Radio Białystok | Sport | Jagiellonia przegrywa z Zagłębiem Lubin w piłkarskiej ekstraklasie [zdjęcia]

Jagiellonia przegrywa z Zagłębiem Lubin w piłkarskiej ekstraklasie [zdjęcia]

26.09.2020, 21:59, akt. 27.09.2020, 01:40

Jagiellonia Białystok przegrała 0:1 (0:1) z Zagłębiem Lubin w meczu piłkarskiej ekstraklasy. Jedynego gola jeszcze w pierwszej połowie strzelił Lorenco Simić. Żółto-czerwoni nie wykorzystali szansy na wskoczenie na pozycję wicelidera ekstraklasy.

Przemysław Mystkowski, Jagiellonia Białystok - Zagłębie Lubin, 26.09.2020, fot. Joanna Szubzda

Pierwsza porażka Jagiellonii

Jagiellonia nie zdołała przełamać złych statystyk ze spotkań z Zagłębiem w ostatnich dwóch sezonach (trzy porażki i remis) i w sobotni (26.09) wieczór przegrała u siebie z lubinianami 0:1. To jej pierwsza porażka w tym sezonie i trzeci mecz bez zwycięstwa na własnym boisku.

W pierwszej połowie lepsi byli goście, którzy bardzo skutecznie ograniczyli wszelkie ofensywne poczynania Jagiellonii, a do tego sami stwarzali groźne sytuacje. O ile w 7. min Patryk Szysz uderzył w środek bramki, nie dając się wykazać bramkarzowi gospodarzy, to już akcja rozpoczęta dwie minuty później zakończyła się golem.

Lorenco Simić strzelcem jedynego gola

W 9. min. najpierw serię podań lewą stroną zakończył strzałem z ostrego kąta Sasa Balic, a Pavels Steinbors piłkę odbił na rzut rożny. Ten wykonał Filip Starzyński, a akcję zakończył celnym uderzeniem głową Lorenco Simic, który wygrał powietrzny pojedynek ze stoperami Jagiellonii. Co prawda trafił piłkę tyłem głowy, ale pokonał łotewskiego bramkarza białostoczan.

Jagiellonia wyraźnie nie radziła sobie z obroną lubinian; w pierwszej połowie nie oddała żadnego celnego strzału. Długie podania i dośrodkowania białostockich piłkarzy były niecelne, brakowało szybkich wymian piłki czy zagrań prostopadłych.

Za to Zagłębie mogło podwyższyć wynik; w 29. min zdobyło gola, ale strzelec bramki Samuel Mraz był na spalonym. 10 minut później już wszystko było w porządku, ale tu nie popisał się Łukasz Poręba, który z sześciu metrów przestrzelił. Uderzył głową, ale piłka przeszła obok słupka - dośrodkowywał Sasa Zivec.

Jaga zaatakowała w drugiej połowie

Druga połowa to już znaczna przewaga Jagiellonii, jednak nie udokumentowana bramkami. Ale trudno o nie, gdy z pomeczowych statystyk wynika, iż pierwszy celny strzał gospodarze oddali dopiero w 90. min (uderzenie Jesusa Imaza wypiąstkował Dominik Hładun). Gospodarze grali w tej części spotkania szybciej, więcej było prostopadłych zagrań, ale albo brakowało skuteczności albo dobrze spisywali się obrońcy, zwłaszcza para stoperów Zagłębia.

Najlepsze okazje Jagiellonia miała w pierwszym kwadransie po przerwie, m.in. uderzenie Jakova Puljica z pola karnego zablokowali obrońcy, a Taras Romanczuk po rzucie rożnym uderzył nad bramką mniej więcej ze środka pola karnego. W 60. min indywidualną akcję Martina Pospisila kończył strzałem z bliska Imaz, ale uderzył wzdłuż bramki. W 88. min niezłym uderzeniem popisał się Fedor Cernych, który zagrał po raz pierwszy po powrocie do białostockiej drużyny, ale minimalnie przestrzelił.

W ostatniej akcji meczu Ariel Borysiuk nie trafił z rzutu wolnego z ok. 18 metrów i goście mogli cieszyć się z trzech punktów.

Jagiellonia Białystok - KGHM Zagłębie Lubin 0:1 (0:1)

Bramka: 0:1 Lorenco Simic (10-głową).

Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Taras Romanczuk. KGHM Zagłębie Lubin: Patryk Szysz, Sasa Balic, Jakub Wójcicki.

Sędzia: Wojciech Myć (Lublin). Widzów: 5 881.

Jagiellonia Białystok: Pavels Steinbors – Paweł Olszewski, Bogdan Tiru, Błażej Augustyn (78. Ariel Borysiuk), Bodvar Bodvarsson, Maciej Makuszewski (46. Tomas Prikryl), Taras Romanczuk, Martin Pospisil, Przemysław Mystkowski (56. Bartosz Bida), Jesus Imaz, Jakov Puljic (73. Fedor Cernych).

KGHM Zagłębie Lubin: Dominik Hładun - Kacper Chodyna, Lorenco Simic, Lubomir Guldan, Sasa Balic, Sasa Zivec, Filip Starzyński (76. Jakub Żubrowski), Jewgienij Baszkirow, Łukasz Poręba (89. Jakub Wójcicki), Patryk Szysz, Samuel Mraz (63. Rok Sirk).

Nie chodzi tylko o serię meczów bez przegranej, ale też o pierwsze zwycięstwo na własnym boisku. W sobotę (26.09) Jagiellonia Białystok gra z KGHM Zagłębie Lubin w 5. kolejce piłkarskiej ekstraklasy. Do tej pory w spotkaniach przy Słonecznej żółto-czerwoni dwukrotnie remisowali.

Ekstraklasa wyróżniła dwóch piłkarzy Jagiellonii w "jedenastce" kolejki

22.09.2020, 14:36

Dwóch piłkarzy Jagiellonii Białystok zostało wyróżnionych w najlepszej "jedenastce" PKO Ekstraklasy, po poniedziałkowym (21.09) zwycięstwie nad Piastem Gliwice.

Jagiellonia po pięknej bramce Imaza pokonała Piasta Gliwice [skrót meczu]

21.09.2020, 17:36

W 4. kolejce PKO Ekstraklasy Jagiellonia Białystok mierzyła się na wyjeździe z Piastem Gliwice. Żółto-czerwoni do przerwy remisowali z gliwiczanami 0:0. W drugiej części spotkania to piłkarze Jagi objęli prowadzenie. Bramkę - po strzale z dystansu - zdobył Jesus Imaz. Gol ten ostatecznie dał zwycięstwo żółto-czerwonym.

Bogdan Zając: mieliśmy dobre i złe momenty w grze [wideo]

21.09.2020, 17:31

Jesus Imaz: złe miesiące są już za mną [wideo]

Fernan Lopez nowym piłkarzem Jagiellonii Białystok

19.09.2020, 10:00

Fernan Lopez jest wychowankiem Celty Vigo, ale w swoim kraju grał jedynie na 3. poziomie ligowym.

Fedor Cernych wrócił do Jagiellonii Białystok

17.09.2020, 19:36

Jagiellonia ogłosiła kolejny letni transfer. Tym razem do żółto-czerwonych dołączył Fedor Cernych.

Obrońca Jagiellonii w najlepszej "jedenastce" 3. kolejki PKO Ekstraklasy [skrót meczu]

15.09.2020, 11:17

PKO Ekstraklasa wyróżniła najlepszych piłkarzy minionej ligowej kolejki.

Klasyczny mecz dwóch połów - Jagiellonia przegrywała, ale ostatecznie zremisowała 2:2 z Podbeskidziem Bielsko-Biała

12.09.2020, 07:01

Jagiellonia Białystok w 3. kolejce PKO Ekstraklasy podejmowała drużynę Podbeskidzia Bielsko-Biała. Do przerwy zespół trenera Bogdana Zająca przegrywał z "Góralami" 0:2. Po przerwie piłkarze Jagiellonii odrobili straty. Najpierw gola strzelił napastnik Jakov Puljić, a później bramkę wyrównującą zdobył Jesus Imaz.

Bogdan Zając: zabrakło nam skuteczności i dłuższej dominacji [wideo]

11.09.2020, 12:15