Radio Białystok | Wiadomości | Agnieszka Czarkowska otrzymała nagrodę SDP za reportaże o tematyce historycznej

Agnieszka Czarkowska otrzymała nagrodę SDP za reportaże o tematyce historycznej

1.02.2017, 00:01, akt. 2.02.2017, 10:48

Nagroda SDP dla Agnieszki Czarkowskiej
Nagroda SDP dla Agnieszki Czarkowskiej

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wręczył nagrody 24. edycji konkursu o Nagrody SDP oraz Lauru SDP 2016.

Reportażystka Polskiego Radia Białystok Agnieszka Czarkowska otrzymała "Nagrodę im. Janusza Kurtyki - za publikacje o tematyce historycznej". W konkursie jury doceniło jej reportaże "Testament", "Ostatni szabas" i "Była z nami Renia".

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP Wiktor Świetlik powiedział, że te trzy reportaże można ułożyć w tryptyk, bo łączy je historia polskiej walki o człowieczeństwo z tym, co nieludzkie. Agnieszka Czarkowska powiedziała, że zawsze w takich chwilach myśli o bohaterach swoich reportaży. "Mimo 20 lat pracy wciąż niezmiennie się dziwię i jestem im bardzo wdzięczna. Za to, że wciąż znajdują się ludzie, którzy chcą powierzać swoje historie w ręce obcej kobiety, która przychodzi do ich domu z mikrofonem."

W konkursie SDP honorowe wyróżnienie otrzymał też Jarosław Iwaniuk z Polskiego Radia Białystok. W kategorii "Nagroda im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury" jury wyróżniło jego reportaż "Sieroża". W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymał też białostocki dziennikarz telewizyjny Jerzy Kalina za film "Sieroża". Nagrodę im. prof. Stefana Myczkowskiego, przyznawaną za najlepsze publikacje o problemach ochrony środowiska dostała Alicja Grzechowiak z TVP Białystok za reportaż "Wiedźma".

"Testament" Agnieszki Czarkowskiej opowiada o synu żołnierza wyklętego, którego jedyna pamiątką po Ojcu są listy pisane z celi śmierci. Jerzy Rybnik urodził się, kiedy jego ojciec był w więzieniu, miał trzy miesiące, gdy ojca nie było już na tym świecie. Aleksander Rybnik zginął 11 września 1946 roku z rąk stalinowskich oprawców w piwnicy białostockiego aresztu. Do dziś nie wiadomo, gdzie leżą jego szczątki.

Posłuchaj: "Testament" – reportaż Agnieszki Czarkowskiej

"Ostatni szabas" opowiada o synagodze, która w 1941 została spalona przez Niemców. To wydarzenie zapoczątkowało masową eksterminację ludności żydowskiej w Białymstoku.

Posłuchaj: "Ostatni szabas" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

"Była z nami Renia" to reportaż o ratowaniu żydowskiej dziewczynki podczas II wojny światowej. Mimo upływu 70 lat od zakończenie II wojny światowej wciąż przyznawane są kolejne medale "Sprawiedliwych wśród narodów świata". Niedawno tym medalem pośmiertnie uhonorowano Józefę i Franciszka Kosińskich z Tołwina pod Siemiatyczami. We własnym domu przechowali kilkunastoletnią Ryfkę, która do dziś dobrze pamiętają dzieci państwa Kosińskich.

Posłuchaj: "Była z nami Renia" – reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Reportaż Jarosława Iwaniuka "Sieroża" to historia życia 65-letniego Sergiusza Niczyporuka, który zanim został człowiekiem biznesu, był rolnikiem, cieślą i budowniczym. Pracując w PGR wierzył, że komunizm może zmienić świat. Potem zakładał rolniczą Solidarność w Dubiczach Cerkiewnych. Z duchem czasu i epoki, zanim dał się ponieść mamonie biznesu, pobierał nauki w seminarium duchownym i nauczał religii w wiejskiej szkole, w Grabowcu. Ale cała opowieść jego życia zaczyna się w Zaleszanach - wsi na Podlasiu, ciężko doświadczonej w naszej, pogmatwanej jeszcze do dziś, powojennej historii.

Reportaż Jarosława Iwaniuka powtórzymy we środę (1.02).

Posłuchaj: "Sieroża" - reportaż Jarosława Iwaniuka

Jury nagradzając prace wzięło pod uwagę m.in. oryginalność i nowatorstwo prac, śmiałość w podejmowaniu tematów trudnych i kontrowersyjnych, atrakcyjność formalną przekazu i jego komunikatywność i wiarygodność, udokumentowanie źródeł i weryfikacja podanych treści. (acz, IAR, mk, oprac. mak)

Zobacz też:
Agnieszka Czarkowska Radiową Reportażystką Roku
Agnieszka Czarkowska z nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za "Rozstrzelany zegarek"

| red: mak, maj

ZOBACZ TEŻ:


Agnieszka Czarkowska Radiową Reportażystką Roku

16.11.2016, 00:01

Agnieszka Czarkowska otrzymała statuetkę Złotego Melchiora w kategorii Radiowy Reportażysta Roku.


Reportaż "Testament" Agnieszki Czarkowskiej nominowany w konkursie na Najlepszą Audycję Historyczną Roku

25.10.2016, 21:43

"Testament" opowiada o dramatycznych losach rodziny Rybników.


Agnieszka Czarkowska z nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za "Rozstrzelany zegarek"

28.01.2016, 18:06

Otrzymała główną Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza przyznawaną za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok