Radio Białystok | Wiadomości | W Kuźnicy jest nowy skaner rtg do prześwietlania pojazdów

W Kuźnicy jest nowy skaner rtg do prześwietlania pojazdów

21.12.2016, 15:00, akt. 17:11

Źródło: www.bialystok.scelna.gov.pl
Źródło: www.bialystok.scelna.gov.pl

W Kuźnicy jest nowy skaner rtg do prześwietlania pojazdów - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Na przejściu granicznym z Białorusią w Kuźnicy oddano w środę (21.12) do użytku nowy skaner do prześwietlania wszystkich rodzajów pojazdów. Urządzenie pozwala np. na obejrzenie ładunku ukrytego za grubą warstwą stali. Inwestycja kosztowała 10 mln zł.

Według Izby Celnej w Białymstoku, której funkcjonariusze będą obsługiwać skaner firmy Nuctech Company, to jedno z najnowocześniejszych urządzeń rtg na granicy Unii Europejskiej. Pieniądze na jego zakup pochodziły z budżetu państwa.

"Technologia w nim zastosowana umożliwia skuteczne prześwietlenie ciężarówek, autokarów i samochodów osobowych oraz ładunków, ukrytych nawet za kilkudziesięciocentymetrową warstwą stali" - poinformował rzecznik IC w Białymstoku Maciej Czarnecki.

Skaner daje możliwości prześwietlania ładunków w różnych płaszczyznach i interpretowania wyników. Do pracy z nim przeszkolonych zostało 30 celników.

Urządzenie zainstalowane jest w specjalnej hali

Urządzenie zainstalowane jest w specjalnej hali, do której kierowane będą pojazdy poddawane szczegółowej kontroli, co do których są podejrzenia ukrycia w nich przemytu. W województwie podlaskim chodzi przede wszystkim o przemyt papierosów.

Na przejściu drogowym w Kuźnicy od 2004 roku działa inny skaner rtg, ale nie daje on możliwości prześwietlania innych pojazdów niż ciężarówki. Dotąd urządzenie to odnotowało 400 tys. prześwietleń ładunków. Na razie również będzie używane.

Celnicy chcieliby skaner rtg zainstalować także na kolejowym przejściu granicznym w Kuźnicy. We wrześniu taki skaner do prześwietlania wagonów towarowych, uznawany za największy w Europie, zainstalowano na przejściu z Białorusią w Terespolu.

Kilka tygodni temu Straż Graniczna odkryła w Kuźnicy kontrabandę o wartości 9,5 mln zł

Kilka tygodni temu na kolejowym przejściu w Kuźnicy Straż Graniczna i celnicy wykryli rekordowy przemyt papierosów w cysternach na gaz. Kontrabanda była warta 9,5 mln zł. Udało się ją wykryć po przewiezieniu cystern na ciężarówkach na przejście drogowe, by tam ładunki prześwietlić specjalistycznym skanerem.

Od początku 2016 roku podlascy celnicy udaremnili przemyt 4 mln paczek papierosów. Większa część dotyczy wewnętrznej granicy unijnej, czyli granicy z Litwą. (PAP, oprac. mag)

Zobacz też:
Celnicy udaremnili przemyt unikalnych militariów w Bobrownikach
Przemyt papierosów w cysternach z gazem wart ponad 9,5 mln złStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok