek w mieście. Nie byłoby tylu kar nakładanych na firmy, a wielu ludzi spędziłoby zimę bez urazów rąk i nóg czy samochodowych stłuczek. Zresztą poszkodowani i tak o zadośćuczynienie zwrócą się do miasta.

Dziś pan prezydent udaje srogiego cara. Naprędce zwołuje posiedzenia sztabu kryzysowego, okłada karami firmy odśnieżające. Kreuje swój wizerunek jako kogoś, kto znakomicie dba o sprawy białostoczan. Może ktoś da na to się nabrać, to jednak raczej taki amatorski teatrzyk, odgrywany po to, by ukryć swoją wcześniejszą nieudolność.    

   

| red: skStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok