Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Śledztwo ws. pożaru wieży kościoła umorzone

Białystok: Śledztwo ws. pożaru wieży kościoła umorzone

10.12.2013, 11:08, akt. 11:08

Oględziny kościoła św. Wojciecha w Białymstoku, foto: Wojciech Szubzda
Oględziny kościoła św. Wojciecha w Białymstoku, foto: Wojciech Szubzda

Przyczyną pożaru kościoła św. Wojciecha w Białymstoku było zwarcie instalacji elektrycznej, bez udziału osób trzecich - ustaliła, w oparciu o opinie biegłych z zakresu pożarnictwa, Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ i umorzyła śledztwo w tej sprawie.

Nie stwierdzono ani zaprószenia ognia ani podpalenia, więc wykluczono czynnik ludzki - powiedział szef prokuratury Anatol Pawluczuk.

Postanowienie o umorzeniu śledztwa nie jest jeszcze prawomocne, proboszczowi parafii przysługuje zażalenie.

W wyniku pożaru, który miał miejsce 15. września, spłonęła i uległa zawaleniu drewniana konstrukcja dachu wieży kościoła, spłonęło też drewniane wnętrze tej wieży. Spadające płonące elementy dachu wieży z dużym metalowym krzyżem uszkodziły część połaci głównego dachu nad świątynią, ale jego konstrukcja nie została uszkodzona.

Ocalały nawa główna i boczne w głównej części kościoła, a w nich zabytkowe ołtarze, relikwie, witraże i obrazy. Nikt nie doznał obrażeń, bo choć pożar wybuchł w czasie niedzielnego nabożeństwa, wszyscy jego uczestnicy zdążyli wyjść na zewnątrz.

Śledztwo w sprawie pożaru wszczęła Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ. Po zbadaniu jego okoliczności biegli ustalili, że doszło do zwarcia instalacji elektrycznej w pomieszczeniu przy organach kościoła. Wieża zadziałała, jak szyb windy - powiedział prokurator Pawluczuk. Był tam bowiem ciąg powietrza i tamtędy ogień przemieszczał się do góry.

W śledztwie nie ustalono konkretnej wartości strat po pożarze, biegły przyjął, iż były to straty "w wielkich rozmiarach". We wrześniu po pożarze straż pożarna podawała, że straty materialne oszacowano na 4 mln zł, wartość uratowanego mienia - na 12 mln zł.

Niezbędne prace rozbiórkowe i zabezpieczające przeprowadzono od razu po pożarze, po kilku dniach kościół znowu zaczął być użytkowany. Sama odbudowa dachu wieży, tymczasowo zabezpieczonej na zimę, ma rozpocząć się wiosną przyszłego roku.

Kościół św. Wojciecha został wybudowany w 1912 roku. Powstał jako świątynia ewangelicka pw. św. Jana. Po II wojnie światowej obiekt przeszedł w zarząd kościoła rzymskokatolickiego. W 1979 roku powstała parafia pw. św. Wojciecha. Kościół jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście. (PAP, oprac. dd)

Zobacz też:
Ponowne otwarcie spalonego kościoła Św. Wojciecha
Pierwsza msza po pożarze kościoła św. Wojciecha
Wieża kościoła św. Wojciecha zabezpieczona przed zimą


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok