Radio Białystok | Tokio 2021 | Żeglarstwo - Polacy liczą się w walce o medale

Żeglarstwo - Polacy liczą się w walce o medale

29.07.2021, 13:09, akt. 13:16

Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar-Hill (UKS Wiking Toruń) utrzymały prowadzenie po drugim dniu żeglarskich zmagań na igrzyskach w klasie 470. Z czwartego miejsca do sobotniego wyścigu medalowego w klasie RS:X przystąpi Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk).

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Piotr Myszka na razie jest czwarty

Po dziewięciu startach Piotr Myszka był czwarty. W czwartek 40-letni zawodnik zajął dziewiątą, piątą i drugą pozycję, ale nie zdołał awansować w klasyfikacji generalnej. Polak ma jednak szansę nawet na srebrny medal.

Do rozegrania w sobotę pozostał tylko podwójnie punktowany wyścig medalowy z udziałem 10 najlepszych deskarzy i Myszka traci do drugiego Francuza Thomasa Goyarda pięć, a do trzeciego Mattii Camboniego trzy punkty.

W wyścigu medalowym, aby "przeskoczyć" rywali i zająć miejsce na podium, Myszka musi wyprzedzić o dwie lokaty Camboniego, albo o trzy Goyarda.

W gronie 25 deskarzy poza zasięgiem jest znakomity Holender Kiran Badloe. Niezależnie od wyników ostatniego startu tegoroczny mistrz świata i Europy zapewnił sobie zwycięstwo.


Zofia Klepacka bez medalu

Bez medalu wróci do kraju Zofia Klepacka. Przed sobotnim wyścigiem medalowym reprezentantka Legii Warszawa jest wśród 27 zawodniczek dziewiąta i ma aż 50 punktów więcej od trzeciej Charline Picon.

Francuzka będzie miała jednak spore problemy z obroną wywalczonego pięć lat temu w Rio de Janeiro tytułu. Traci bowiem do prowadzącej Chinki Yunxiu Lu sześć "oczek" oraz dwa do drugiej Emmy Wilson. Musi zatem nie tylko wyprzedzić ostatnim w starcie Brytyjkę, ale jednocześnie dotrzeć na metę trzy lokaty przed Chinką.


Polki na razie najlepsze w klasie 470

Nadal znakomicie w klasie 470 radzą sobie Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill, które w środę okazały się najlepsze w obu wyścigach. Tym razem były drugie i piąte, ale wciąż otwierają stawkę 21 załóg.

Polki wyprzedzają złote medalistki czempionatu globu sprzed dwóch lat i aktualne wicemistrzynie Starego Kontynentu Brytyjki Hannah Mills (to aktualna mistrzyni olimpijska) i Eilidh McIntyre oraz brązowe medalistki igrzysk w Rio oraz mistrzynie Europy Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz.

U mężczyzn nie ma biało-czerwonych.


W klasie Finn nie ma Polaków

W klasie Finn rywalizuje 19 żeglarzy (bez Polaka). Na pierwsze miejsce z czwartego przesunął się broniący tytułu pięciokrotny mistrz świata i dwukrotny Europy Brytyjczyk Giles Scott, który wygrał cztery z sześciu wyścigów, drugi jest srebrny medalista ostatniego czempionatu globu Hiszpan Joan Cardona Mendez, a trzeci aktualny mistrz Starego Kontynentu i mistrz świata z 2018 roku Węgier Zsombor Berecz,


Magdalena Kwaśna 16. w klasie Radial

Po ośmiu startach w klasie Laser Radial wśród 44 zawodniczek 16. jest Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice).

Prowadzenie utrzymała brązowa medalistka igrzysk z Rio i wicemistrzyni Europy z ubiegłego roku z Gdańska Dunka Anne-Marie Rindom, a w czołowej trójce plasują się ponadto Finka Tuula Tenkanen i Szwedka Josefin Olsson. Siódma jest mistrzyni olimpijska sprzed pięciu lat z Brazylii i czterokrotna mistrzyni świata Holenderka Marit Bouwmeester.


W klasie Laser Standard nie ma Polaka

Ściga się 35 żeglarzy, a pierwszą lokatę zajmuje aktualny wicemistrz globu Australijczyk Matthew Wearn, drugi jest srebrny medalista olimpijski z Londynu oraz mistrz świata z 2017 i 2018 roku Cypryjczyk Pavlos Kontides, a trzeci Norweg Hermann Tomasgaard.


W klasie 49er Polacy nie poprawili lokat

Dwa zaległe wyścigi rozegrano w klasie 49er, ale Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński nie zdołali poprawić swoich notowań. Skiffiści AZS AWFiS Gdańsk dopłynęli na metę na dziewiątej oraz 10. pozycji i w gronie 19 załóg nadal sklasyfikowani są na 13. miejscu.

Liderami są Brytyjczycy Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell, którzy wyprzedzają Hiszpanów Diego Botina le Chevera i Iago Lopeza Marrę oraz Dunczyków Jonasa Warrera i Jakoba Prechta Jensena. Czwartą lokatę zajmują broniący tytułu Nowozelandczycy Peter Burling i Blair Tuke.


Biało-czerwoni nie ścigają się w katamaranach Nacra 17

Na czele 20 mieszanych załóg wciąż znajdują się ubiegłoroczni mistrzowie Europy Włosi Ruggero Tita i Caterina Banti, a za nimi sklasyfikowani są złoci medaliści czempionatu globu z 2020 roku Brytyjczycy John Gimson i Anna Burnet oraz Niemcy Paul Kohlhoff i Alica Stuhlemmer.

Na czołową trójkę mocno naciskają broniący tytułu Argentyńczycy, 59-letni Santiago Lange, który uczestniczy w siódmych igrzyskach, i Cecilia Saroli.

W czwartek wolne miały tylko zawodniczki w klasie 49erFX. Po sześciu startach debiutujące w tej imprezie Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS) są w gronie 21 załóg 10.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Paweł Spisak nie wystąpi w Tokio - koń polskiego jeźdźca nie przeszedł przeglądu weterynaryjnego

29.07.2021, 09:50

Jeździec Paweł Spisak nie wystąpi w WKKW podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Banderas, czyli koń, którego dosiada na co dzień, nie przeszedł pierwszego przeglądu weterynaryjnego i nie został dopuszczony do rywalizacji.


Drugi tyczkarz nie wystąpi z powodu COVID-19

29.07.2021, 08:30

Argentyńczyk German Chiaraviglio jest drugim tyczkarzem, który nie wystąpi w igrzyskach olimpijskich w Tokio z powodu pozytywnego testu na obecność koronawirusa. Wcześniej z rywalizacji wycofać się musiał jeden z kandydatów do medalu, dwukrotny mistrz świata Amerykanin Sam Kendricks.


Kubot i Świątek nie zdobędą medalu

29.07.2021, 07:51

Iga Świątek i Łukasz Kubot odpadli w ćwierćfinale turnieju miksta podczas igrzysk olimpijskich w Tokio.


Poznajemy olimpijskie sporty - łucznictwo

29.07.2021, 07:48

W cyklu „Poznajemy olimpijskie sporty” czas na dyscyplinę dość w Polsce niszową. Łucznictwo jest jednak obecne na igrzyskach od prawie samego początku, choć był też okres, że wypadło z olimpijskiego programu na ponad 50 lat.


Czwartek na IO - występy Polaków

29.07.2021, 00:01

Iga Świątek i Łukasz Kubot odpadli w ćwierćfinale turnieju miksta podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Rywalizację kontynuują żeglarze, biało-czerwoni mają tam kilka medalowych szans. W judo - w 1/8 finału odpadła mistrzyni Europy Beata Pacut.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie

źródło: Chaay_tee/stock.adobe.com
8.08.2021, 12:38, akt. 12:45

Olimpijski alfabet z Tokio
źródło: facebook.com/Białostocki-Klub-Karate
SPORT
6.08.2021, 19:38, akt. 20:12

Poznajemy olimpijskie sporty - karateźródło zdjęcia: ink drop/stock.adobe.com
TOKIO
6.08.2021, 07:22, akt. 17:18

Złoto Tomali i srebro AndrejczykŚcianka wspinaczkowa, fot. Barbara Sokolińska
SPORT
5.08.2021, 14:59, akt. 6.08.2021, 07:17

Poznajemy olimpijskie sporty - wspinaczkaFot. Dariusz Ryżykow
SPORT
4.08.2021, 15:01, akt. 15:14

Poznajemy olimpijskie sporty - zapasy


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok