Radio Białystok | Wiadomości | Nasze słuchowisko "Ballada o moim mieście" na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie

Nasze słuchowisko "Ballada o moim mieście" na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie

23.05.2016, 06:00, akt. 06:00

Produkcja słuchowiska "Miasto cieni", fot. Joanna Żemojda
Produkcja słuchowiska "Miasto cieni", fot. Joanna Żemojda

W Sopocie rozpoczyna się w poniedziałek (23.05) trzydniowe święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej - Festiwal "Dwa Teatry". O Grand Prix rywalizować będzie w tym roku 20 słuchowisk i 12 spektakli telewizyjnych.

W kategorii słuchowisko radiowe będzie prezentowana "Ballada o moim mieście". Autorkami scenariusza słuchowiska są nasze radiowe koleżanki: Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak. Całość wyreżyserował Waldemar Modestowicz z Teatru Polskiego Radia, zrealizował akustycznie Zdzisław Wasilewski, a muzykę napisał białostocki kompozytor Marek Kubik. Słuchowisko było zrealizowane w pierwszej połowie 2015 roku, nagrywane było w studiu Polskiego Radia Białystok i w Białostockim Muzeum Wsi.

Akcja słuchowiska rozpoczyna się w 1916 roku, podczas I wojny światowej, kiedy Białystok był pod okupacją niemiecką, ostatnie sceny rozgrywają się w czasie II wojny światowej. W rolę głównych bohaterów wcielili się Leon Charewicz i Lidia Sadowa, aktorzy warszawskich scen, znani też z telewizyjnego ekranu. W pozostałych rolach wystąpili aktorzy z Teatru Lalek i Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

Debiut na festiwalu Dwa Teatry

Jedna z autorek scenariusza - Agnieszka Czarkowska - mówi, że dla niej osobiście obecność na festiwalu jest ważna. "Bardzo interesuje mnie opinia ludzi, którzy słuchowiskiem zajmują się od lat, bo przecież "Ballada..." to mój debiut, pierwsze słuchowisko w życiu zawodowym. Poza tym nigdy nie uczestniczyłam w festiwalu Dwa Teatry, bo nigdy wcześniej nie zajmowałam się słuchowiskiem. Będzie więc to konfrontacja debiutantki z profesjonalistami".

Publiczne wysłuchanie słuchowiska wyprodukowanego przez Polskie Radio Białystok odbędzie się w Sopocie we wtorek (24.05) o 13:20.

Wśród słuchowisk radiowych znajdą się także: m.in. "Pan Tadeusz, cz.3" Adama Mickiewicza w reż. Mikołaja Grabowskiego (Program 2 Polskiego Radia), "Zawsze się gdzieś wypływa" Pawła Huelle w reż. Krzysztofa Babickiego (Radio Gdańsk), "Szalona lokomotywa" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Radka Rychcika (Radio Kraków), "Epitafium" Włodzimierza Kowalewskiego w reż. Marka Markiewicza (Polskie Radio Olsztyn) i "Bestiariusz" Feliksa Netza w reż. Krzysztofa Kiczka (Radio Katowice).

Spektakl "Wierszalina" w kategorii telewizyjnej

W kategorii spektakl telewizyjny o nagrodę będzie ubiegać się "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" w reżyserii Piotra Tomaszuka. Premiera wielkanocnego misterium w wykonaniu aktorów Teatru Wierszalin odbyła się 20 marca - na żywo transmitowana w TVP Kultura.

W tym roku o tytuł najlepszego telewizyjnego przedstawienia konkurować będą też m.in. "Damy i huzary" Aleksandra Fredry w reżyserii Krystyny Jandy, "Dom kobiet" Zofii Nałkowskiej" w reż. Wiesława Saniewskiego, "Mąż i żona" Aleksandra Fredry w reż. Jana Englerta - jako pokaz przedpremierowy i "Msza za miasto Arras" Andrzeja Szczypiorskiego w reż. Janusza Gajosa.

Oprócz nagród Grand Prix przyznane zostaną również nagrody w innych kategoriach, takich jak reżyseria, scenografia, montaż, rola kobieca i męska.

Zwycięzców poznamy podczas gali finałowej festiwalu w środę (25.05) o 20:00.

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" to przegląd i konkurs spektakli telewizyjnych i słuchowisk podsumowujący mijający rok na antenach nadawców publicznych. Podczas jego trwania spektakle prezentowane są w ramach bezpłatnych pokazów. Festiwal odbywa się co roku w czerwcu w Sopocie. (mk,IAR,PAP, oprac. mk)

Zobacz też:
W Polskim Radiu Białystok powstaje słuchowisko [zdjęcia]
Premiera słuchowiska "Ballada o moim mieście"
Słuchowisko "Ballada o moim mieście" zakwalifikowane do konkursu Prix Italia
"Opowieść o balladzie" - fotokast Joanny Żemojdy


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok