Radio Białystok | Wiadomości | W Grodnie pojawią się tabliczki z historycznymi nazwami ulic

W Grodnie pojawią się tabliczki z historycznymi nazwami ulic

28.01.2017, 12:33, akt. 12:40

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Grodnie, fot. Anna Petrovska
Cerkiew Opieki Matki Bożej w Grodnie, fot. Anna Petrovska

Władze Grodna na zachodzie Białorusi umieszczą na ulicach w historycznym centrum miasta tabliczki z ich dawnymi nazwami, także polskimi. To efekt petycji, podpisanej przez kilkuset mieszkańców. Pierwsze tabliczki mają pojawić się już wiosną.

"Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu, przewidującego umieszczenie na ulicach w centrum historycznym miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami” - poinformował portal Hrodna.life.

W sumie projekt dotyczy 43 ulic

Przedstawiciele władz miasta, historycy i architekci uzgodnili listę pierwszych 16 ulic, które zostaną opatrzone tabliczkami z nazwami umieszczonymi chronologicznie. W sumie projekt dotyczy 43 ulic.

Portal Hrodna.life jeszcze w 2016 r. zainicjował zbiórkę podpisów pod apelem do władz o upamiętnienie historycznych nazw ulic. Pod petycją podpisało się 881 osób i w listopadzie władze poinformowały, że projekt zostanie wprowadzony w życie. Zwróciły się również o pomoc w ustaleniu historycznych nazw ulic do Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego im. Janki Kupały i miejscowego muzeum historyczno-archeologicznego.

Historyczne toponimy "mogą się stać ogniwem łączącym przeszłość i przyszłość miasta", bo odzwierciedlają jego losy.

Autorzy petycji zwracają uwagę, że tylko nieliczne ulice zachowały do dzisiaj swoje historyczne nazwy, a "często ulice miasta noszą nazwy ludzi i wydarzeń, które nie odnoszą się bezpośrednio ani do Grodna, ani do białoruskiej historii i kultury". Historyczne toponimy "mogą się stać ogniwem łączącym przeszłość i przyszłość miasta", bo odzwierciedlają jego losy. Jako przykład podana jest ulica Sowiecka, która w przeszłości nosiła różne nazwy: Wileńska, Dominikańska, Soborowa. Podobne rozwiązania działają już w różnych miastach Białorusi, m.in. w Mińsku, gdzie takie tabliczki umieszczono w ubiegłym roku, czy w Baranowiczach.

"Chodzi o ulice, które istniały od najdawniejszych czasów istnienia Grodna, kiedy Grodno zaczęło się poszerzać poza granice zamków grodzieńskich, czyli o ścisłe centrum historyczne" - powiedział PAP historyk Andrej Daszkiewicz, który był jedną z osób odpowiedzialnych za merytoryczną część projektu.

"Najogólniej można powiedzieć o trzech tradycjach językowych, w jakich funkcjonowały nazwy ulic: starobiałoruskiej - to okres XVI i początek XVII wieku, polskojęzycznej od XVII w. aż po początek XIX w. i późniejszej rosyjskojęzycznej" - wyjaśnił historyk. "Nie zapomnijmy o okresie międzywojennym, kiedy również funkcjonowały polskie nazwy. Np. ulica Lenina nazywała się w tym czasie Piłsudskiego, plac Sowiecki był placem Stefana Batorego, ul. Kirowa - ul. Listowskiego (prezydenta Grodna w latach 1907-22). Jest oczywiście wiele nazw w polskiej tradycji językowej z czasów wcześniejszych, jak np. ulica Brygidzka (obecnie Marksa)" - dodaje.

W całym przedsięwzięciu chodzi o to, by wiernie oddać chronologię zmian

"Jedynym wyjątkiem będą nazwy z okresu okupacji hitlerowskiej (lata 1941-44). Na prośbę władz nie pojawią się one na tabliczkach, zostaną pominięte" - podsumowuje Daszkiewicz.

Według planów tabliczki zostaną umieszczone na początku i końcu każdej z ulic. Nazwy mają być zapisane w białoruskiej transkrypcji. (PAP, oprac. wsz)

Zobacz też:
Placówki medyczne z Grodna oferują leczenie pacjentów z województwa podlaskiego
Białystok: Konferencja o współpracy turystycznej Polski i Białorusi
Bez wizy na Białoruś? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Placówki medyczne z Grodna oferują leczenie pacjentów z województwa podlaskiego

17.01.2017, 13:03

Okazuje się, że skorzystanie z usług medycznych tuż za wschodnią granicą jest teraz mniej skomplikowane.


Bez wizy na Białoruś? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

25.11.2016, 15:25

Andrzej Ryczkowski i Kamil Kalicki postanowili sprawdzić, czy w ciągu jednego dnia od podjęcia decyzji, można wyjechać do Grodna.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Debaty kandydatów do Sejmu w Polskim Radiu Białystok, Stefan Krajewski, fot. Monika Kalicka
4.12.2021, 07:05, akt. 08:11

Stefan Krajewski kandydatem na szefa PSL-uźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok