Radio Białystok | Wiadomości | Zaniechanie przy porodzie wcześniaka - oskarżony lekarz i dwie położne

Zaniechanie przy porodzie wcześniaka - oskarżony lekarz i dwie położne

16.08.2016, 09:07, akt. 09:07

monopictures - Fotolia.com
monopictures - Fotolia.com

Przez swoje zaniechania mieli doprowadzić do zagrożenia życia noworodka. Lekarz i dwie położne z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku zostali oskarżeni o nieumyślne narażenie 26-tygodniowego dziecka na śmierć.

Chodzi o zdarzenia z czerwca ubiegłego roku, kiedy do szpitala z podejrzeniem przedwczesnego porodu trafiła młoda kobieta, na co dzień mieszkająca w Anglii.

Kiedy po tygodniowej obserwacji zaczęła skarżyć się na skurcze, lekarz dyżurny miał się pojawić dopiero po kilku godzinach, przepisał jej środki przeciwskurczowe i odszedł na kolejne kilka godzin. Kobieta wciąż skarżyła się na ból i dopiero wezwana położna stwierdziła, że jednak zaczyna się poród. Dziecko ułożyło się w pozycji pośladkowej, urodziło się siłami natury, jednak bez funkcji życiowych. Dopiero po 10 minutach udało się je skutecznie reanimować. Później przez długi czas walczono o jego życie.

Zdaniem prokuratury do sytuacji przyczynił się personel szpitala. Konkretnie chodzi o dyżurującego lekarza, który nie reagował na zgłaszane dolegliwości i nie przeprowadził odpowiednich badań, a także dwie położne, które nie powiadomiły o tym lekarza nadzorującego.

Oskarżonym grozi do roku więzienia. (rm/wsz)Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok