Radio Białystok | Tokio 2021 | Olimpijska sobota - piewsze złoto Polaków i dyskwalifikacja w medalowym wyścigu żeglarskim

31.07.2021, 03:21, akt. 20:13

Sobota przyniosła reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie w Tokio pierwsze złoto. Zdobyli je lekkoatleci w sztafecie mieszanej 4x400 m. Walczący o podium w klasie RS:X żeglarz Piotr Myszka został zdyskwalifikowany w wyścigu medalowym.

Lekkoatletyka -  złota sztafeta

Polacy: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński - zostali mistrzami olimpijskimi w Tokio w rywalizacji sztafet mieszanych 4x400 m. Polacy uzyskali czas 3:09,87. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Dominikany, a trzecie - Amerykanie.

Więcej: Niesamowita sztafeta 4x400 - jest złoto!

Do półfinałów biegu na 800 metrów awansowali Mateusz Borkowski i Patryk Dobek. Pierwszy z nich zajął drugie miejsce w swoim biegu eliminacyjnym, a Dobek byl w swoim trzeci. Borkowski uzyskał czas 1.45,34, przegrywając zaledwie o 0,01 s na finiszu z Kenijczykiem Emmanuelem Kipkurui Korirem. Natomiast czas Dobka to 1.46,59. W tym biegu najlepszy był Meksykanin Jesus Lopez - 1.46,14, przed Belgiem Eliottem Crestanem - 1.46,19. Półfinały w niedzielę o 13:25.

Pia Skrzyszowska i Klaudia Siciarz awansowały do półfinału rywalizacji na 100 m przez płotki. Pierwsza z nich - aktualna młodzieżowa mistrzyni Europy - w swojej serii była trzecia, ustanawiając przy okazji nowy rekord życiowy czasem 12,75 sek. Nieco gorzej spisała się Siciarz, która ukończyła swój bieg eliminacyjny na 6. pozycji, ale dzięki dobremu rezultatowi - 12,98 sek. - znalazła się w kolejnej rundzie. Półfinały w niedzielę o 12:45.

W finale skoku o tyczce zobaczymy tylko jednego Polaka. Awansował Piotr Lisek, który uzyskał 11. rezultat kwalifikacji, pokonując poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5,75 m. Odpadli 15. Robert Sobera (5,65 m) i 28. Paweł Wojciechowski (5,30 m). Finał we wtorek (12:20).

Więcej: Lisek w finale skoku o tyczce, odpadli Wojciechowski i Sobera

Joanna Linkiewicz w półfinale na 400 m przez płotki. Polka w swoim biegu eliminacyjnym zajęła 4. miejsce z czasem 54,93 sek. - to nowy rekord życiowy 31-latki. Do kolejnej rundy awansowały po cztery najlepsze zawodniczki z każdego biegu oraz cztery z dalszych pozycji zgodnie z osiągniętymi rezultatami. Najlepszy wynik eliminacji uzyskała Amerykanka Dalilah Muhammad (53,97 sek.), a Linkiewicz została sklasyfikowana na 10. miejscu. Półfinały - w poniedziałek.

Joanna Jóźwik nie wystąpi w finale rywalizacji na 800 m. Polka w swoim półfinale zajęła 5. miejsce z czasem 2:02,32 i nie zdołała zakwalifikować się do decydującego biegu.

Żeglarstwo - falstart i dyskwalifikacja Myszki

Szansę na medal miał rywalizujący w żeglarskiej klasie RS:X Piotr Myszka. Przed decydującym wyścigiem 36-latek zajmował czwarte miejsce. Niestety w wyścigu medalowym Polak został zdyskwalifikowany za falstart. W efekcie zajął 6. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Więcej: Dramat Myszki. Falstart w wyścigu finałowym i dyskwalifikacja

Zofia Noceti-Klepacka zajęła 9. miejsce w regatach olimpijskich w windsurfingowej klasie RS:X. Złoty medal igrzysk w Tokio zdobyła Chinka Yunxiu Lu. W finałowym wyścigu Polka uplasowała się na 5. pozycji.

W poniedziałkowym wyścigu medalowym w klasie 49er wystartują Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, ale bez szans na zajęcie miejsca na podium. Skiffiści okazali się nawet najlepsi w drugim sobotnim starcie, ale zajęli też w stawce 19 duetów 17. oraz 15. lokatę i pozostali na dziewiątej pozycji.

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda uplasowały się na 15. pozycji w żeglarskiej klasie 49er FX i nie awansowały do wyścigu medalowego. Polki w sobotę zajmowały kolejno: dwudzieste, osiemnaste i dziewiętnaste miejsce.

Pływanie: Majerski piąty na 100 m st. motylkowym

Jakub Majerski zajął piąte miejsce w finale 100 m st. motylkowym. Czas 50,92 jest rekordem Polski. Zwyciężył Amerykanin Caeleb Dressel, który ustanowił rekord świata - 49,45. Majerski zajął piątą lokatę ex aequo z Australijczykiem Matthew Temple.

Katarzyna Wasick awansowała do finału na 50 m stylem dowolnym. Polka zajęła w swoim półfinale 3. miejsce z czasem 24,26 sek. - to 5. rezultat tej fazy rywalizacji. Finał w niedzielę (ok. 3:40).

Paweł Juraszek odpadł w półfinale na 50 m stylem dowolnym. Polak uplasował się w swoim wyścigu na 6. pozycji z czasem 21,88 sek., co dało mu 14. rezultat półfinału.

Piłka plażowa - porażka w barażach

Piotr Kantor i Bartosz Łosiak przegrali z Hiszpanami Pablo Herrerą i Adrianem Gavirą 1:2 (29:31, 21:19, 7:15) w meczu barażowym o awans do 1/8 finału. Oba duety zajęły trzecie lokaty w swoich grupach.

Do najlepszej "16" turnieju olimpijskiego awansowali z drugiej pozycji w swojej grupie Grzegorz Fijałek i Michał Bryl. W poniedziałek ich rywalami w meczu o awans do ćwierćfinału będą Włosi Paolo Nicolai i Daniele Lupo, którzy w fazie grupowej wygrali z Kantorem i Łosiakiem  2:1.

Podnoszenie ciężarów, strzelctwo, jeździectwo, golf

Bartłomiej Adamus zajął 7. miejsce w podnoszeniu ciężarów w kategorii 96 kg podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Polak uzyskał w dwuboju 360 kg - 163 w rwaniu i 197 w podrzucie.
Złoty medal zdobył reprezentant Kataru Fares El-Bakh (402 kg - 177 + 225), który wyprzedził Wenezuelczyka Keydomara Vallenillę (387 kg - 177 + 210) i Gruzina Antona Pliesnoia (387 kg - 177 + 210).

Małgorzata Cybulska na koniu Chenaro 2 zajmuje 18. miejsce po ujeżdżeniu we
wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Jan Kamiński (Jard) plasuje się na 32. pozycji, a Joanna Pawlak (Fantastic Frieda) jest 55. Rezultaty uwzględniane są także w rywalizacji drużynowej, w której biało-czerwoni awansowali z 14. na 12. lokatę w stawce 15 reprezentacji. Kolejna część rywalizacji WKKW odbędzie się w niedzielę.

Najbardziej utytułowany krajowy golfista Adrian Meronk po sobotniej grze przesunął się o kilka miejsc w górę i jest na 46. pozycji, dzielonej z dwójką innych zawodowców. Jego łączny wynik to  -1. W niedzielę finał.

Aneta Stankiewicz zajęła 16. miejsce w eliminacjach strzelania z karabinu małokalibrowego w trzech postawach na dystanie 50 metrów i nie wystąpi w soobotnim finale olimpijskiej rywalizacji w  Tokio.

źródło: PAP, IAR | red: zmj

Poznajemy kolejne olimpijskie sporty w Polskim Radiu Białystok. Tym razem kolej na jeździectwo.

Polska sztafeta mieszana w finale z rekordem Europy

30.07.2021, 13:29

Polska lekkoatletyczna sztafeta mieszana 4x400 m powalczy w sobotę o złoty medal w finale igrzysk olimpijskich w Tokio. Start ok. 14:35 czasu polskiego.

Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok nie wystąpi w finale pchnięcia kulą w Tokio

30.07.2021, 13:06

Kulomiotka Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok nie zdołała awansować do finału pchnięcia kulą na igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Polscy siatkarze już pewni awansu do ćwierćfinału

30.07.2021, 09:11

Polscy siatkarze wygrali z Japonią 3:0 (25:22, 25:21, 26:24) w spotkaniu grupy A na igrzyskach olimpijskich w Tokio. To trzecie zwycięstwo na igrzyskach podopiecznych Vitala Heynena, którzy zapewnili sobie awans do ćwierćfinału.

Małachowski żegna się z igrzyskami. "Dałem z siebie wszystko"

30.07.2021, 08:27

Piotr Małachowski, dwukrotny srebrny medalista olimpijski w rzucie dyskiem, nie awansował do finału igrzysk w Tokio. - Dałem z siebie wszystko. Nie mam czego żałować - podkreślił lekkoatleta, który ma przed sobą już tylko jeden start przed zakończeniem kariery.

Sześcioro lekkoatletów z Podlasia rozpoczyna walkę o medale w Tokio [terminarz]

30.07.2021, 04:41

Rywalizację na igrzyskach w Tokio rozpoczynają lekkoatleci, w tym sześcioro reprezentantów województwa podlaskiego. Jako pierwsza wystąpiła kulomiotka Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok, która odpadła w eliminacjach.