Radio Białystok | Felieton | Podwyżkami władze się nie przejmują - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Podwyżkami władze się nie przejmują - felieton Tomasza Kubaszewskiego

autor: Tomasz Kubaszewski

23.08.2022, 14:07, akt. 14:16

Co dzisiaj spędza mieszkańcom Białegostoku czy Suwałk sen z powiek? Książka do historii trudna do przyjęcia dla postkomunistycznych elit? Taki, czy inny koncert lub festiwal, w którym będzie można wziąć udział? Wspieranie organizowanego przez Putina i Łukaszenkę nielegalnego przekraczania wschodniej granicy?

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Podwyżkami władze się nie przejmują - felieton Tomasza Kubaszewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nie, panie i panowie prezydenci, burmistrzowie oraz wójtowie. Ludzie zastanawiają się, jak przetrwać. Bo rachunki m.in. za ogrzewanie i wodę pójdą ostro w górę. Tak ostro, że niektórych po prostu nie będzie stać na ich opłacenie. A spółki zajmujące się dostawą ciepła, czy wody są własnością poszczególnych samorządów. Nie, jak się pewnie niektórym wydaje, rządu! 

To prezydent lub burmistrz decyduje tak naprawdę, czy mieszkańcy zapłacą o 100 procent więcej, czy o 50. Teraz wychodzi, jak dbało się o budowę kotłów na biomasę i każde inne ograniczanie kosztów własnych. Dbało się? Niech na to pytanie każdy samo sobie odpowie. 

To oczywiste, że ze względu na sytuację międzynarodową, te podwyżki są nieuniknione. Choć pewnie byłyby znacznie niższe, gdyby nie wymyślony w Brukseli system opłat za prawo do emisji dwutlenku węgla. Z tego tytułu taki suwalski PEC musiał zapłacić w ubiegłym roku 20 milionów złotych, a w tym zapłaci jeszcze więcej. Tyle, że tak naprawdę to nie PEC płaci, lecz mieszkańcy. Jakoś nie słyszałem, aby któryś z naszych polityków kiedykolwiek się temu w Brukseli zdecydowanie sprzeciwił. 

Przewidując to, co się stanie, jeden z suwalskich radnych zaproponował trzy miesiące temu, by władze miasta znalazły sposób na dofinansowanie miejscowego przedsiębiorstwa energetyki cieplnej. Taki, aby przewidywane podwyżki były jak najmniejsze. Propozycja została zignorowana. Za to władze zorganizowały kolejny festiwal. 

| red: kap

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Niedouczeni potomkowie chłopów folwarcznych - felieton Tomasza Kubaszewskiego

1.08.2022, 10:52

- To ma być impreza kulturalna, czy wiec polityczny? - zapytał mnie znajomy, mając na myśli organizowany za pieniądze suwalskich podatników festiwal "Wajda na nowo". No i zwrócił uwagę na listę gości. Praktycznie wszyscy z tych samych, antyrządowych ławek. I to z jednego z pierwszych rzędów.


Tragedia wisi na włosku - felieton Tomasza Kubaszewskiego

25.07.2022, 12:35

Rozwijanie turystyki najlepiej wychodzi na konferencjach, sympozjach i w ogóle podczas niekończących się debat. Przeprowadzanych zazwyczaj za jakieś unijne pieniądze, z których lwia część trafia do kieszeni organizatorów.


Za dużo igrzysk? - felieton Tomasza Kubaszewskiego

19.07.2022, 12:34

Radny ze znajdującego się w woj. warmińsko-mazurskim Ełku rozesłał do mediów swoje wystąpienie na temat wyłączania latarni ulicznych w tym mieście. Powołał się na przykład Suwałk, które już to zrobiły. Trzeba przyznać, że był mało precyzyjny.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztorfot. Renata Siepka
23.01.2023, 10:46, akt. 24.01.2023, 10:56

Zafundował ludziom gehennę - felieton Tomasza Kubaszewskiegofot. Adam Dąbrowski
3.01.2023, 14:17, akt. 14:21

Kalendarzowy felieton Adama Dąbrowskiego
fot. Sylwia Krassowska
24.11.2022, 15:20, akt. 29.11.2022, 12:25

Strażnicy Konstytucji - felieton Marka Gąsiorowskiego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok