Wszystko o karcie EKUZ

[Artykuł sponsorowany]

31.03.2021, 09:02, akt. 09:07


Wszystko o karcie EKUZ
Wszystko o karcie EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to zabezpieczenie, które pozwala na leczenie się na terenie Europy. Jak jednak wyrobić kartę i z niej korzystać? Więcej szczegółów znajdziesz w tym tekście. 

Gdzie wyrobić kartę?


Karta EKUZ to dokument, którego posiadaczem można stać się w zaledwie chwilę. Wystarczy tylko, że udasz się do najbliższego oddziału NFZ i złożysz stosowny wniosek. W takim wypadku na kartę możesz liczyć już po 15 minutach. Jeśli nie jesteś fanem osobistego załatwiania tego typu spraw, zawsze pozostaje Ci przesłanie wniosku tradycyjną pocztą, poprzez wiadomość e-mail albo Skrzynkę Podawczą na koncie ePUAP. Dowiedz się więcej o warunkach przystąpienia do programu z tego wpisu: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/a/jak-uzyskac-europejska-karte-ubezpieczenia-zdrowotnego/10.html.

Co oferuje karta EKUZ?


Jako posiadacz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz liczyć na podstawową opiekę medyczną poza granicami Polski. Ważne jest jednak to, że zakres Twojej pomocy będzie taki sam, jaki mogą otrzymać mieszkańcy kraju, w którym aktualnie się znajdujesz. Pamiętaj, że przywilej leczenia się poza granicami Polski jest obarczony również pewnymi obowiązkami. W niektórych krajach pacjenci uczestniczą w kosztach za usługi medyczne i pokrywają część honorarium lekarza z własnej kieszeni. Miej to na uwadze, wybierając się do Austrii i Francji.

Gdzie obowiązuje karta EKUZ?


Zgodnie ze swoją nazwą Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obejmuje swoim zasięgiem wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Mając dokument, możesz leczyć się w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.

Jakich usług nie pokrywa karta EKUZ?


Musisz sobie uświadomić, że EKUZ to nie polisa turystyczna i ma o wiele mniejszy zakres ochrony. W ramach programu nie licz na pokrycie kosztów:

  • planowanych zabiegów,
  • zabiegów, które nie są koniecznością,
  • pomocy w prywatnych placówkach,
  • transportu medycznego do Polski,
  • transportu zwłok,
  • OC,
  • rekompensaty za opóźniony lot i zagubione bagaże.

Jak w praktyce skorzystać z katy EKUZ?


Jeśli podczas pobytu poza granicami Polski będziesz wymagać opieki medycznej, to procedura skorzystania z karty EKUZ jest bardzo łatwa. Poniżej znajdziesz, opisane krok po kroku, co należy zrobić.

  • Znajdź placówkę publicznej opieki medycznej, która ma podpisaną umowę z lokalnym ubezpieczycielem. Pamiętaj, że EKUZ nie działa w prywatnych klinikach.
  • Udaj się do wybranej przychodni lub szpitala. Miej przy sobie dowód osobisty oraz kartę EKUZ, ponieważ personel medyczny będzie chciał zweryfikować, czy są formalne przesłanki do udzielenia Ci pomocy.
  • Jeśli Twoja weryfikacja przejdzie pozytywnie, zostaniesz obsłużony zgodnie z zakresem, na jaki pozwala karta EKUZ. W niektórych krajach możesz też zostać poproszony o uregulowanie części honorarium z własnej kieszeni. Miej to na uwadze i zabierz ze sobą gotówkę, ponieważ nie wszędzie będziesz mógł zapłacić kartą.

Poznaj inne rozwiązania


Karta EKUZ to nie wszystkie ubezpieczenia, które mogą pomóc Ci w zabezpieczeniu się przed finansowymi konsekwencjami niektórych zdarzeń. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź na witrynę: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/ i wybierz rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania i zapewni spokój podczas zagranicznego pobytu.

 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Szpiedzy, wielka historia i miłość

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok