Radio Białystok | Felieton | Obława upamiętniana podwójnie - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Obława upamiętniana podwójnie - felieton Tomasza Kubaszewskiego

autor: Tomasz Kubaszewski

11.07.2022, 13:46, akt. 13:47

Okazuje się, że obsługa kalendarza nie jest aż tak prosta, jakby mogło się wydawać. Wystarczy, iż człowiek zapomni przewrócić kartki i już nie wie, w jakiej jest rzeczywistości.

Uroczystości w Gibach upamiętniające ofiary Obławy Augustowskiej, fot. Marta Sołtys
Uroczystości w Gibach upamiętniające ofiary Obławy Augustowskiej, fot. Marta Sołtys


0:00
0:00
Obława upamiętniana podwójnie - felieton Tomasza Kubaszewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Normalnie, to 12 lipca mamy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Wyższego rangą aktu prawnego nie ma.

To oczywiste dla premiera, który w minioną niedzielę (10.07) pojawił się w Gibach podczas obchodów zbrodni dokonanej przez Sowietów w lipcu 1945 roku, dla wojewody podlaskiego, niektórych posłów, Instytutu Pileckiego, a przede wszystkim - dla rodzin ofiar obławy. Dlatego rocznicę obchodzą w niedzielę przypadającą najbliżej tego 12 lipca.

Ale kwestie związane z obsługą kalendarza nie są już tak oczywiste choćby dla białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który w rozesłanym do mediów komunikacie zaprosił na uroczystości w tym samym miejscu, jednak za tydzień. Podobnie rzecz się ma w przypadku biskupa ełckiego. Do tej pory pewne rozbieżności związane z obchodami świąt występowały, tyle że dotyczyły one wyłącznie różnic z kalendarzem prawosławnym. 

Właściwie to nie wiadomo, dlaczego w naszym regionie już drugi rok z rzędu odbywają się podwójne obchody rocznicy Obławy Augustowskiej. Choć tak naprawdę to dobrze, że aż tylu chętnych jest dzisiaj do upamiętniania tej sowieckiej zbrodni. Włącznie z tymi, którzy już w czasach demokracji mocno się wzbraniali, by - jak tłumaczyli - nie drażnić Rosji. Rok temu na tych drugich obchodach to oni się głównie gromadzili.

Trudno powiedzieć, jak będzie tym razem. Czy to, że wśród współorganizatorów jest miasto, które bez żadnych problemów wynajmuje samorządowe pomieszczenia na spotkanie antyrządowej Grupy Granica coś może oznaczać, czy nie? A może pojawi się mieszkający w pobliżu były prezydent Bronisław Komorowski, który w czasach znakomitych ponoć relacji z Rosją tak poruszał kwestię wyjaśnienia wszystkich okoliczności obławy, że ich nie poruszył.

Pewne jest natomiast, że nie będzie tam przedstawicieli skupiającego rodziny zamordowanych Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Ale oni przecież nie są najważniejsi, prawda?

| red: kap

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Może by w końcu otrzeźwieć? - felieton Tomasza Kubaszewskiego

4.07.2022, 11:02

Od wielu miesięcy nie potrafiłem znaleźć racjonalnego wytłumaczenia dla tego, co dzieje się na polsko-białoruskiej granicy. To znaczy, nie dla działań Łukaszenki czy Putina, bo to jest chyba oczywiste, ale dla postaw niektórych władz gminnych, aktywistów z całego kraju, celebrytów, czy dziennikarzy.


Dlaczego ludzie nie chowają się w ziemiankach? - felieton Tomasza Kubaszewskiego

27.06.2022, 12:19

Po mediach hiszpańskich, teraz - już po raz kolejny - polskie podgrzewają temat tzw. przesmyku suwalskiego. Z tej okazji jedna z czołowych stacji telewizyjnych zaprosiła do swojego głównego programu prezydenta Suwałk. Prezydent wystąpił zaraz po Grzegorzu Schetynie, ale chyba związku to nie miało.


Gorzej niż koronawirus - felieton Tomasza Kubaszewskiego

20.06.2022, 12:41

Jak człowiek nie dostanie podwyżki, to od razu robi mu się gorzej. Wprawdzie takiej jednostki chorobowej nie ma, jednak lekarze są w stanie poradzić sobie z każdym wyzwaniem.


A może proteścik w Moskwie? - felieton Tomasza Kubaszewskiego

13.06.2022, 07:59

W sobotę chciałem zatankować na stacji Orlenu. Uniemożliwili mi to kierowcy, którzy protestowali przeciwko wysokim cenom paliw, blokując dostęp do dystrybutorów. Nie miałem wyjścia - pojechałem do konkurencji - firmy zagranicznej. A tam 10 groszy drożej.

ZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANAfot. Renata Siepka
23.01.2023, 10:46, akt. 24.01.2023, 10:56

Zafundował ludziom gehennę - felieton Tomasza Kubaszewskiegofot. Adam Dąbrowski
3.01.2023, 14:17, akt. 14:21

Kalendarzowy felieton Adama Dąbrowskiego
fot. Sylwia Krassowska
24.11.2022, 15:20, akt. 29.11.2022, 12:25

Strażnicy Konstytucji - felieton Marka Gąsiorowskiego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok